Новини міста Харків та Харківської області

З 1 січня очікуються нові тарифи на доставку газу: які зміни чекають на платіжки?

Українці сплачують за доставку газу фіксовану суму, яка переглядається один раз на рік. Наступний перегляд відбудеться 1 січня 2025 року. З цього часу деякі громадяни можуть виявитися змушеними сплачувати вищу ціну за доставку, в той час як для тих, хто в минулому "газовому році" зумів зекономити, рахунки можуть зменшитися.

Про це йдеться у матеріалі OBOZ.UA. Газовий рік - із 1 жовтня минулого року по 30 вересня поточного року. Зараз ми платимо за доставку, враховуючи об'єм споживання газу з 1 жовтня 2022-го до вересня 2023-го. А у 2025-му платитимемо за той об'єм газу, який використали з 1 жовтня 2023-го до 30 вересня 2024-го.

Вартість у рахунках за транспортування газу складається з двох складових: тариф на доставку газу та обсяг його споживання (ці два показники потрібно перемножити). Тариф на доставку залишився незмінним (і відповідно до закону не може бути змінений, оскільки під час воєнного стану діє мораторій на підвищення цін як на сам газ, так і на його транспортування). Натомість обсяг споживання є змінною величиною.

Щоб дізнатися про свій тариф, ви можете відвідати сайт своєї газорозподільчої компанії або перевірити інформацію у платіжному документі. Деякі тарифи (не для всіх регіонів) також наведені в таблиці нижче (вартість вказана у гривнях за кубометр). Розглянемо кілька прикладів. В середньому, для обігріву одного квадратного метра потрібно близько 5 кубометрів газу (з урахуванням регіональних особливостей). Це відповідно до соціальних норм споживання комунальних послуг.

Таким чином, для обігріву будинку площею 100 квадратних метрів взимку можуть знадобитися до 500 кубометрів газу. Окрім цього, для сім’ї з трьох осіб ще додатково буде використовуватися близько 31,5 кубометра газу на приготування їжі та нагрів води. Отже, загалом взимку така родина витрачатиме приблизно 531,5 кубометра газу щомісяця (з жовтня по квітень), а в "теплий період" (з травня по вересень) — 31,5 кубометра.

Середньостатистично, протягом року нараховується сім "холодних" місяців і п'ять "теплих". В результаті, така сім'я споживатиме приблизно 3878 кубометрів газу за рік, що становить 323,1 кубометра на місяць. Саме за постачання цього обсягу газу необхідно буде сплачувати щомісяця. Загальна сума в платіжному документі варіюватиметься в залежності від регіону.

Якщо розглядати житло в Харкові, то витрати на доставку газу становитимуть 138,9 грн на місяць. У Кропивницькому ця сума зростає до 481,4 грн, а в Миколаєві – до 642,9 грн. Ціна тарифу визначається різними чинниками, такими як довжина газових мереж, кількість споживачів, технічне обладнання тощо. Зазвичай, чим більші мережі і менше споживачів, тим вищими є тарифи. Саме тому у столиці України, Києві, де населення найбільше, тариф на доставку газу є найнижчим в країні і складає всього 0,384 грн.

Загалом, витрати на розподіл газу призначені для обслуговування та ремонту газових магістралей.

Як повідомлялося раніше на OBOZ.UA, в Україні впроваджуються графіки відключення електроенергії через ускладнену ситуацію в енергетичному секторі, спричинену атаками Росії на цивільну енергетичну інфраструктуру. Відновлення нормального електропостачання буде можливим лише за умови поліпшення безпекової ситуації для ремонтних команд.

Читайте також