Новини міста Харків та Харківської області

Сніг відіграв важливу роль: метеоролог пояснила, як зимові рослини пережили лютневі холоди.

Цю інформацію озвучила Тетяна Адаменко, керівник відділу агрометеорології Укргідрометцентру, під час телепередачі, повідомляє кореспондент агентства Укрінформ.

"Таки озимі культури витримали, тому що перед січневим похолоданням випав дуже надійний сніг в західних, північних областях. До 40-45 сантиметрів шар снігу вкривав поля. Це - надійний захист від перехолодження ґрунту", - сказала Адаменко.

Вона зазначила, що рослинам необхідний захист, щоб витримати подібні падіння температури.

"Сніг виконував роль природного захисту від переохолодження ґрунту. Тому в північних, західних та частково центральних регіонах не виникло жодних труднощів. І, на щастя, ситуація залишається стабільною", - повідомила представниця УкрГМЦ.

Вона повідомила, що занепокоєння викликали центральні області та Дніпропетровська, Харківська і Полтавська області, де сніговий покрив був нестабільним, нестійким, інколи ненадійним у деяких районах.

"Проте... метеорологічні станції Українського гідрометцентру кожного року беруть на відрощення моноліти, вирубають моноліти на полі з рослинами і потім визначають їхню життєдіяльність. І ці відрощення показали, що нічого страшного не сталося", - запевнила Адаменко.

Представник УкрГМЦ повідомив, що найбільше ураженою областю стала Кіровоградщина через поєднання декількох несприятливих факторів, зокрема, надзвичайно низькі температури ґрунту, коливання снігового покриву та утворення льодової кірки.

"Проте всі ці несприятливі явища не набули масштабного характеру. Звичайно, певна частина посівів на тій же Кіровоградщині, можливо, буде потребувати підсіву ярими культурами або і зовсім пересіву ярими культурами. Проте в масштабах країни це не буде катастрофою. За нашими оцінками, 10-15%, можливо, доведеться пересіяти", - заявила вона.

Адаменко відмітила, що посіви в Одеській області мають деяке зменшення, а також частково в Дніпропетровській, але ситуація не є критичною.

"Що стосується плодових, то тут все залежить від виду плодових, від їхньої морозостікості. Головне, що наші дослідження показують, що деревина не пошкоджена. Можливо, пошкоджені гілки, можливо, буде менший врожай тої ж яблуні, наприклад", - повідомила представниця УкрГМЦ.

Відповідаючи на запитання про те, як зміна клімату вплине на сільськогосподарські регіони України та які культури стають менш надійними для вирощування, вона зазначила, що насамперед це стосується рослин, що потребують значної кількості вологи. Без системи зрошення ці культури не лише не зможуть нормально рости, але й даватимуть значно менші врожаї.

"Це культури ранньої весни, зокрема яри річні, які характеризуються дуже коротким вегетаційним циклом," - зазначила Адаменко.

Згідно з наданою інформацією, керівниця департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської обласної військової адміністрації Валерія Фурманова повідомила, що в регіоні близько третини озимих культур постраждали внаслідок несприятливих погодних умов.

Читайте також