Новини міста Харків та Харківської області

Всі українці отримають нові рахунки за транспортування газу: які суми будуть актуальними з початку нового року.

В Україні ціна на доставку газу залишиться незмінною, проте з січня 2025 року всі суми в рахунках будуть перераховані. Зростання витрат очікує тих, хто проживає в малих населених пунктах і користується газом для обігріву.

Дізнайтеся, чому буде переглянуто ціни на доставку газу, в статті на OBOZ.UA.

Платіжки за доставку газу перерахують усім: кілька прикладів

Українці сплачують фіксовану суму за доставку газу, яка перераховується щорічно. Наступний такий перерахунок відбудеться 1 січня 2025 року. Від цього моменту деяким громадянам доведеться сплачувати більше за доставку, тоді як інші, які в минулому "газовому році" вжили заходів для економії, можуть побачити зменшення сум у своїх рахунках.

Газовий рік триває з 1 жовтня попереднього року до 30 вересня поточного. На даний момент ми сплачуємо за доставку, виходячи з обсягу споживання газу за період з 1 жовтня 2022 року по вересень 2023 року. У 2025 році ми будемо оплачувати газ, який використали з 1 жовтня 2023 року до 30 вересня 2024 року.

Вартість у рахунках за газову доставку складається з двох компонентів: тарифу на доставку та обсягу споживання (ці два параметри потрібно перемножити). Тариф на доставку залишився незмінним (і за законом не може бути змінено, оскільки на період воєнного стану діє заборона на підвищення цін як на сам газ, так і на його доставку). Натомість обсяг споживання є змінним показником.

Власний тариф ви можете дізнатися на сайті своєї газорозподільчої компанії або побачити в платіжці. Деякі тарифи (не з усіх регіонів) також відображені й у таблиці нижче (вартість зазначена у грн за кубометр). Розберемо кілька прикладів. У середньому на опалення квадратного метра витрачають 5 кубів газу (з коригуванням на регіон). Так зазначено в соціальних нормативах споживання комунальних послуг.

Отже, для обігріву будинку площею 100 квадратних метрів взимку може знадобитися до 500 кубічних метрів газу. Додатково, для родини з трьох осіб ще 31,5 кубометра буде витрачено на приготування їжі та нагрів води. Таким чином, загальні витрати газу для такої родини в зимовий період (з жовтня по квітень) становитимуть приблизно 531,5 кубометра, а в "теплий сезон" (з травня по вересень) – близько 31,5 кубометра.

В середньому, протягом року, можна виділити сім "холодних" і п’ять "теплих" місяців. Таким чином, сім'я витрачатиме близько 3878 кубометрів газу на рік, що становить приблизно 323,1 кубометра щомісяця. Саме за цей обсяг газу доведеться сплачувати щомісячно. Додаткова вартість у рахунку залежатиме від конкретного регіону.

Якщо йдеться про житло в Харкові, то витрати на доставку газу складуть 138,9 грн щомісяця. У Кропивницькому ця сума зростає до 481,4 грн, а в Миколаєві сягатиме 642,9 грн. Розмір тарифу визначається цілою низкою чинників, серед яких довжина газових мереж, кількість споживачів, тип обладнання тощо. Чим більша протяжність мереж і менше число споживачів, тим вищими будуть витрати. Тому в Києві, де населення найбільше, спостерігається найнижчий тариф на доставку газу по Україні — всього 0,384 грн.

По суті, плата за розподіл газу - це гроші на утримання та ремонт газових трубопроводів.

Уявімо, що ця ж родина в минулому газовому році споживала газ відповідно до встановлених норм. Однак у минулому році вони вирішили зменшити витрати і скоротили споживання на 20%. Ця економія не повинна позначатися на комфорті і доступна для більшості. Для досягнення цього достатньо впровадити кілька простих енергоефективних заходів у своєму домі (докладніше читайте в наступних статтях).

Державне агентство з питань енергоефективності оприлюднило список основних рекомендацій щодо зменшення споживання газу. Наприклад, зниження споживання на 20% дозволить скоротити річний обсяг використання з 3878 кубометрів до 3102,4 куб. м. Це становитиме 258,5 кубометрів щомісяця. Таким чином, можна буде суттєво економити на витратах за доставку газу:

Цей текст стосується виключно економії на вартості доставки. Українці витрачають значно більше на сам газ, оскільки тариф "Нафтогазу" складає 7,96 грн за кубічний метр. Таким чином, якщо сім'я зменшить споживання газу вдвічі, вона зможе зекономити на доставці від 332,4 до 1560 грн за рік, в залежності від регіону. Додатково, витрати на сам газ можуть зменшитися на 6173,7 грн протягом року.

У кого обов'язково зростуть суми в платіжках і що з тими, хто взагалі не користується газом

Єдина група українців, які можуть бути звільнені від плати за доставку газу, – це ті, хто не підключений до газової мережі. Навіть якщо ви зовсім не використовуєте газ, вам все одно доведеться покривати витрати на доставку. Існує мінімальний обсяг, за який необхідно сплачувати. Це означає наступне:

"Для визначення мінімальної вартості доставки газу береться до уваги обсяг пального, встановлений Оператором ГРМ на основі фактичних показників споживання клієнтів у попередньому газовому році. Важливо зазначити, що мінімальна плата за доставку природного газу затверджена для певних категорій споживачів: нових користувачів та/або домогосподарств, які споживають газ менше дев'яти місяців; а також для домогосподарств, які тривалий час не використовували газ, зокрема тих, у яких було припинено розподіл газу через опломбування", - повідомили у "Газорозподільних мережах".

Варто зазначити, що для більшості українців, які живуть у квартирах і використовують газ виключно для приготування їжі, плата за доставку - незначна сума.

Читайте також