Російські війська активізували наступальні дії з метою оточення важливого обласного міста: ВВС інформує про потенційну загрозу.

За словами головнокомандувача Збройних Сил України Олександра Сирського, весняно-літній наступ військ Російської Федерації "по суті почався". Зокрема, спостерігається зростання активності російських сил в районі Сум. Українська армія направляє туди додаткові підрозділи.
Цю інформацію наводить ВВС Україна, посилаючись на дані українського Генерального штабу.
Президент Володимир Зеленський та головнокомандувач Олександр Сирський неодноразово підкреслювали агресивні наміри Кремля щодо Сумщини та Харківщини. З початку лютого 2025 року російські війська, продовжуючи свій наступ на Курщині, змогли перетнути державний кордон і вступити в бойові зіткнення в кількох селах Сумської області, таких як Басівка, Новеньке, Журавка та Веселівка. Максимальна глибина просування російських сил на фронті становить до 7 км, а ширина — 25 км.
Міністерство оборони Російської Федерації оголосило, що взяло під контроль населені пункти Басівка та Журавка. Проте українське військове керівництво спростовує цю інформацію, зазначаючи, що ці села знаходяться у "сірій зоні".
Згідно з інформацією ВВС Україна, в останні тижні командування Збройних сил України активно перекидає додаткові підрозділи на цей напрямок для стримування окупаційних військ. Водночас, джерело в Генеральному штабі зазначило, що метою Кремля є формування буферної зони на Сумщині з наміром загрожувати обласному центру.
"Одна з цілей - це створити оточення чи напівоточення Сум", - заявив співбесідник.
За інформацією BBC, Збройні сили України зберігають контроль над залишками плацдарму в Курщині, в околицях сіл Олешня та Горналь, щоб не допустити подальшого просування противника. 18 березня було розпочато обмежену військову операцію на межі Бєлгородської та Курської областей. Українським військовим вдалося прорвати російську оборону і закріпитися в районі сіл Демидівка та Поповка.
Довгий час Київ не визнавав успіхи на Бєлгородщині, проте днями президент Зеленський роз'яснив, що наступ Збройних сил України в цьому регіоні зірвав плани Росії створити єдине наступальне угруповання для удару по Сумщині та Харківщині.
Що стосується російського наступу в Харківській області, то тут не йдеться про безпосередню загрозу для обласного центру. Співбесідник з керівного складу ЗСУ пояснює, що Росія намагається активізувати свої дії біля Вовчанська, а також розвинула свій успіх на декількох плацдармах на річці Оскіл.
Відомо, що ще в грудні минулого року російські військові змогли перейти цю водну перешкоду і закріпитися на західному березі, контрольованому Збройними Силами України. Станом на квітень, російським військам вдалося створити і розширити кілька плацдармів поблизу сіл Тополі, Дворічна, Кам'янка та Новомлинськ.
Якщо Російській Федерації вдасться згрупувати свої сили та перекинути на них броньовану техніку, українське військове командування може опинитися в ситуації, схожій на кризу оборони, яка відбулася поблизу Куп'янська, а також на півночі, вздовж меж Харківської та Бєлгородської областей, згідно з інформацією від BBC. Наразі українські захисники працюють над тим, щоб зірвати ці наміри противника.
Аналітики в галузі військових стратегій зазначають, що початкові дії російських військ на території Сумської та Харківської областей демонструють обмеженість залучених ресурсів. Зокрема, на дані операції було залучено приблизно 62-65 тисяч солдатів. Відповідно до оцінок військового експерта Костянтина Машовця, така чисельність дозволяє реалізувати лише "наступальні дії обмеженого масштабу", що передбачає просування на глибину до 10 км і ширину фронту до 30 км для формування буферної зони.
"Проте, його можливість подолати укріплену оборону Збройних сил України (навіть на першій лінії) в цьому напрямі, а особливо досягти міста Суми, викликає у мене значний скептицизм на даний момент", - підкреслює експерт.
Втім, такий сценарій теоретично можливий - у випадку кардинального посилення російського угруповання. Такі резерви у РФ можуть з'явитись не раніше середини літа. Та й то за умови, що їхнє розгортання буде безпроблемним, а масштаби наступальних дій на інших напрямках будуть мінімальними.
У даних обставинах військовий експерт вважає, що серед ймовірних цілей російського наступу на території Сумщини можуть бути кілька ключових об'єктів, які мають значення для забезпечення "буферної зони". До таких належать висоти між селами Юнаківка та Храпівщина, лісовий масив на північний схід від Сум, що простягається від Радьківки до Могриці, а також берегова лінія річки Псел у прикордонній зоні.
Співбесідник ВВС в керівництві ЗСУ каже, що країна змушена "діяти аналогічно", тобто також набирати людей та посилювати військові підрозділи. На його думку, заяви Кремля про готовність до перемир'я - маніпуляція, щоб приховати підготовку до наступу.
Нагадуємо, військовий експерт Богдан Мірошников зазначив, що Збройні Сили України можуть залишити стратегічно важливе місто в Донецькій області. Оборона цього населеного пункту триває вже дев'ять місяців.