Новини міста Харків та Харківської області

Які пенсії отримуватимуть українці: як відбудеться індексація, у кого вона буде вищою та яку формулу повинен знати кожен.

В Україні існує кілька законів, що регулюють призначення пенсій. Усі громадяни сплачують 22% єдиного соціального внеску зі своїх доходів, проте умови для отримання пенсій суттєво відрізняються. Наприклад, суддям необхідно мати 40 років стажу, аби отримувати пенсію, що становить 90% від їхньої заробітної плати. Натомість звичайні українці не мають змоги отримати таку ж вигоду. За кожен рік трудового стажу їм нараховують менше 1% від звичайного доходу, тому навіть при наявності 40 років стажу їхня пенсія не перевищить 40% від останньої заробітної плати.

Дізнайтеся про те, хто та за яких умов отримує виплати, а також що має знати кожен українець, у статті на OBOZ.UA.

Звичайні пенсіонери

В Україні пенсію за віком отримують 7,5 млн з 10,3 млн пенсіонерів. В середньому розмір виплати звичайного українця на заслуженому відпочинку складає 6 085,7 грн. Для порівняння, середня зарплата за останніми даними ПФУ складає 19 430 грн. Тобто середня пенсія складає 31,3% середньої зарплати. Зазначимо, достатньою вважається пенсія за умови, якщо її розмір складає не менше 40% звичного заробітку.

Як визначають розмір пенсії? Звичайні громадяни України повинні виконати умови щодо трудового стажу для виходу на пенсію. Мінімальний стаж, необхідний для цього, становить 15 років, а право на пенсію можна отримати з 65 років. Вимоги для виходу на пенсію в 63 та 60 років також поступово зростають до 25 і 35 років стажу відповідно. Більш детальну інформацію можна знайти тут.

Тут важливо зазначити, що йдеться саме про період сплати внесків з зарплати. Зараз в стаж вже не враховують навчання, або період, коли ви були оформлені на підприємстві, однак зарплату не отримували. Для розрахунку пенсії застосовують таку формулу:

На даний момент середній рівень заробітної плати за останні три роки становить 15 057,09 грн. Ця сума слугує основою для визначення розміру пенсії. Розглянемо декілька прикладів. Припустимо, ви протягом усього життя отримували мінімальну зарплату, але досягли 60-річного віку та набули повного стажу роботи (35 років). Мінімальна зарплата становить 8 000 грн, що є 41,17% від середньої. Якщо таке співвідношення між мінімальною та середньою зарплатами залишалося стабільним впродовж усіх 35 років, пенсія буде розрахована наступним чином:

Ця сума є нижчою за встановлену мінімальну пенсію. Отже, Пенсійний фонд виплачуватиме такій особі 2 361 грн, що є законодавчо визначеною мінімальною пенсією на 2025 рік.

Якщо цей пенсіонер, який має 35 років стажу, протягом свого життя отримував середню заробітну плату, то його пенсійні виплати будуть значно більшими. Розрахунок пенсії відбувається наступним чином: 15 057,09 * 100% * 35 * 1% = 5 269,9 грн. У випадку, якщо його заробіток був удвічі вищим за середній, тоді пенсія складе вже 10 539,9 грн.

Якщо ви вважаєте, що ваша пенсія є недостатньою, варто знати, що з часом положення пенсіонера тільки погіршуватиметься. Перші роки після отримання пенсії не підлягають повноцінній індексації (Верховний суд визнає це незаконним). Унаслідок інфляції реальна вартість пенсій щорічно зменшується, що призводить до ще більшого зменшення виплат у майбутньому.

Пенсії можуть бути переглянуті у зв'язку з набуттям додаткового трудового стажу (якщо особа продовжує свою професійну діяльність), при досягненні визначеного віку (нарахування вікових доплат) або ж в рамках щорічної індексації (яка залежить від зростання середньої заробітної плати та рівня інфляції). Проте, навіть щорічна індексація не здатна забезпечити стабільність пенсійних виплат. Внаслідок цього, купівельна спроможність пенсіонерів суттєво знижується з кожним наступним роком.

Також для пенсіонерів є обмеження - розмір пенсії не може бути більшим за 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність. Станом на 2025-й це 23 610 грн.

