Новини міста Харків та Харківської області

"Сталева труна на колесах": танк Т-80 виявився великим розчаруванням для загарбників, - колишній офіцер спецназу США.

ЗСУ також використовують Т-80, але це грає їм на руку, оскільки українські військові добре знають слабкі місця цієї машини.

Російський танк Т-80 перетворився на "дорогу сталеву труну" для загарбників на українській лінії фронту. Таку думку висловив оглядач 19FortyFive, колишній унтер-офіцер спецназу армії США Стів Балестрієрі.

Війна в Україні стала катастрофою для Росії та її бронетанкових сил. Втрачено близько 3000 танків, знищених або покинутих під час так званої "спеціальної військової операції" диктатора Володимира Путіна.

Більшість втрат припали на Т-72 і Т-90, але Т-80 показав себе ще гірше. Російська армія діяла самовпевнено, з поганою підготовкою та тактикою. Обіцяна "модернізація" виявилася міфом, а заяви про оновлення армії в дусі НАТО не відповідали реальності. Росія сама суперечила "доктрині Герасимова".

Батальйонні тактичні групи (БТГ), які були впроваджені у 2012 році, мали на меті забезпечити більш гнучке командування. Проте, на практиці ініціативи командирів були витіснені строгим дотриманням планів, навіть у випадках, коли вони втрачали свою актуальність. БТГ, що формувалися з танкових або піхотних батальйонів, підкріплених артилерійськими підрозділами та іншими ресурсами, зазнали невдачі, що призвело до повернення російської армії до традиційних радянських методів ведення бойових дій.

Т-80 розроблявся на базі Т-64, отримавши компактний двигун, автомат заряджання 125-мм гармати та композитну броню. Однак автомат заряджання був небезпечним, а розташування боєкомплекту всередині бойового відділення робило танк вразливим: при влучанні башта часто відривалася.

Т-80 вирізнявся серед радянських танків як унікальна модель — він був вартісним та технологічно складним. Газотурбінний двигун SG1000 дозволяв досягати швидкості до 70 км/год, проте споживав значну кількість пального. Як і багато інших танків того часу, гармата 2А46Н1 "Рапіра" мала обмежені кути наведення, що ускладнювало ведення бою в умовах міської забудови. Вартість Т-80 була в 3,5 рази вищою за ціну Т-64.

Після неуспішного використання в Чечні танки Т-80 не брали участі у другій чеченській війні, війні з Грузією 2008 року та конфлікті в Україні 2014 року. Проте у 2022 році, після серйозних втрат танків Т-72 і Т-90, Росія була змушена відправити Т-80 на фронт, де ці танки також понесли значні втрати.

З початку вторгнення Росія втратила сотні Т-80, а за деякими даними -- до 1000 одиниць. Проблеми з живучістю танка стали очевидними. Головний завод з виробництва Т-80 знаходився в українському Харкові.

Україна також використовує Т-80, але це грає їй на руку, оскільки українські військові добре знають слабкі місця цієї машини. Експерт підсумував, що Т-80 став "ганебним розчаруванням" для російської армії.

Військовий експерт та головний редактор Defense Express Олег Катков у своєму інтерв'ю УНІАН зазначив, що Росія не випускає нові танки, окрім Т-90М "Прорив". Всі інші танкові моделі підлягають модернізації на основі радянських розробок.

Експерт висловив занепокоєння, зазначивши, що Росія планує наростити виробництво військової продукції, включаючи модернізацію та ремонти.

Читайте також