Експорт українських дітей до Російської Федерації: сучасна ситуація з правовими процесами в Україні
Зображення: babynyar.gov.ua Яніна Тертична, очільниця відділу Департаменту захисту прав дітей та протидії домашньому насильству Офісу Генерального прокурора.
Офіс Генерального прокурора України очолює розслідування важливої справи, пов'язаної з депортацією та переміщенням українських дітей з окупованих територій. Цю інформацію озвучила прокурор, що спеціалізується на справах неповнолітніх. У березні 2024 року, на основі отриманих доказів про насильницьке вивезення двох малюків із Херсонського обласного дитячого будинку до країни-агресора, ювенальні прокурори разом зі слідчими СБУ оголосили про підозру двом громадянкам Росії, які мають зв'язки з президентом РФ. Серед підозрюваних є депутатка Державної думи, яка є фактичною довіреною особою лідера партії "Справедлива Росія" Сергія Миронова, а також її дружина.
Генеральна прокуратура не розкриває імена, однак, ймовірно, йдеться про Яну Лантратову та Інну Варламову.
Дівчину та хлопця вивезли за межі країни, використавши як привід медичне обстеження.
Слідство встановило, що в кінці серпня 2022 року згадані особи прибули до тимчасово окупованого Херсону під виглядом "офіційного візиту" з метою ідентифікації конкретних дітей для їх подальшого вивезення. Вони відвідали дитячий заклад, який був незаконно створений окупаційною адміністрацією на базі Херсонського обласного будинку дитини. Згодом, вони організували депортацію двох дітей: дівчинки, якій було 11 місяців, та хлопчика, що мав майже два роки, під приводом необхідності додаткового медичного огляду. Варто зазначити, що дівчинка була сиротою, тоді як хлопчик тимчасово перебував у закладі через складні обставини в родині, - повідомила Яніна Тертична.
В ході розслідування було встановлено, що здоров'я дітей не вимагало жодних додаткових медичних обстежень чи лікування. Прокурор зазначила, що на території окупованого Херсона функціонували лікарні, де працювали фахівці, здатні надати необхідну медичну допомогу в разі захворювання або погіршення стану здоров'я цих двох дітей. Таким чином, не існувало обґрунтованих причин для їх евакуації за межі країни.
Зображення: Офіс генерального прокурора/Telegram Депутат Державної думи Росії та її спільниця в дитячому будинку в Херсоні. Вони змінили особисті дані: у дівчинки залишилася лише дата її народження.
Слідчі стверджують, що дітей перенесли до Московської області, де їм надали свідоцтва про народження відповідно до російських стандартів. Однією з обвинувачених є Інна Варламова, дружина Сергія Миронова, лідера партії "Справедлива Росія". Разом із чоловіком, що очолює цю політичну організацію, вони удочерили дівчинку та змінили її особисті дані.
"У дитини фактично збереглася лише правильна дата народження, тоді як його ім'я, прізвище та по-батькові були змінені. Хлопчика передали до служби опіки Московської області через наявні у нього психологічні труднощі. Наразі його місцезнаходження залишається невідомим. Таким чином, після виявлення у хлопця певних проблем, його просто відправили до органів опіки," — повідомила Тертична.
У лютому 2025 року Генеральна прокуратура України ініціювала судовий процес, подаючи обвинувальний акт у відповідності до частини 2 статті 28 та частини 1 статті 438 Кримінального кодексу України. Ці статті стосуються воєнних злочинів, вчинених за попередньою змовою групи осіб. За вказаною статтею передбачене покарання у вигляді позбавлення волі строком від 8 до 12 років.
Ця справа, як було згадано раніше, наразі перебуває на стадії підготовки в суді. За інформацією Яніни Тертичної, в даний час триває процес виклику двох обвинувачених громадянок Російської Федерації.
"Виклики були оприлюднені на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в Урядовому курʼєрі, що відповідає вимогам Кримінального процесуального кодексу. Однак слідчі також досліджували електронні адреси та номери телефонів підозрюваних, намагаючись зв’язатися з ними через популярні месенджери. Станом на жовтень 2025 року жодних відповідей від них не отримано. Якщо підозрювані не з’являться на судових слуханнях відповідно до належної процедури, прокуратура планує подати клопотання про проведення заочного розгляду справи у їх відсутності," — зазначила вона.
Фото: змі окупантів Інна Варламова та Сергій Миронов
Наступна сесія у справі обвинувачених росіянок Варламової та Лантратової призначена на 2 грудня і проходитиме в Шевченківському районному суді столиці України, Києві.
Потенційні організатори та виконавці злочинних дій.
Слідчі органи повідомляють, що дві згадані раніше росіянки мали спільників, які були причетні до депортації дітей до Російської Федерації, а також до примусового переміщення ще 46 дітей на окуповану територію Криму. Цими особами є громадяни України: так званий керівник "департаменту охорони здоров'я окупованої Херсонщини" та виконуючий обов'язки головного лікаря "Херсонського обласного будинку дитини". Вони вже були оголошені в розшук і їм було заочно висунуто звинувачення у вчиненні цих злочинів. Їхні дії кваліфіковані за частиною 2 статті 28 та частиною 1 статті 438 Кримінального кодексу України, що передбачає судове переслідування за воєнні злочини.
