Новини міста Харків та Харківської області

В ISW роз'яснили, які наміри стоять за заявами Кремля про можливі переговори в Стамбулі і до чого це може призвести для росіян.

Кремль розіслав російським ЗМІ "методички" з рекомендаціями щодо висвітлення переговорів між Україною та Росією у Стамбулі. Головний посил полягає у тому, що вони нібито є "продовженням перерваних переговорів" у Туреччині навесні 2022 року.

Росія, як і три роки тому, продовжує висувати до України вимоги, рівнозначні капітуляції нашої держави, що свідчить про небажання Москви завершувати війну і про те, що шанси на успіх у цих переговорів невисокі. Як Кремль рекомендує розповідати про "переговори" і про що насправді свідчать ці вимоги, проаналізували в Інституті вивчення війни (ISW)

Опозиційне російське видання "Медуза" повідомило, що редакції російських засобів масової інформації отримали "інструкції" від Кремля щодо того, як висвітлювати хід переговорів у Стамбулі. Ця інформація з'явилася напередодні, 15 травня.

Кремль "рекомендує" позиціонувати ці переговори як "продовження" переговорного процесу, що відбувався у Туреччині три роки тому - і саме через це у посібнику російським пропагандистам було наказано пояснювати участь помічника російського диктатора Володимира Путіна Володимира Мединського як "логічну", бо ж саме він, мовляв, очолював російську делегацію у Стамбулі у 2022 році, а нині - "продовжує цю роботу".

Цю інформацію, до речі, підтвердив і сам Мединський. Під час спілкування з представниками ЗМІ в Туреччині він зазначив, що Росія розглядає майбутні переговори у травні 2025 року як "продовження" діалогу, який розпочався в Стамбулі в квітні 2022 року, але, за його словами, був зупинений Україною.

"Мединський підтвердив слова Путіна, озвучені 11 травня, щодо того, що майбутні двосторонні переговори в Стамбулі грунтуватимуться на проекті угоди, розробленому в рамках Стамбульських протоколів у квітні 2022 року. Цей проект містив умови, які фактично призводили б до капітуляції України, залишаючи її без можливостей захисту від потенційних агресій з боку Росії", - вказали експерти.

Політтехнолог, який співпрацює з Кремлем, поділився з "Медузою" своїми думками про те, що російські чиновники, відповідальні за внутрішню політику, вважають, що переговори в Стамбулі можуть призвести до "мертвого кінця". За його словами, Кремль вважає, що Захід, найімовірніше, запровадить нові санкції у відповідь на цю ситуацію. У зв'язку з цим російським пропагандистським медіа влада активно "рекомендує" заздалегідь говорити про "новий пакет санкцій", акцентуючи, що такі санкції "не вплинуть на розвиток Росії", оскільки країна "успішно долає виклики, пов'язані із санкціями".

Ключовим аспектом "методичного посібника" є вимога про "неясні формулювання" стосовно того, що "переговори проходять на менш вигідних для України умовах", ніж це було три роки тому. Аналітики підкреслюють, що в цьому документі відсутні пояснення, чому сучасні обставини на фронті, коли Росія контролює значно меншу територію України, ніж три роки назад, вважаються "гіршими умовами".

Заява адміністрації президента Росії (диктатора Путіна. - Ред.) про те, що переговори, які відбудуться у травні 2025 року, проходитимуть на "гірших умовах" для України, ніж у 2022 році, є спробою зобразити російську військову силу та успіхи на фронті, при цьому нехтуючи значними досягненнями України на полі бою та її здатністю уповільнити наступальні дії Росії протягом останніх трьох років війни. Це твердження також не враховує величезні втрати Росії серед елітних підрозділів і зростаючу залежність від погано підготовлених новобранців, - зазначили в ISW.

Аналітики зазначили, що "рекомендації" з Кремля вказують на те, що Росія надіється на те, що Україна відмовиться від умов, які будуть представлені російською делегацією в Стамбулі. Київ, у свою чергу, не має жодних причин приймати вимоги, які фактично означають його повну капітуляцію.

Згадані "умови" РФ, які вона висувала навесні 2022 року на переговорах з Україною, передбачали відмову нашої держави від курсу на вступ до НАТО, закріплення у конституції положення про нейтралітет з забороною для України вступати до будь-яких військових союзів і приймати іноземних військових, інструкторів та системи озброєння. "Гарантами" безпеки України при цьому, за версією Москви, мала стати сама держава-агресорка, її союзниця Білорусь, а також Велика Британія, Франція та Китай.

Росія також вимагала, щоб держави-гаранти "розірвали міжнародні договори та угоди, несумісні з постійним нейтралітетом [України]", включно з угодами про військову допомогу. Забаганки Росії також включали обмеження Україною чисельності своїх Збройних сил до 85 тисяч солдатів. Українська армія, за версією агресора, повинна була мати на озброєнні не більше 342 танків та 519 артилерійських систем, а дальність українських ракет була би обмежена 40 кілометрами, що дозволило б російським силам розгортати критично важливі системи та матеріали поблизу України, не боячись ударів.

Як зазначили в ISW, ці ультиматуми Москва висувала на початку свого масштабного вторгнення в Україну, коли російські війська активно просувалися до Києва та досягали вагомих успіхів на північному сході, сході та півдні країни.

"Зараз Росія намагається повторити ці самі вимоги після трьох років війни, незважаючи на те, що українські війська з того часу успішно змусили Росію вийти з півночі України, звільнили значні ділянки території в Харківській та Херсонській областях та уповільнили темпи просування Росії на театрі військових дій. Мединський навмисно намагається представити переговори травня 2025 року як продовження стамбульських переговорів квітня 2022 року, щоб зобразити вимоги Росії щодо капітуляції України як легітимні, незважаючи на те, що Україна зараз перебуває в набагато сильнішій позиції на полі бою, ніж у квітні 2022 року, а російські військові набагато слабші, ніж у перші місяці повномасштабного вторгнення", - підкреслили аналітики.

За схожою схемою Москва діяла й у переддень початку повномасштабної війни. Так, у 2021 році Росія висунула ультиматуми Україні, Заходу та НАТО, при цьому "безумовно знаючи, що НАТО та Україна не зазнають трансформацій у своїх основних статутах, конституціях та принципах, необхідних для задоволення російських вимог". Захід очікувано відхилив довоєнні ультиматуми Росії - чим Москва скористалася як приводом для початку великої війни.

Сьогодні Росія чітко виявляє своє прагнення продовжувати конфлікт.

Постійна позиція Росії щодо своїх вимог, висунутих у Стамбулі в 2022 році, вказує на те, що в травні 2025 року Росія залишається зосередженою лише на досягненні повної капітуляції України. Це свідчить про відсутність готовності до будь-яких компромісів у рамках добросовісних переговорів, а також про намір продовжувати військові дії для реалізації своїх цілей. Таку думку висловили аналітики, які також зазначили, що "інструкції" щодо висвітлення "переговорів" є свідченням підготовки російського населення до тривалої війни.

Нагадаємо, що 15 травня президент України Володимир Зеленський затвердив склад та повноваження української делегації для переговорів із російською стороною в Стамбулі. Незважаючи на зниження рівня делегації, він все ще залишається значно вищим у порівнянні з делегацією Росії.

В той же час, через недостатній статус російської делегації, держсекретар США Марко Рубіо вирішив не проводити зустріч з представниками Росії в Стамбулі, обравши натомість переговори лише з українською стороною.

Згідно з повідомленням агенства Anadolu, делегації України, Росії та США зустрінуться у Стамбулі в п'ятницю e різних комбінаціях.

Читайте також