Новини міста Харків та Харківської області

Здійснити ракетні удари по Києву та Кривому Рогу: яка мета Путіна та яке відношення має Трамп?

Київ пережив черговий комбінований повітряний удар, який завдала армія Путіна по місту 6 квітня. Внаслідок ворожої атаки є пошкодження в Дарницькому, Оболонському, Солом'янському районах. Одна людина загинула, ще троє отримали поранення.

За висловлюваннями військового аналітика Ігоря Романенка, ракетний обстріл Києва вказує на те, що Путін максимально використовує свій час і прагне затягнути момент завершення бойових дій в Україні, до чого, як стверджують, його підштовхують американські партнери.

"Російський диктатор всіляко відтягує цей момент, відверто брешучи США, що не обстрілює енергетичні та інфраструктурні об'єкти в Україні. Тут варто зазначити, що питання припинення ведення бойових дій, перемир'я та миру -- тісно пов'язані між собою. Без досягнення першого, припинення ведення бойових дій, неможливо отримати ні другого, ні третього", -- розповідає ТСН.ua Ігор Романенко, військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці та ексзаступник начальника Генштабу (2006-2010 рр.).

За інформацією військового аналітика, авіаудари по українським населеним пунктам безпосередньо пов'язані з фронтовою ситуацією. Путін усвідомлює, що бойові дії на суші не розвиваються так швидко, як він сподівається, тому намагається максимально їх інтенсифікувати.

"Ворог активізував свої дії на Курщині, намагаючись витіснити наші Сили оборони. У Сумській області тривають запеклі бої. Незважаючи на великі втрати, противник не відмовляється від планів створити буферну зону для подальшого просування. У Харківській області російські сили суттєво не просунулися до Куп'янська, проте мають певні успіхи в районі Лиману. РФ перекинула додаткові підрозділи на Покровськ, де триває інтенсивний тиск на наші позиції. Також противник рухається в напрямку Новопавлівки, намагаючись досягти кордонів Дніпропетровської області. Путін прагне отримати військово-політичні переваги, вийшовши на контроль ще однієї області України," -- підкреслює Ігор Романенко.

Військовий аналітик зазначає, що в Херсонській та Запорізькій областях спостерігається підвищена активність російських сил, які досягли певних тактичних успіхів у цих регіонах.

"Путін активізує свої зусилля та формує резерви для проведення масштабних наступальних операцій. Я б виділив два потенційні етапи: перший – весняний, а другий – літній. Весняний етап вже розпочався, і ситуація на фронті свідчить про те, що російський лідер прагне "захопити" якомога більше українських територій, поки з американського боку лунають лише беззмістовні розмови про припинення бойових дій", – каже Ігор Романенко.

Генерал-лейтенант акцентує увагу на тому, що така зухвалість Путіна можлива завдяки американському президенту Трампу, який ставить перед російським лідером лише абстрактні терміни для досягнення миру та постійно наголошує: "Путін прагне миру".

"Це виглядає як абсурдне шоу з боку Трампа, де він, безсумнівно, грає роль другого плану, оскільки Путін зовсім не зацікавлений у встановленні миру. На даний момент зрозуміло, що перший термін щодо припинення вогню, озвучений американською стороною — зупинка бойових дій до Великодня (20 квітня) — навряд чи буде дотримано. Є ще одна важлива дата — 9 травня, на якій наполягає Путін, щоб провести парад у Москві, на який вже запросив лідера Китаю. Отже, все відбувається за планом Путіна, і мир можливий лише тоді, коли це буде вигідно або необхідно диктатору", — пояснює Ігор Романенко.

Експерт зазначає, що, на жаль, Путін має ресурси для втілення подібних задумів.

На початку переговорів Російська Федерація відхилила пропозицію США щодо мирного угоди. Замість цього вона висунула свої вимоги, які включали взаємне припинення авіаударів по енергетичній інфраструктурі та забезпечення спокою на морі. Однак Путін не мав наміру дотримуватися цих умов, і тому терор з використанням дронів на території України триває. Мовчання з боку США у цій ситуації, ймовірно, тільки підсилило апетити російського диктатора.

Вважаю, що нещодавні ракетні атаки на Кривий Ріг і Київ є чітким сигналом для України, аби вона стала більш гнучкою в своїй позиції щодо мирних переговорів. Таким чином, Путін намагається чинити тиск на українських громадян та військово-політичне керівництво. Кривий Ріг, як рідне місто президента, стає мішенню для російських балістичних ракет і дронів. Київ, у свою чергу, протягом усієї війни залишається для російської сторони "центром прийняття рішень" і головною ціллю. Генерали Путіна постійно пам'ятають про нього, і щоб вкотре продемонструвати свою силу, вони використовують всі доступні засоби повітряного нападу: стратегічну авіацію, "Калібри" з моря, балістичні та крилаті ракети, а також ударні дрони, — підкреслює військовий аналітик.

Ігор Романенко зазначає, що противник вже не вдається до масштабних обстрілів по всій території, як це було раніше, а тепер зосереджується на цілеспрямованих атаках на певні міста або регіони.

"За останні дві доби, бачимо, що відбулася концентрація повітряних атак по Києву -- місту, де ухвалюються рішення і знаходиться керівництво країни та по Кривому Рогу. Останнє, я розцінюю, як безпосередній тиск на президента України -- 20 загиблих, десятки поранених. Відомо, що раніше Путін вже намагався використати фейковий підхід та спровокувати Трампа на те, що начебто влада в Україні нелегітимна, тому, мовляв, туди треба заводити управлінців від ООН. Американці, на щастя, цей варіант відкинули. Тож не отримавши бажане дипломатичним шляхом, Путін вирішив зробити це військовим -- на місто президента полетіла балістика", -- додає Ігор Романенко.

Щодо специфіки атаки на Київ, численні моніторингові джерела зафіксували, що ракети в даному випадку пролітали дуже близько до землі. Військовий аналітик зазначає, що це ще одна спроба противника обійти нашу систему протиповітряної оборони.

"Радіус дії систем Patriot, які ми маємо на озброєнні, є обмеженим. Як відомо, у нас недостатня кількість комплексів цього типу, а їх використання на малих висотах ще більше зменшує їхню ефективність. У зв'язку з цими характеристиками, російські війська постійно шукають способи, щоб знизити ефективність нашої системи протиповітряної та протиракетної оборони. Для них важливо, щоб їхні балістичні ракети досягали цілей, тому вони використовують всі можливі тактики. Якщо ракети рухаються на великій швидкості та низько над землею, їх виявлення та знищення стає надзвичайно складним завданням для систем протиракетної оборони", -- зазначає військовий аналітик.

Під час нещодавньої атаки в Оболонському районі утворилася велика вирва в промисловій зоні. Відзначимо, що майже в тому ж місці противник вже завдавав ракетного удару 12 лютого.

Військовий експерт каже, що на війні співпадінь не буває.

"Ймовірно ворог має інформацію про ціль, яка для них є цікавою. Можливо, що за підсумками першого повітряного удару, противник не досяг бажаного знищення чи руйнувань, які були їм потрібні, тому завдав повторного удару", -- зазначає Ігор Романенко.

Читайте також