Новини міста Харків та Харківської області

Кількість штрафів, накладених територіальними центрами комплектування (ТЦК), стрімко зросла: які рішення приймають суди, у яких випадках покарання можуть бути скасовані, та за яких обставин постанова вважається недійсною без необхідних даних.

В Україні від початку року прострочили вже 9,6 тис. штрафів від ТЦК, підрахували в Опендаті. Майже стільки ж було за весь 2023-й. Серед відкритих торік проваджень закрили лише кожне друге. Як вдалося з'ясувати OBOZ.UA, також значно збільшилась і кількість судових справ, у яких військовозобов'язані намагаються скасувати штрафи за неоновлення даних, ігнорування повісток чи відмову проходити ВЛК.

Штрафи найчастіше анулюють через неточності при складанні актів і постанов працівниками ТЦК. У статті OBOZ.UA ви дізнаєтеся, як українці оскаржують штрафи, в яких ситуаціях це можливо, а також про найпоширеніші причини накладення санкцій.

Якщо проігнорував повістку

Лише за перші дев'ять днів березня в судовому реєстрі з'явилося 40 рішень, які були опубліковані через ігнорування повісток — одне з найпоширеніших правопорушень. Видання OBOZ.UA проаналізувало всі 40 справ. В основному, це позови військовозобов'язаних, які оскаржують штрафи, накладені на них ТЦК. Слід зазначити, що насправді штрафи накладаються у десятки, а то й сотні разів більше, але до судового реєстру потрапляють лише ті випадки, де люди звертаються за скасуванням.

Зазвичай, штрафи складають близько 17 тисяч гривень, тоді як максимальна сума може досягати 25,5 тисяч гривень. Важливо пам’ятати, що навіть після сплати штрафу або його скасування, зобов'язання щодо оновлення інформації залишається в силі.

Отже, з 40 ухвалених рішень 31 є сприятливими для військовозобов'язаних, тоді як лише 9 випадків підтвердили законність накладених штрафів. Важливо підкреслити, що територіальні центри комплектування дійсно мають повноваження штрафувати осіб, які проігнорували повістку, складаючи протокол про адміністративне правопорушення. Проте, для того щоб цей протокол і відповідний штраф були визнані законними, необхідно дотримуватись встановленої процедури:

В ТЦК часто спостерігаються труднощі з оформленням документів. Більшість накладених штрафів скасовують, оскільки в постановах відсутні конкретні факти, не надаються належні докази, а повістки не надсилаються в установлені терміни.

Наприклад, 5 березня Амур-Нижньодніпровський районний суд Дніпра скасував штраф на 17 тис. грн за ігнорування повістки. Підстава для такого рішення: суду не надали доказів того, що оштрафований отримував виклик і не прибув, матеріали справи не містять доказів, що повістку відправляли поштою, не підтверджено, що факт неявки зафіксовано відповідним актом.

Нещодавно суддя Залізничного районного суду Львова прийняв рішення скасувати накладений штраф, зазначивши, що "не було представлено достатніх і належних доказів для підтвердження викладених у оскаржуваній постанові обставин". У деяких випадках суди знімають штрафи через неналежне виконання обов'язків поштовими службами.

У березні Подільський районний суд Києва ухвалив рішення скасувати штраф, оскільки виявилось, що повістка не була доставлена вчасно. Згідно з матеріалами справи, "повістка залишалася у відділенні Київ 04073 з 4 по 19 жовтня 2024 року і була повернена відправнику". Хоча сама повістка датувалася 15 жовтня, замість того, щоб вручити її військовозобов'язаному, документ просто зберігали в поштовому відділенні.

Цікаво, що в разі, якщо військовозобов'язаний вчасно оновив свої дані в системі "Резерв+", повістка, надана з метою "уточнення даних", може бути визнана недійсною. Наприклад, суддя Комунарського району Запоріжжя ухвалив таке рішення. У матеріалах справи зазначається: "Отже, якщо в повістці справді вказана мета уточнення даних, а позивач вже встиг оновити свої відомості в ТЦК, пройти військово-лікарську комісію та внести зміни до Єдиного електронного реєстру призовників, то повістка не повинна була бути надіслана."

Схоже рішення ухвалив і Дзержинський районний суд Харкова. Військовозобов'язаний отримав повістку для уточнення даних, проігнорував її, отримав штраф і скасував його через суд. "Отже, зважаючи на те, що позивач оновив свої дані у строк, передбачений законодавством, суд вважає, що була можливість отримати персональні дані позивача, не викликаючи останнього", - йдеться в рішенні суду.

У тих дев'яти справах, де штрафи не були скасовані, постанови були належно оформлені, а повістки надіслані через "Укрпошту" за адресою, вказаною як місце проживання. Цікаво, що навіть українці, які мають бронювання, отримують штрафи. Адже бронювання не звільняє їх від обов'язку з'являтися на виклик за повісткою.

ВЛК та транспортування з вулиці до ТЦК

Хмельницький міськрайонний суд 6 березня скасував накладений штраф у розмірі 17 тисяч гривень, який місцевий територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) призначив за відсутність військового облікового документа. Це рішення порушує положення частини 6 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і статті 17 Закону України "Про оборону України". Як зазначено в матеріалах справи, чоловіка затримали на вулиці, доправили до ТЦК, мобілізували, а вже після цього склали на нього протокол за відсутність військового облікового документа.

Суд скасував накладений штраф через відсутність фото- або відеодоказів правопорушення. Це означає, що працівники ТЦК повинні були зафіксувати момент, коли чоловік відмовився надати військовий обліковий документ. "Адміністративна відповідальність особи може бути встановлена лише за умови наявності факту правопорушення та вини особи, що підтверджується відповідними доказами, такими як фото або відеозапис", - зазначено в рішенні суду.

У реєстрі можна знайти різноманітні штрафи, що накладаються на військовозобов'язаних, яких затримують на вулиці та направляють до територіальних центрів комплектування. Після цього, зазвичай, стягують штраф за неналежне оновлення облікових даних і направляють особу на військово-лікарську комісію. У разі відмови від проходження комісії можливе накладення ще одного штрафу. Суди в більшості випадків не задовольняють заяви про скасування таких штрафів.

Однак це не завжди так. Наприклад, 6 березня 2025 року Соснівський районний суд у Черкасах скасував штраф у розмірі 20 тисяч гривень, накладений на чоловіка, якому ТЦК інкримінував відмову від проходження військово-лікарської комісії. У суді військовозобов'язаний розповів, що його затримали ввечері на вулиці та відвезли до ТЦК. Він також зазначив, що страждає від психічних та поведінкових розладів через зловживання алкоголем і має обсесивний потяг до спиртного.

Він зазначив, що не має наміру відмовлятися від проходження військово-лікарської комісії, проте для цього йому необхідно отримати медичні документи, зокрема витяги з історії хвороби та медичну картку, щоб лікарі могли об'єктивно і законно скласти свій висновок. Однак того ж вечора представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки склали протокол про адміністративне правопорушення, відповідно до частини 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - йдеться в матеріалах справи.

Чоловік відмовився підписувати протокол у присутності двох свідків. Суддя зауважив, що не вказані прізвища свідків, а лише їхні підписи. Крім того, військовозобов'язаний запевняє, що не відмовлявся від проходження військово-лікарської комісії, а лише просив надати йому можливість отримати медичні довідки. Цього було достатньо для скасування штрафу.

Читайте також