Зеленський озвучив умову, за якої мирний план може бути винесено на референдум.
Якщо не вдасться досягти згоди щодо територій під час переговорів, можливе винесення всього мирного плану на референдум.
Голова української держави Володимир Зеленський повідомив, що у разі, якщо не вдасться досягти згоди щодо територіальних питань під час переговорів, можливим варіантом стане винесення всього мирного плану на референдум. Цю заяву він зробив під час прес-конференції, повідомляє РБК-Україна.
За словами Зеленського, питання територій - найскладніший пункт мирного плану. У драфті документа вказано, що в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях лінія зіткнення фіксується за місцем розташування військ на дату угоди. А з Дніпропетровської, Миколаївської, Сумської та Харківської областей РФ має вивести війська для набрання чинності угоди.
Проте Росія має на меті, щоб Україна залишила Донецьку область, а компроміс, запропонований США, полягає у створенні вільної економічної зони.
На нашу думку, вільна економічна зона відкриває перед суверенною державою нові перспективи. Ми акцентували увагу на слові "перспективи". Вважаємо, що держава має можливість реалізувати потенціал економічних зон, - підкреслив Зеленський.
Він пояснив, що якщо не вдасться домовитися про "стоїмо там, де стоїмо", є два варіанти: продовження війни або треба буде щось вирішувати з усіма потенційними економічними зонами.
У випадку, якщо мова все ж йтиме про потенційну вільну економічну зону Донбасу - це потрібно буде вирішувати на референдумі.
"Отже, якщо ми говоримо про це, то маємо на увазі певний унікальний формат, що вимагає особливого рішення. Таким чином, ми говоримо про референдум - лише він може дати відповідь на питання, чи готові люди прийняти цей шлях, якщо для України існує така пропозиція: або це, або війна," - сказав президент.
Зеленський додав, що США хочуть референдум і він їм пояснював, що на такий референдум доведеться ставити весь документ, а не окремі питання.
"Ми можемо організувати референдум, що остаточно закріпить мирне врегулювання конфлікту. Для цього необхідно не менше 60 днів, а також справжнє припинення бойових дій на цей же термін. Якщо цього не буде, референдум не відбудеться, і його результати не матимуть легітимності", - підкреслив президент.
Президент також пояснив, що якщо все ж буде вільна економічна зона, міжнародні сили моніторитимуть, а створення такої зони також має бути схвалено Радою. Тож крім референдуму потрібен буде й окремий закон.
Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський поділився інформацією про 20 ключових аспектів проєкту основного документа, що стосується мирного врегулювання конфлікту між Україною, США, Росією та Європою.
Зеленський про переговори: є кілька документів