Новини міста Харків та Харківської області

Удар з Білорусі: чому Європі слід насторожитися і які плани має Путін

В Україні знову піднімається питання потенційної загрози з боку Росії через територію Білорусі. Президент Володимир Зеленський зазначив, що цього літа Росія може планувати певні дії, використовуючи військові навчання як прикриття.

"Саме так зазвичай починаються її нові атаки. Але куди цього разу? Я не знаю. Україна? Литва? Польща? Не дай боже! Але ми всі маємо бути готовими", -- заявив глава держави на саміті Триморʼя.

За словами військового експерта Ігоря Романенка, планові військові навчання у Білорусі були заплановані на осінь 2025 року, але, звісно, що все може несподівано змінитися у будь-який момент.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко вже протягом чотирьох років веде обережну політику. Він активно підтримує Путіна, надаючи йому зброю, техніку, а також аеродроми і навчальні центри для підготовки військових. Білоруські шпиталі також приймають поранених російських військових. Однак цього всього недостатньо для російського лідера. Спираючись на досвід співпраці з Північною Кореєю, Путін прагне залучити Білорусь до активних бойових дій. І хоча Лукашенко намагається уникнути прямого втягування у війну, він усвідомлює, які наслідки це може мати для його особистої влади, — коментує Ігор Романенко, військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці та колишній заступник начальника Генерального штабу (2006-2010 рр.) на порталі ТСН.ua.

Експерт підкреслює, що спільні військові навчання, які проводяться Росією та Білоруссю на території Білорусі, можуть становити серйозну загрозу для України, а також для Балтійських країн і Польщі.

Згідно з інформацією західних розвідувальних служб, Росія має реальні наміри щодо військового наступу на країни Балтії та Польщу. Існує ймовірність, що Путін може вжити заходів раніше, аби продемонструвати свою силу. Такі плани дійсно існують. Про це свідчить заява Марії Захарової, речниці Міністерства закордонних справ Росії, яка фактично висловила погрозу на адресу Естонії, нагадавши їм про ситуацію в Україні і закликавши зробити відповідні висновки. Не можна також ігнорувати слова Дональда Трампа про НАТО, який заявив, що США не будуть брати на себе відповідальність за війну в Україні, вважаючи це виключно європейською справою. Після цих заяв європейські країни почали поступово збільшувати свої витрати на оборону, хоча цей процес відбувається занадто повільно. Це також вигідно Путіну, адже він проводить військові навчання поблизу їхніх кордонів, щоб налякати або навіть підготуватися до агресії, — зазначає Ігор Романенко.

Щодо ризиків, пов'язаних із військовими навчаннями в Білорусі для наших північних областей — Житомирської, Рівненської та Київської, через які ворог намагався дістатися до столиці, експерт висловлює таку думку:

"Поки на цього напрямку угрупування російських військ немає. Зараз Путін хоче підняти роль та значення саме білоруських військ -- для цього і заплановані військові навчання. Їх основу складатимуть саме білоруські війська. Але навряд чи білоруси самостійно наважаться на наступ. А от організувати спільний наступ на Україну під ширмою військових навчань, вони цілком можуть", -- зазначає генерал-лейтенант.

Експерт зазначає, що для впровадження подібних заходів влітку або восени Путіну слід акумулювати необхідні сили та матеріальні ресурси.

Аналізуючи нинішню ситуацію з бойовими діями, можу висловити припущення, що перед Путіним стоїть головне завдання — остаточно витіснити українські війська з територій Курщини та Бєлгородщини, досягти кордонів Дніпропетровської області та активізувати військові дії на Харківщині. Вважаю, що це можна розглядати як початкові етапи широкомасштабної наступальної операції супротивника в сезон весни, літа та осені, — коментує Ігор Романенко.

Військовий аналітик зазначає, що Росія має намір мобілізувати 160 тисяч нових призовників, оскільки в країні триває весняний призов на строкову службу. Усе залежить від того, наскільки ворог зможе забезпечити свої ресурси для нинішніх наступальних операцій. Після цього може бути ініційовано другий етап атак противника.

Якщо до літа у Путіна буде достатній ресурсний потенціал, існує ймовірність, що він вдасться до подібних дій. Російсько-білоруські військові навчання заплановані на осінь, але за потреби ці сили можуть бути мобілізовані раніше. Згадаємо, як усе починалося: росіяни протягом майже року проводили військові навчання, формуючи угрупування своїх військ для наступальних дій з півночі, сходу та півдня України. Часто супротивник використовує військові навчання як димову завісу для підготовки до атак. Цю тактику росіяни вже застосовували на початку 2022 року, тому поточний сценарій викликає серйозні побоювання, підкреслює Ігор Романенко.

Читайте також