Новини міста Харків та Харківської області

В Інституті вивчення війни роз'яснили, які чинники сприятимуть успішним переговорам між Україною та Росією.

Заяви, що пролунали з Москви та Вашингтона після телефонної розмови президента США Дональда Трампа з російським диктатором Володимиром Путіним 19 травня засвідчили, що Росія вирішила й надалі затягувати переговори та не готова до будь-яких суттєвих поступок. Якщо це не зміниться, до тривалого та сталого миру такі переговори не призведуть.

Експерти Інституту вивчення війни (ISW) мають впевненість у цьому. Аналітики склали список умов, які є необхідними для проведення по-справжньому результативних переговорів щодо завершення конфлікту між Росією та Україною.

В ISW вказали, що основною умовою для результативних переговорів є відмова Росії від своєї тактики затягування процесу та небажання робити значні поступки Україні. Якщо цього не станеться, про тривале та стабільне припинення російської агресії щодо України не може бути й мови.

Аналітики наголошують, що для участі в конструктивних та добросовісних переговорах Росії необхідно однозначно визнати легітимність президента, уряду та Конституції України, а також поважати суверенітет цієї країни.

Вони підкреслюють, що Путін і інші представники Кремля неодноразово неправдиво заявляли, ніби Зеленський є нелегітимним керівником згідно з Конституцією України, а також що всі уряди України з 2014 року є нелегітимними. Проте Конституція та закони України чітко вказують на те, що проведення виборів є неможливим під час воєнного стану, і що українська влада не має права скасовувати воєнний стан, поки існує "загроза нападу або небезпека для державної незалежності України та її територіальної цілісності".

"Росія та Україна не можуть вести змістовні переговори, доки Росія відмовляється визнавати переговорні повноваження України. Російські чиновники поширили наратив про нібито нелегітимність українського уряду ще 17 травня, і ISW продовжує оцінювати, що ці російські зусилля спрямовані на створення умов для Росії для відмови від будь-яких майбутніх українсько-російських угод у час, який Росія обере. Будь-яка майбутня мирна угода між Росією та Україною повинна включати чітке визнання Росією легітимності президента, уряду та Конституції України", - зазначено у матеріалі.

Важливою умовою для результативних мирних переговорів є готовність Росії визнати, що спочатку слід обговорити умови припинення вогню, а вже потім переходити до розмов про мирне врегулювання. Перед встановленням режиму припинення вогню, що має слугувати основою для подальших дипломатичних зусиль щодо завершення війни між Росією та Україною, США, країни Європи та сам Київ неодноразово закликали Москву до цього. Проте Росія постійно ігнорує цю логіку, демонструючи намір використовувати переговори про припинення вогню як важіль для отримання додаткових поступок від України та західних партнерів.

ISW продовжує вважати, що Росія має намір затягнути мирні переговори, щоб забезпечити собі можливість продовження військових дій. Ведення переговорів до встановлення режиму припинення вогню надасть Росії шанс продовжувати свої дії в Україні, що, ймовірно, буде використано в контексті українсько-російських переговорів для здобуття додаткових поступок. У разі майбутнього припинення вогню обидвом сторонам, Росії та Україні, слід буде провести окремі переговори для розробки надійних механізмів моніторингу. Поєднання переговорів щодо припинення вогню з мирними переговорами, вірогідно, призведе до затримки впровадження режиму припинення вогню, підкреслили в ISW.

Врешті-решт, Росії необхідно показати свою здатність йти на компроміси в усіх майбутніх двосторонніх переговорах, особливо з огляду на те, що Кремль постійно збільшує свої вимоги.

Так, російські чиновники закликали Україну поступитися всією Луганською, Донецькою, Запорізькою та Херсонською областями -- навіть тими територіями, які російські війська наразі не окупують -- перш ніж Росія зможе погодитися на припинення вогню - попри те, що територіальні вимоги зазвичай є предметом переговорів про припинення війни, а не переговорів про припинення вогню.

Апетити агресора продовжують зростати. Після зустрічі у Стамбулі з'явилися новини про те, що Росія почала збільшувати свої вимоги. Західні та українські джерела повідомляють, що російська делегація висловила загрози щодо можливого захоплення Харківської та Сумської областей — двох регіонів, які Росія не анексувала і не включала до своїх претензій — під час переговорів 16 травня у Стамбулі.

"Згідно з висновками ISW, ця стратегія полягає в тому, що Росія може висунути нові, більш радикальні територіальні претензії під час мирних переговорів, якщо Україна прийме попередні вимоги Москви щодо припинення вогню."

Нагадаємо, що аналітики раніше зазначали, що затягування переговорів з боку Росії свідчить про її відсутність бажання завершити війну шляхом мирної угоди.

Вони також пояснили, чому Кремль вирішив демонструвати свою "військову міць" напередодні переговорів між Путіним і Трампом.

Зокрема, кремлівський пропагандист оприлюднив витяги з нібито "нового" інтерв'ю з Путіним, в якому лідер Росії стверджує, що країна має достатньо людських ресурсів і технічних можливостей, аби завершити війну в Україні "логічним чином з бажаними для Росії наслідками". Окрім того, він заявив, що російськомовні українці вважають Росію своєю "батьківщиною".

Експерти вважають, що це було здійснено "з метою відвернення уваги".

Читайте також