Пенсії для прокурорів

Систему обчислення пенсій для прокурорів лише намічають змінити (законопроєкт пройшов тільки перше читання). Проте, навіть якщо Верховна Рада ухвалить рішення про ускладнення пенсійних умов для прокурорів, вони зможуть через суд домагатися підвищення своїх виплат, спираючись на закони, що діяли на момент їхнього працевлаштування.

Наприклад, минулого року прокурор відділу Офісу Генерального прокурора Олег Гунько отримував пенсію в середньому 79 774,3 гривні на місяць. Це фактично еквівалентна ще одній зарплаті, яку можна отримувати протягом усього життя. Тим часом середня заробітна плата в країні в минулому році становила 69 984,3 гривні. Варто зазначити, що цього прокурора підозрюють у отриманні 170 тисяч доларів неправомірної вигоди за закриття кримінального провадження, внаслідок чого його було відсторонено від виконання обов'язків.

Прокурори в окремих випадках можуть отримувати пенсію, розмір якої буди більшим діючої зарплати. Гунько отримав таку пенсію не за діючим законом. Прокурори, коли виходять на пенсію, користуються нормами закону "Про прокуратуру", а не загальними правилами. Зараз цей закон (ст 86) передбачає, що прокурори можуть розраховувати на пенсію в розмірі 60% зарплати і при умові, якщо вони мають 25 років стажу, з яких стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури складає не менше 15 років.

Гунько в Харківському окружному адміністративному суді добився застосування норм закону, які насправді вже втратили силу. У підсумку, замість 60% своєї заробітної плати, йому було нараховано цілих 90%. Так, прокурор, будучи ще молодим, зміг отримати значну фінансову компенсацію.

Заступник прокурора Харківської області, Станіслав Муратов, у своїй декларації за минулий рік вказав середньомісячну пенсію у розмірі 112 076,9 грн. Це одна з найвищих прокурорських пенсій в Україні. Наразі Муратову 44 роки, а його пенсія була призначена з 20 січня 2020 року, коли йому виповнилося 39 років.

Завдяки судовому розгляду, він не лише, подібно до свого колеги Гунька, підвищив виплату з 60% до 90% від заробітної плати. Крім того, йому вдалося включити до свого "прокурорського стажу" час, проведений у вищому юридичному навчальному закладі, а також досвід роботи охоронцем.

Армійці та служителі Феміди.

За інформацією, наданою ПФУ у відповідь на запит OBOZ.UA, військову пенсію отримують 582,4 тисячі людей. Середній вік цих пенсіонерів становить менше 52 років. Право на пенсію за вислугою років мають лише кадрові військові, тоді як мобілізовані українці, які не є кадровими військовослужбовцями, не можуть скористатися цими умовами.

Військові мають право виходити на пенсію в 45 років за умови, якщо мають 25 років вислуги, з яких 12,5 років - військова служба. Розмір пенсії - від 50% зарплати військового. За кожен наступний рік вислуги після 25 років розмір пенсії зростає на 3%. Максимальна пенсія - 70% зарплати.

Ситуація з пенсіями суддів значно покращилася. Однак наразі лише 3929 людей отримують такі пенсії. У період з січня 2022 року до квітня 2025 року середній розмір довічного грошового забезпечення суддів в Україні підвищився з 90 822 до 108 321,6 гривні. За останні п’ять років пенсії суддів зросли більш ніж удвічі.

Водночас, велика частина суддів отримує значно більші пенсії. На відміну від звичайних пенсіонерів, судді, які вийшли на пенсію, не мають обмежень щодо розміру своїх виплат. Найвища пенсія належить колишній голові Конституційного Суду України Наталі Шапталі, яка щомісяця отримує 390 184 грн від Пенсійного фонду України.

Окремі правила призначення пенсій також є для "чорнобильців". Варто зазначити, що хоча українці і отримують пенсії за різними правилами, розмір єдиного внеску для всіх однаковий - 22%.Тобто і суддя, і простий робітник, платять з зарплати близько 22% ЄСВ. При тому простий робітник отримуватиме пенсію в розмірі близько 30% звичного доходу, то суддя має право на виплату в розмірі до 90% зарплати (залежно від стажу суддя отримує від 50% до 90% зарплати).

Читайте також