Новини міста Харків та Харківської області

Втікаючи від конфлікту або роблячи усвідомлений вибір на виїзд: як еволюціонувала міграція з України та які наслідки це може мати.

Міграція українців за межі держави продовжується і в сьогоднішній час, вже на четвертому році конфлікту. Молоді українці приймають рішення залишити країну під впливом бойових дій, затримок у постачанні зброї та усвідомлення того, що "ця війна може тривати ще довго".

Про демографічну кризу в Україні пише видання The Telegraph.

Журналісти зазначають, що з моменту початку повномасштабної війни та введення воєнного стану молодим чоловікам, які досягли 18-річного віку, заборонено залишати територію України, в той час як молоді жінки мають можливість вільно виїжджати за кордон.

"Протягом трьох років війни значна частина з них обрала шлях еміграції з України до європейських міст, що знаходяться далеко від небезпеки, яку несуть дрони і бомби Володимира Путіна", - повідомляє медіа.

Окрім того, що це явище можна назвати витоком інтелекту, адже серед тих, хто покидає країну, знаходяться одні з найталановитіших і найяскравіших представників українського суспільства, хвиля еміграції також слугує демографічною бомбою з уповільненою реакцією.

"Лише небагато з них повернуться додому, існують серйозні занепокоєння щодо того, хто зможе відновити країну після завершення війни, якщо молодь залишиться в Європейському Союзі," – зазначає видання.

Софія, учениця української школи, поділилася з журналістами, що з кожним днем війни зростає кількість людей, які прагнуть залишити країну.

"Коли почалася війна, люди були дуже захопленію.Але минуло багато часу, і люди більш пригнічені. Вони думають, що в іншій країні краще життя", -- поділилася вона.

Вчителька англійської мови Галина Підгребельна погоджується з ученицею. Коментуючи дискусію, вона сказала, що дівчата, які залишають Україну, "не бачать тут майбутнього і вважають, що кращі кар'єрні можливості є за кордоном".

Інша дівчина Кіра, зазнчила, що змушена була тікати із Запоріжжя заради відносної безпеки до Львівської області України.

"Перед початком війни я навіть не уявляла, що можу покинути країну, -- зізналася вона. -- Моє рідне містечко було скромним, зовсім не схожим на Львів, у ньому не було величних споруд та історичних пам'яток. Я сподівалася, що зможу вступити до університету в Києві або Харкові."

Оскільки Польща знаходиться поруч з кордоном, Кіра разом із сім'єю почали часто подорожувати до цієї країни. Цей досвід став поштовхом для її навчання в Кракові.

За даними Держстату, станом на початок 2022 року населення України складало майже 41 мільйон -- це без урахування анексованого Криму.

Населення в кордонах 1991-го, з усіма тимчасово окупованими Росією територіями, оцінював Інститут демографії. За його даними, перед початком повномасштабного вторгнення українців було 42 мільйони. А вже на початку 2025-го -- приблизно 34 мільйони.

Згідно з даними демографів, на території, що наразі контролюється Україною, проживає приблизно 29 мільйонів людей.

Сьогодні за межами України перебуває 6,3 мільйона українців. Найбільшу кількість біженців, що перевищує мільйон, прийняла Німеччина. На другому місці розташувалися Польща та Чехія.

Згідно з недавніми даними Центру економічної стратегії, на кінець листопада 2024 року в інших країнах перебуватиме 5,2 мільйона українських біженців.

Згідно з результатами соціологічного дослідження, яке було проведено в листопаді-грудні 2024 року Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва в партнерстві з соціологічною службою Центру Разумкова, приблизно 21% українців висловили бажання виїхати з країни після відновлення відкриття кордонів. Ще 9% респондентів знаходяться в сумнівах. Водночас, 70% опитаних не бажають переїжджати на постійне проживання в інші країни.

Читайте також