Мобілізація резервістів: у Верховній Раді пояснили, кому "бронювання" не стало на заваді.
Парламентарій Олександр Федієнко повідомляє, що у територіальних центрах комплектування виникли зауваження до осіб, які мають бронювання.
На Закарпатті, Харківщині та в Одесі декілька військовозобов'язаних, які мають бронювання та підтвердження цьому у паперовому вигляді, були затримані та доставлені у ТЦК, згодом деякі з них були відвезені у військову частину, а вже після з'ясування обставин були повернуті до ТЦК -- про це на своїй сторінці у Facebook повідомив народний депутат, член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко.
Олександр Федієнко, член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, зазначив, що до нього надходить безліч звернень від громадян та організацій, що стосуються неправомірних дій терцентрів комплектування та соціальної підтримки. Він підкреслив, що виникла нова проблема: співробітники ТЦК примушують до мобілізації осіб, які мають документи, що підтверджують їх бронювання. Аргументація при цьому завжди однакова — відомості відсутні в системі "Оберіг", а паперові документи не беруться до уваги.
Депутат привів кілька прикладів.
Один з випадків, про який йдеться, виглядав наступним чином: "29 жовтня 2024 року. Команда провайдера поверталася з роботи на лінії з міста Богодухів у Харківській області на службовому автомобілі. Як з'ясувалося пізніше, їх зупинили працівники Слобідського РТЦК та СП, які не представилися і були в балаклавах. Під час перевірки військових документів було надано документи, що підтверджували наявність бронювання. Проте двох членів команди затримали і перевезли до приміщення Слобідського РТЦК та СП у Харкові, де у них вилучили мобільні телефони. На одного з працівників наклали штраф у розмірі 17 тисяч гривень, який пізніше було скасовано як незаконний. Врешті-решт, працівників відпустили."
За словами Федієнка, у випадку, який стався на Закарпатті, уповноваженим особам знадобилось три дні, щоб перевірити наявність бронювання, яке мав військовозобов'язаний та який пред'явив паперовий документ. За цей час чоловіка, якого зупинили, встигли повозити по декільком військовим частинам.
За даними нардепа в Одесі чоловік, який теж мав бронювання, утримувався в ТЦК понад два тижні.
У своєму дописі депутат відкрито закликав Державне бюро розслідувань надати юридичну оцінку цим подіям.
У коментарі для ТСН.ua Олександр Федієнко ще раз підкреслив, що ці чоловіки були заброньовані.
"Всі вони були заброньовані", -- уточнив він.
В Міністерстві оборони України пояснили, що подібні ситуації можуть виникнути, якщо інформація про особу не була синхронізована з реєстрами.
"Військовозобов'язаний, якщо бачить, що відповідної інформації про нього немає в електронному вигляді, повинен звернутись з паперовими документами до ТЦК для вирішення питання", - уточнили нам у відомстві.
Адвокат Роман Сімутін, експерт у сфері мобілізаційних питань, наголошує, що нехтувати паперовими документами є недопустимим.
"На думку адвоката, паперовий документ має юридичну силу відповідно до чинного законодавства. Він також зазначає, що якщо дані про бронювання не були внесені до електронного реєстру, то це не є провиною особи, яка підпадає під військовий обов'язок."