Юрій Гусєв, український посол в Азербайджані.

Однак досвід, який накопичили азербайджанці, є безцінним для нас. Ми змушені визнати, що типи та виробники мін, які присутні як в Азербайджані, так і на нашій території, здебільшого ідентичні. Адже мова йде про радянські та російські протипіхотні й протитанкові міни, які досі забруднюють наші землі.
Незалежна політика Азербайджану викликає занепокоєння у багатьох у Москві.
Як впливають погіршення відносин з Кремлем після інциденту зі збиттям літака та безладдя в Єкатеринбурзі на формування суспільної думки азербайджанців щодо майбутніх стосунків між Москвою та Баку?
Суспільство Азербайджану активно висловлює підтримку Україні. Це стало очевидним під час численних акцій протесту, що відбулися в перші тижні великої війни, коли мешканці Баку збиралися біля українського посольства, щоб продемонструвати свою солідарність з українцями в їхній боротьбі за територіальну цілісність, незалежність та суверенітет.
Це помітно в простому побутовому спілкуванні з азербайджанцями. Коли ти говориш, що ти з України, ти завжди отримуєш масу слів підтримки. Коли їду на офіційні зустрічі на машині Посла з прапором України, можна почути вигуки "Слава Україні" на перехрестях у центрі Баку.
Ми відчуваємо цей рівень підтримки також у двосторонніх міждержавних комунікаціях, що охоплюють різні міністерства, відомства, міжпарламентські групи дружби та офіційних осіб. Ця підтримка слугує важливим підґрунтям для зміцнення наших двосторонніх зв'язків, адже азербайджанці розуміють, що ми ведемо боротьбу за свою свободу та незалежність.
Не так давно, під час міжнародного медіафоруму, Президент Азербайджану Ільхам Алієв, відповідаючи на запитання відомого українського журналіста, наголосив на важливості боротьби України проти окупації. Він підкреслив, що український народ демонструє свою незламність і силу, відстоюючи свої права перед усім світом.
Згідно з неофіційними даними, з 2022 року близько 500 етнічних азербайджанців служать у Збройних Силах України, захищаючи її територію. У контексті загострення відносин між Росією та Азербайджаном, російська пропаганда почала формувати в уявленні своєї аудиторії образ Азербайджану як ворога. При цьому, участь азербайджанських добровольців у боротьбі проти російських агресорів намагаються подати як нову ініціативу президента Алієва, який нібито відправляє "бойовиків" до України для помсти за загибель своїх співвітчизників у Єкатеринбурзі. Чи відчувається в Азербайджані вплив такої пропаганди на ставлення суспільства до добровольців, які віддано борються за Україну?
В самому серці столиці Азербайджану розташоване місце, що має особливе значення для кожного азербайджанця — Алея Героїв, або "Алея Шахідів". Тут спочивають ті, хто пожертвував своїм життям заради Азербайджану в трагічний день 20 січня 1990 року, коли люди виходили на вулиці Баку та ставали жертвами радянських розстрілів.
На одному з ділянок цієї Алеї спочиває українець Віктор Серьогін, харківський пілот вертольота, який загинув під час евакуації жінок і дітей в період першої Карабахської війни. Він не єдиний, хто в той важкий час надавав допомогу азербайджанцям у їхній історичній боротьбі. Сьогодні ж ми також отримуємо підтримку від азербайджанців, які допомагають нам у захисті нашої територіальної цілісності та незалежності.
На жаль, існують люди, які пожертвували своїм життям. Їхні портрети розміщені на стіні пам'яті українського посольства в Баку. Ми регулярно вшановуємо їхню пам’ять під час важливих державних свят України, усвідомлюючи, що це найвища ціна, яку вони заплатили за можливість всіх нас жити у свободі, а Україну – бути незалежною.
Не варто витрачати час на коментування російських пропагандистів, які в даний момент у паніці шукають безглузді звинувачення на адресу азербайджанців. Це відбувається на фоні злочинних дій, які вчиняє російська влада, спершу проти цивільного рейсового літака Азербайджану, а згодом - проти азербайджанців у Єкатеринбурзі.
Я впевнений, що незалежна зовнішня політика Азербайджану викликає значне незадоволення в Москві. Азербайджан вже зарекомендував себе як регіональний лідер і успішна країна, яка відновила свою територіальну цілісність, має численні стратегічні партнерства, зокрема з європейськими державами, та реалізує політику, що ґрунтується на власних національних інтересах. Це, без сумніву, викликає певне роздратування у Москві.
- Чи наважиться Росія на більш серйозну помсту Азербайджану за його геополітичну незалежність, у вигляді терактів або інших форм внутрішньої дестабілізації, чи навіть вдасться до порушення територіальної цілісності?
Важко передбачити, які кроки може зробити Російська Федерація. Проте я впевнений, що національна система безпеки, збройні сили та оборонні підрозділи Азербайджану є надзвичайно міцними і вже продемонстрували свою дієвість.
Отже, я б не рекомендував ніким у Москві чи інших містах розмірковувати про якісь дії проти Азербайджанської Республіки.
