Новини міста Харків та Харківської області

Наомі, Рой та Аракс, що «занурюють у часи безтурботності».

У Харкові кінологи з 5-ї Слобожанської бригади "Скіф" разом зі своїми чотириногими товаришами відвідують поранених.

Зазвичай ці собаки виконують обов'язки на блокпостах, де виявляють заборонені предмети, зброю та вибухові речовини. Крім того, вони беруть участь у спеціальних операціях, наприклад, у затриманні правопорушників. Нещодавно психологічна служба соціального захисту підрозділу Нацгвардії "Скіф" запропонувала інтегрувати службових тварин у процес реабілітації поранених військовослужбовців.

Журналісти Укрінформу, у супроводі кінологів та їх чотириногих асистентів, завітали до захисників, які перебувають у медичному закладі Харкова.

ПРО ВОЛОНТЕРСТВО І НЕРІВНУ ПРИСТРАСТЬ

Кінолог з позивним "Акс" привів до медичного закладу свого наймолодшого чотирилапого друга. Ця німецька вівчарка, яку подарували волонтери, лише у віці 3,5 місяця. Малюк постійно перебуває в русі і не може спокійно залишитися на місці.

Я дуже ціную його, він сповнений енергії, як і я. Його звуть Аракс. Він ще вчиться соціалізуватися та здобуває важливі навички, такі як спокійна реакція на різні ситуації. Ця подорож стане чудовим досвідом для нього. Ми лише починаємо закладати основи для майбутньої роботи вівчарки. Наразі ми зосереджуємось на тому, щоб навчити його вказувати на знайдені предмети та виконувати базові вправи загального курсу дресирування, - розповідає "Акс".

Старший кінолог з позивним "Бухгалтер" повернувся з фронту разом зі своїм підопічним Роєм.

- Я проходив службу в стрілецькому батальйоні, коли під час операції в одному з сіл натрапив на собаку з цуценятами. Я вирішив взяти одного з них собі. Завжди хотів мати собаку, але у дитинстві страждав від алергії, а потім обставини не дозволяли здійснити цю мрію. Тоді мені спало на думку: "Коли, якщо не зараз? Війна триває, і завтра мене може не бути". Я намагався доглядати за ним, як міг, почав тренувати. Мій командир, спостерігаючи за тим, як я займаюся собакою, порадив мені піти на навчання. Я звернувся до кінологічної служби, і мене прийняли. Пройшов 4,5 місяця навчання та зараз служу в кінологічному взводі, - ділиться своїм досвідом гвардієць.

Що стосується навичок Роя, то перше, що спадає на думку: "Він знає, як захищатися".

- Він може слідувати за запахом, затримувати правопорушників та супроводжувати їх. Це його ключові обов'язки. Оснащений навичками пошуку людей під завалами. А в цілому, цей собака має спокійну вдачу і із задоволенням взаємодіє з людьми, - підкреслює "Бухгалтер".

Зараз кінолог доглядає за трьома зрілими собаками та виховує п'ять маленьких цуценят. Він зазначає: "Найважливіше – це любов. Як батьки взаємодіють зі своїми дітьми, так і ми налагоджуємо зв’язок з нашими чотириногими друзями".

ПСИХОЛОГИ ЗА ЗАМОВЧУВАННЯМ

Андрій, житель Харкова, працює в поліції вже близько десятка років, а в бойовій бригаді служить з 2024 року. Під час служби в Донецькій області він зазнав кількох осколкових травм, і наразі найсерйозніша проблема у нього з рукою.

— Тут була зламана кістка, а тут... Я пробув на позиціях приблизно три місяці. Це було на Торецькому напрямку. Уперше я отримав поранення 1 квітня — нас "накрили", коли виїжджали на ротацію, і я залишився з побратимами. Пізніше, 5 квітня, був поранений у руку, і до 6 травня залишався на позиціях, — ділиться своїм досвідом Андрій.

Поліцейський щиро тішиться кожною зустріччю з собаками-нацгвардійцями.

- Я просто обожнюю собак, особливо цих - вони такі розумні й гарні, - усміхається вона. - Я вже не вперше на такому заході: раніше до нас завітали кінологи з обласної поліції. Враження завжди тільки позитивні.

Національний гвардієць Ігор з Дніпропетровської області був мобілізований у 2022 році. Під час бойових дій поблизу Дворічної в Харківській області він отримав серйозне поранення ноги.

Заживає... Але щодо функціональності, не можу сказати... Мене збив дрон. На лікуванні вже чотири місяці, і тому радий, що поруч є собачки – вони привносять різноманітність у моє життя. Я служу вже три роки, і незалежно від того, де я перебуваю – в якій посаді чи яру – ці тварини завжди знаходять шлях до мене. І коли приходить час рухатися далі, шкода залишати їх, але не завжди можу взяти їх із собою, адже не знаю, куди мене занесе доля, - ділиться Ігор.

Взаємодія з тваринами знижує кров'яний тиск, підвищує вироблення окситоцину та ендорфінів, які дають відчуття задоволення й щастя, розповідає старший офіцер відділення психологічного забезпечення 5 Слобожанської бригади "Скіф" НГУ Олеся.

Тварини, які знаходяться на передовій, виконують роль психологів. Коли військові пестять їх, проявляють турботу та спостерігають за їхніми іграми, це надихає їх на нові сили для життя та боротьби, - розповідає психологиня.

Під час процесу лікування, реабілітації та адаптації до цивільного життя, чотирилапі друзі відіграють важливу роль у подоланні стресу, покращують емоційний стан і сприяють легшій комунікації між людьми.

Чим вищий рівень стресу, тим більше людина має тенденцію замикатися в собі, і їй стає важче відкритись. У таких випадках тварини, як-от собаки, коти, коні чи навіть кролики, можуть стати чудовими супутниками для зняття напруги. Вони мають унікальну здатність пробуджувати в нас дитячу безпосередність. Олеся зазначає, що після позитивного спілкування з тваринами військовим легше налагоджувати контакт з іншими людьми.

Впровадження чотирилапих помічників у психологічну службу - це новий напрямок у нашій бригаді, зазначає керівник кінологів Сергій: "Ми вивчаємо, як це працює, і вчимося на практиці. Для цієї мети ми обрали найкомунікабельніших молодих собак. Вони прагнуть грати з м'ячиком і взаємодіяти з людьми. Напевно, кожен з нас хоч раз у житті мріяв про цуценя, хоча не всім випала така нагода. Завдяки нашим собакам військові мають можливість ненадовго повернутися в дитинство і відволіктися від щоденних труднощів."

За інформацією Укрінформу, у Харківській області для ветеранів та військовослужбовців 5-ї Слобожанської бригади "Скіф" організовано іпотерапію – метод терапевтичної взаємодії, що включає спілкування людини з конем.

Читайте також