Сирському - 60 років. Цікаві факти про командувача Збройних Сил України та його військовий шлях.

Біографія та військова кар'єра
Олександр Сирський народився 26 липня 1965 у селищі Новинки (Володимирська область, тоді - РРФСР) у родині військовослужбовця. У 1970-х роках його батька перевели на службу до Харкова, де майбутній головком закінчив школу.
Військову освіту Сирський здобував у Московському загальновійськовому командному училищі, а згодом - в Академії збройних Сил України (оперативно-тактичний рівень) та Національному університеті оборони (оперативно-стратегічний рівень), які закінчив з відзнакою.
Фото: Олександр Сирський призначений Головкомом ЗСУ 8 лютого 2024 (t.me/ministry_of_defense_ua)
Військове звання генерал-полковника Олександр Сирський отримав у серпні 2020 року. У березні 2022 року він був удостоєний ордена "Золота зірка" та звання Героя України за видатну оборону Київської області. У серпні 2024 року президент Володимир Зеленський присвоїв йому звання генерала.
Олександр Сирський володіє великим досвідом участі у бойових операціях проти російських військ, який накопичувався з 2014 року.
Обіймаючи посаду керівника штабу АТО, він був залучений до однієї з найважчих військових операцій – евакуації з Дебальцевого в Донецькій області. Під його командуванням діяло приблизно 4,5 тисячі солдатів, що протистояли близько 20 тисячам противників. За успішне виконання цієї місії він був нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня та підвищений до звання генерал-лейтенанта.
З перших днів повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році Олександр Сирський перебував в епіцентрі подій. Він очолював оборону Києва у березні-квітні 2022 року. Під його керівництвом було створено два кільця оборони столиці, зруйновано мостові переходи в Київській області та підірвано дамбу на річці Ірпінь, що перешкодило наступу ворога.
У вересні 2022 року Олександр Сирський очолив контрнаступ Збройних Сил України в Харківській області, що стало причиною звільнення численних населених пунктів, серед яких Ізюм, Балаклія, Куп'янськ, а також Лиман і Святогірськ у Донецькій області.
На посту командувача Сухопутних військ генерал Сирський керував оперативно-стратегічною групою військ "Хортиця", здійснюючи командування оборонними операціями в таких містах, як Соледар, Бахмут і Авдіївка.
Битва за Бахмут виявилася однією з найнапруженіших, але, як зазначив Сирський, "Україна завдавала противнику значних втрат", істотно виснажуючи його сили.
Зображення: Сирський організував операцію в Курську (t.me/landforcesofukraine)
Улітку 2024 року під командуванням генерала Сирського почалася Курська операція, що стала першим наступом ЗСУ на територію Росії.
Ця військова акція була спрямована на те, щоб відвернути увагу російських сил від наступів у Сумській та Харківській областях, змусити їх перейти до оборонної стратегії на власній території та знизити загрозу для українських військових підрозділів.
"Нас жорстко критикували, бо ми оборонялися й відступали. Мені довелося зробити щось, скажімо так, надзвичайне", - розповів головком про планування Курської операції.
За словами Сирського, у ході операції було вбито або поранено щонайменше 80 тисяч російських військовослужбовців. Курський наступ призвів до зростання морального духу серед українських військових і цивільних, які "відчайдушно чекали новин про просування на фронті".
Генерал переконаний, що Курська битва перешкодила амбіціям Росії щодо розширення своїх територій та знизила тиск на окремі секції східного фронту.
Олександр Сирський пережив два шлюби. Його перша дружина, Алла, стала його обраницею під час служби в Харківській області. Від цього союзу у них народився син Антон, який, після розлучення батьків, виїхав з матір'ю до Австралії. У своєму другому шлюбі з Тамарою Харченко у головкома з'явився ще один син - Олександр.
Батьки Сирського та його молодший брат живуть у Росії, але він перестав навідувати рідних після 1991 року. Останній раз він відвідував РФ у 2000 році на похорон своєї бабусі.
Зображення: Олександр Сирський святкує свій 60-річний ювілей (president.gov.ua)
Напередодні 60-річного ювілею Олександр Сирський дав інтерв'ю The Washington post, у якому на питання журналістів відповів, що не думає йти у відставку попри досягнення граничного віку для військової служби.
Головнокомандувач поділився, що почувається у відмінній фізичній формі і здатен виконати 100 віджимань підряд. Проте в колі його близьких зазначають, що він "дуже рідко - а можливо, навіть ніколи - не спить".
У більш ранніх інтерв'ю Олександр Сирський говорив, що спить по 4-5 годин, регулярно займається спортом та навіть встановив для цього тренажери у штабі.
У розмові з WP Сирський зазначив, що його мотивує "розуміння особистої ролі в процесі захисту нашого населення, наших громадян", і він усвідомлює необхідність "робити більше і краще".
Згідно з висловлюваннями військового керівника, незважаючи на багато років роботи на високих посадах, він відчуває найбільше задоволення, перебуваючи поруч із піхотою на фронті. Тому його асистенти вважають, що саме в цьому місці Сирський відзначить своє 60-річчя. Коли його запитали про це, генерал весело відповів: "Це залежить від Бога і президента".