Новини міста Харків та Харківської області

Український сапер створив нову, більш екологічну та економічну систему для розмінування, яка вже застосовується на передовій.

Зокрема, в цій системі застосовується технологія тривимірного друку.

Український солдат з позивним "Лісник" розробив унікальну систему розмінування під назвою "Спалах". Ця інноваційна технологія дозволяє безпечно знищувати вибухонебезпечні предмети, використовуючи при цьому мінімальну кількість вибухівки та зменшуючи шкоду для навколишнього середовища. Система вже успішно пройшла державні випробування і нині активно використовується підрозділами на фронті.

Як розповів командир інженерно-саперного взводу інженерно-саперного батальйону ЗСУ з позивним "Лісник", нова система заснована на кумулятивному принципі. Вона дозволяє знищувати або випалювати вибухонебезпечні предмети за допомогою точного струменя, який проникає в оболонку боєприпасу й уражає вибухову речовину зсередини.

"Спалах" і "Спалах+" ‒ це універсальні модульні системи кумулятивного типу, які дозволяють економити на дефіцитних вибухових речовинах в умовах військових дій. Для виготовлення одного заряду сапер обчислює необхідну кількість вибухівки, яку потім пресує в спеціально розроблений корпус, створений за допомогою 3D-друку. До конструкції також додаються опори. Після детонації кумулятивний струмінь ефективно вражає ціль, при цьому завдаючи менше шкоди навколишньому середовищу.

За словами "Лісника", ідея виникла під час закордонних навчань, де він побачив схожі розробки. Частину рішень запозичив із досвіду іноземних армій, частину ‒ з радянської технічної літератури. Водночас, розробка вимагала часу: на створення ефективної моделі знадобився майже рік.

"Спочатку все було складно, ми тривалий час проводили експерименти та вдосконалювали технологію. Проте тепер система функціонує бездоганно. Я використовував її на харківському напрямку ‒ успішно знешкоджував як протипіхотні міни, так і авіабомби. Вона проявила себе з найкращого боку," ‒ поділився досвідом сапер.

Виробництво "Спалаху" здійснює приватна компанія. За словами військового, комплект із десяти корпусів коштує приблизно 5,5 тисячі гривень. Підприємство має можливість виготовляти до 10 тисяч одиниць продукції щомісяця.

Нагадаємо, що керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов повідомив, що більше 40% військової техніки, яку використовують Сили оборони України, є вітчизняного виробництва.

Читайте також