Їм також висунули обвинувачення в незаконному транспортуванні 46 вихованців з Херсонського обласного дитячого будинку до тимчасово окупованого Криму. Це було організовано спільно з депутатом Державної думи РФ, який підлягає санкціям, а також з так званим "міністром охорони здоров'я Автономної Республіки Крим" і його заступником. Усі ці дії кваліфікуються не тільки як депортація або незаконне переміщення, але й як кримінальне правопорушення, вчинене за попередньою змовою групи осіб, — повідомила ювенальна прокурорка.
Изображение: ipc.org.ua Яна Лантранова
У цій справі розслідування завершено, і влітку 2025 року матеріали будуть передані до суду.
Складність розслідувань
На національному рівні Офіс Генерального прокурора висловив підозру 16 особам, серед яких є вже згадані раніше, у зв'язку з випадками депортації чи незаконного переміщення дітей. Варто зазначити, що до цього списку також включені особи, які підозрюються в інших злочинах, пов'язаних із депортацією. Це стосується не лише ситуацій у Херсонському обласному будинку дитини, але й можливих правопорушень у Донецькій та Миколаївській областях, а також в інших дитячих закладах на Херсонщині. Ювенальний прокурор звернув увагу на те, що серед підозрюваних є як українські, так і російські громадяни. На сьогоднішній день обвинувальні акти проти 10 осіб вже передані до суду, і розгляд справи продовжується, але вироки поки що не ухвалені.
"По-перше, ключовою перешкодою в розслідуванні цих випадків є відсутність доступу до тимчасово окупованих регіонів. Однак, ми змогли зібрати велику кількість інформації з відкритих джерел. Ці дані тепер мають особливу цінність як засіб для виявлення, фіксації та документування фактів, що можуть свідчити про міжнародні військові злочини," -- підкреслює Яніна Тертична.
"Ми мали намір забезпечити російську підтримку для нашої доньки." Це історія родини з Херсонщини.
Вона підкреслила, що в процесі активно ведеться пошук можливих свідків та очевидців, які могли бути свідками вчинення цих злочинів.
Фото: Igor Kastyukevich Вивезення дітей до Росії з Херсонського будинку дитини
Говорячи про Херсонський обласний дитячий будинок, варто зазначити, що там перебували не лише сироти та діти, позбавлені батьківської опіки, але й ті, хто опинився в складних життєвих ситуаціях. Це свідчить про те, що у них є батьки, яких ніхто не позбавив батьківських прав. Ці діти залишалися в закладі лише на тимчасовій основі. Ми обов'язково з'ясуємо, хто є батьками цих дітей. Також ми досліджуємо, чи давали вони згоду на їх вивезення, та чи підтримує окупаційна адміністрація зв'язок з ними щодо дітей, — підкреслила Яніна Тертична.
Слідчі органи проводять різноманітні експертні дослідження. Як зазначила керівниця відділу Департаменту захисту прав дітей та протидії домашньому насильству Офісу Генерального прокурора, у зв'язку з тим, що діти ростуть і змінюються, у всіх можливих випадках здійснюються молекулярно-генетичні експертизи. У процесі досудового розслідування збираються зразки ДНК у родичів, які знаходяться в Україні. Це необхідно для того, щоб у майбутньому, коли діти повернуться додому, можна було точно визначити їхню ідентичність і сприяти возз'єднанню сімей.
Окрім цього, використовуються новітні технології, які здатні прогнозувати, як з часом трансформуються риси обличчя дитини. Ця інформація застосовується для пошуку дітей, яких викрали в Росії.
"Зокрема, мова йде про малюка, який у момент скоєння злочину був лише 11-місячним. Цей випадок стався в 2022 році. Наразі їй майже чотири роки, і за цей період вона суттєво змінилася, її риси обличчя також зазнали трансформацій. Тому для подальшого розшуку цих дітей важливо застосовувати всі можливі методи і технології," — підкреслила вона.
Зображення: EPA/UPG З 46 малюків, 7 змогли безпечно повернутися додому.
Таким чином, вжиті дії вже починають давати результати. Україні вдалося повернути 7 дітей з групи 46 вихованців Херсонського обласного будинку дитини, які були насильно вивезені та неправомірно переміщені з Херсона. Процес їхнього повернення на батьківщину здійснювався в кілька етапів.
"Нам вдалося повернути сина матері. Її дитина опинилася в лікарні через складні сімейні обставини. Жінка не знала, що її син був вивезений до Криму. Вона підкреслила, що окупаційні органи жодним чином не намагалися сприяти возз'єднанню сім'ї," - розповіла Яніна Тертична.
В Україні депортували 19,5 тисячі дітей, але ця цифра може бути не остаточною.
Служба безпеки України проводить перевірку даних, наданих Національним інформаційним бюро, стосовно переміщення та депортації приблизно 19,5 тисяч українських дітей з регіонів Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Харківської областей. Ці території були або залишаються під тимчасовою окупацією Російської Федерації.
Ця цифра може суттєво змінитися, оскільки евакуація українських дітей з "ЛНР" та "ДНР" до більш безпечних регіонів розпочалася за тиждень до початку повномасштабної агресії. Правоохоронні органи проводять розслідування всіх можливих обставин цих військових злочинів, здійснених Росією. Ми сподіваємося, що всі наші діти зможуть повернутися додому, — зазначила прокурор.
Нагадуємо, що в березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової через їхню причетність до незаконної депортації та переміщення дітей з України.
Цей матеріал створено в рамках ініціативи "Правосуддя наживо", організованої INSTITUTE FOR WAR & PEACE REPORTING (IWPR).