В Україні та в усьому світі вшановують пам'ять тих, хто став жертвою Голокосту.
Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, що святкується щорічно 27 січня, був встановлений відповідно до рішення Генеральної асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року (Резолюція № 60/7), повідомляє агентство Укрінформ.
"Голокост, що призвів до загибелі близько третини єврейської громади та великої кількості осіб інших національностей, завжди буде слугувати людям як важливий урок про небезпеки ненависті, фанатизму, расизму та упереджень," - зазначено в Резолюції Генеральної асамблеї ООН, ухваленій у 2005 році, що встановила цю пам’ятну дату.
27 січня 1945 року військові частини 1-го Українського фронту визволили один з найбільших нацистських таборів для знищення - Аушвіц-Біркенау.
У період Другої світової війни 6 мільйонів євреїв стали жертвами нацистських репресій, які мали на меті знищення народів і соціальних груп, котрих нацисти вважали "небезпечними" або "неповноцінними". Приблизно 1,5 мільйона з цих жертв походили з території сучасної України. У нашій країні та в усьому світі вшановують пам'ять тих, хто загинув під час Голокосту.
Однак, останній рік війни Росії проти України яскраво продемонстрував, що лише пасивне зберігання пам'яті про геноцидні злочини не забезпечує їхньої недопущеності в майбутньому. Мінімально необхідним є активне осмислення ситуації та відкритий діалог, що допоможе сформувати постійну свідомість у значної частини суспільства щодо механізмів соціальної агресії. Крім того, міжнародні організації повинні уважно стежити за систематичними порушеннями прав людини, що здійснюються авторитарними режимами, щоб не стати жертвами ілюзій і не бути здивованими новими формами ненависті, які можуть маскуватися під інші ідеології. Звичайно, неможливо запобігти повторенню геноцидів у майбутньому без рішучого і справедливого покарання тих, хто організовує та виконує подібні злочини сьогодні. Важливо також мати готовність діяти проактивно, зазначають у Інституті національної пам'яті.
З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну ключові місця памʼяті про Голокост в Україні стали обʼєктами нападу з боку російських загарбників.
1 березня 2022 року, через вісім десятиліть після жахливих масових розстрілів, вчинених нацистами в Бабиному Яру в Києві, у якому загинуло близько 100 тисяч цивільних осіб і військовополонених, серед яких були євреї, роми, червоноармійці, комуністи, члени підпільної Організації українських націоналістів, в'язні Сирецького концтабору та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова, Росія здійснила ракетний обстріл цього місця, яке стало символом Голокосту в Східній Європі.
У 2022 році російські артилерійські снаряди вразили центральний пам'ятник меморіалу Дробицький Яр у Харкові. Це місце славиться як зона масових розстрілів мирних жителів, зокрема євреїв, які стали жертвами нацистських злочинів під час Другої світової війни. За різними оцінками, в цьому жахливому місці поховано від 14 до 20 тисяч осіб, які постраждали від нацизму.