Баку, завдяки своєму стратегічному партнерству з численними європейськими державами, відіграє важливу роль у забезпеченні енергетичної безпеки та має вигідне географічне положення. Президент Ільхам Алієв проводить політику, яка дійсно відображає незалежність, зосереджуючись на національних інтересах як азербайджанського народу, так і держави в цілому.
Насправді Азербайджан за рівнем безпеки і за багатьма іншими показниками є дуже безпечною країною для проживання. За низьким рівнем злочинності країна є однією з лідерок, що визнають і інші країни, і міжнародні партнери.
Це відчувають люди, які відвідують Баку для участі у міжнародних подіях, форумах та симпозіумах, що регулярно проходять у столиці Азербайджану за участю високопосадовців з різних країн.
АЗЕРБАЙДЖАН - СЕРЕД ПАРТНЕРІВ З ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ
Азербайджанська громада в Україні активно сприяла відновленню Ірпеня, що розташоване в Київській області. Раніше український уряд звертався до західних партнерів із закликом не лише відновлювати окремі будівлі, але й взяти під опіку цілі населені пункти, міста та навіть регіони. Які значні проєкти з відновлення України в даний час реалізують азербайджанські партнери?
Наразі в Україні та Азербайджані обговорюється проект угоди, що передбачає спорудження чотирьох соціальних об'єктів у місті Ірпінь за фінансування Азербайджанської Республіки. Це місто має давні зв’язки з Азербайджаном: тут розташований пам'ятник на честь академіка Заріфи Алієвої, а також ліцей, що носить її ім’я та викладає азербайджанську мову. Ірпінь може похвалитися активною азербайджанською діаспорою. Після звільнення місто отримало значну підтримку від Азербайджанської Республіки, зокрема від компанії SOCAR, яка допомогла відновити та модернізувати місцеву лікарню.
В даний момент ми знаходимося на завершальному етапі узгодження всіх необхідних документів для реалізації чотирьох соціальних проектів. Серед них — спортивна школа та школа мистецтв, які стануть справжньою гордістю Ірпеня і сприятимуть розвитку творчих і спортивних талантів молоді в нашій громаді.
Розширюється програма реабілітації та відпочинку українських дітей. Цього року на реабілітацію в Азербайджанську республіку приїздили діти українських Героїв, які знаходяться в полоні, діти наших загиблих воїнів і діти Героїв, які захищають нашу Батьківщину в лавах Національної гвардії та Збройних Сил України. З 2022 року більше 300 дітей пройшли реабілітацію в Азербайджанській Республіці, й зараз ми очікуємо, що найближчим часом будуть ще дві дитячі групи по 30 діток. Така співпраця є не лише важливим елементом співробітництва, вона розширюється, вона об'єднує людей. Ми переконані, що діти, які побували в Азербайджані, на все життя збережуть не лише пам'ять, а й любов до тієї гостинності та підтримки азербайджанського народу, яка проявляється навіть на побутовому рівні.
Щодо інвестицій, азербайджанські підприємства активно збільшують свою діяльність на території України.
Зокрема, в минулому році інвестори з Азербайджану стали власниками Об'єднаної гірничо-металургійної компанії, яка була представлена на приватизаційному аукціоні.
Ми спостерігаємо зростання обсягу торгівлі між нашими країнами, а також посилення інвестицій з боку компаній Азербайджану в українську економіку.
Азербайджан активно залучається до конференцій, присвячених відновленню, зокрема цього року в Римі. Протягом останнього року ми в тісній співпраці з Азербайджанським агентством з розвитку малого і середнього бізнесу (KOBIA) організували низку бізнес-форумів, які проходили як у рамках Торгово-промислової палати України, так і в інших українських бізнес-асоціаціях. Проведений досвід свідчить про значну зацікавленість азербайджанських підприємців до співпраці з українськими партнерами.
Ми повинні активніше розвивати цю співпрацю, оскільки до початку повномасштабного вторгнення у 2021 році обсяг нашої взаємної торгівлі з Азербайджанською Республікою перевищував один мільярд доларів. Наразі, за підсумками минулого року, цей показник становить приблизно півмільярда. Маємо використати цю можливість для зміцнення економік обох країн.
Ключовим аспектом є вдосконалення логістичних процесів. У цьому контексті, цього року під егідою "Укрзалізниці" були запущені перші паромні рейси з України до Південного Кавказу, що дозволило налагодити доставку українських вантажів на ринок Азербайджанської Республіки, а також забезпечити транспортування азербайджанських товарів до України. Це є суттєвим кроком у розширенні можливостей середнього коридору, який з'єднує Китай з європейським ринком, проходячи через Центральну Азію, Південний Кавказ і Україну, слугуючи важливим мостом до країн Європейського Союзу.
Розвиток і розширення спроможностей серединного коридору також є дуже актуальним і таким, що об'єднує Київ і Баку. Азербайджан знаходиться між Росією й Іраном, маючи стратегічне геополітичне розташування, тому розширення Серединного коридору та розвиток транспортного коридору ГУАМ - це ті напрями стратегічного партнерства, які обговорювалися на Міжурядовій комісії, і мають дуже конкретні та практичні взаємовигідні проєкти.