Новини міста Харків та Харківської області

Засідання "коаліції рішучих". Яка мета візиту військової делегації Європи до Києва?

Попри те, що до дискусії щодо майбутньої місії залучено багато країн, до Києва приїжджає обмежене число делегацій, серед яких Франція та Велика Британія, повідомив президент України Володимир Зеленський 1 квітня.

Раніше президент Франції Емманюель Макрон, ініціатор концепції контингенту, зазначав, що йдеться про так звані "підтримуючі сили", які можуть бути розміщені після укладення мирної угоди.

"Ці "сили підтримки" не повинні замінити миротворчі війська на лінії зіткнення або сильну та міцну українську армію", - сказав Макрон 26 березня. Але місія передбачає довгострокову присутність у визначених стратегічних точках на території України за узгодженням з Києвом. Завдання контингенту - забезпечити стримування потенційної агресії з боку Росії.

Згідно з висловлюваннями Зеленського, на порядку денному стоять не тільки питання наявності військових підрозділів та перспективи розвитку українських збройних сил, а й їхня роль у зміцненні європейської безпеки. "Це має велике значення для формування майбутнього української армії в контексті безпеки всього континенту", – зазначив Зеленський.

За словами Макрона, делегація повинна також окреслити, якими будуть ключові характеристики Збройних сил України в майбутньому.

"Яка має бути структура армії, які сили на морі, яка потужність повітряних сил, а також їхній формат — тобто розмір, чисельність особового складу та оснащення, щоб мати змогу відповісти на потенційну агресію з боку Росії та стримати її успіхи", - зазначив Макрон 27 березня. Це необхідно для того, щоб європейські держави могли ефективно планувати обсяги допомоги та визначити внески кожної з країн "коаліції рішучих" у майбутньому.

Обговорення відправлення контингенту в Україну триває вже кілька місяців на дипломатичному рівні. 27 березня у Парижі відбувся саміт, присвячений цій темі, за участю лідерів держав.

Та як писало РБК-Україна, і досі обговорюються різні варіанти місії. У значній мірі вибір того чи іншого формату буде залежати від формату перемир'я з Росією. Адже досягнення перемир'я є абсолютно необхідною передумовою для введення контингенту - інакше жодні європейські військові в Україні не з'являться.

Проте на даний момент існує ряд технічних і логістичних аспектів, які потребують уваги, зазначив в інтерв'ю РБК-Україна аналітик і керівник Центру аналізу та стратегії Ігор Чаленко.

"Є питання, наприклад, прикриття з повітря, тобто з яких європейських аеродромів зможуть злітати європейські літаки. І, відповідно, це все потрібно вираховувати і пропрацьовувати - саме технічну сторону", - зазначив у коментарі виданню Чаленко.

До того ж, існує ймовірність, що підготовка українських військових підрозділів може бути переміщена з Європи безпосередньо на українську територію за участю європейських тренерів. Врешті-решт, жоден з таких візитів не проходить без обговорення термінової допомоги для України.

"Мова йде про посилення підтримки в даний момент. Цей візит слід оцінювати в контексті висловлювань президента Зеленського щодо потенційного активізування наступальних дій в трьох ключових напрямках: Харківщина, Сумщина та Запоріжжя," - зазначив Чаленко.

У цій ситуації вирішальним фактором є здатність США змусити Росію до зупинки вогню та забезпечення тривалого мирного процесу. Без цього, обговорення про європейську місію в Україні залишаться лише на рівні розмов.

Читайте також