Новини міста Харків та Харківської області

З 1 січня українці отримають нові рахунки за газопостачання: які суми будуть зазначені у платіжках?

Громадяни України сплачують за доставку газу фіксовану плату, яка переглядається один раз на рік. Наступний перегляд відбудеться 1 січня 2025 року. Після цієї дати деякі українці змушені будуть платити більше за доставку, в той час як ті, хто в минулому "газовому році" почав економити, можуть побачити зменшення сум у своїх рахунках.

Про це йдеться у матеріалі OBOZ.UA. Газовий рік - із 1 жовтня минулого року по 30 вересня поточного року. Зараз ми платимо за доставку, враховуючи об'єм споживання газу з 1 жовтня 2022-го до вересня 2023-го. А у 2025-му платитимемо за той об'єм газу, який використали з 1 жовтня 2023-го до 30 вересня 2024-го.

Вартість у рахунках за доставку газу складається з двох складових: тарифу на транспортування та обсягу спожитого газу (ці показники необхідно перемножити). Тариф на доставку залишився незмінним (і відповідно до законодавства не може бути змінений, адже під час воєнного стану діє заборона на підвищення цін як на газ, так і на його доставку). Натомість обсяг споживання є змінною величиною.

Власний тариф можна знайти на веб-сайті вашої газорозподільчої компанії або переглянувши платіжку. Деякі тарифи (не з усіх регіонів) також представлені в таблиці нижче (вартість вказана в гривнях за кубометр). Розглянемо кілька прикладів. У середньому на опалення одного квадратного метра витрачається 5 кубометрів газу (з урахуванням регіональних особливостей). Це зазначено в соціальних нормах споживання комунальних послуг.

Отже, на будинок площею 100 квадратів узимку можна витрачати до 500 кубів газу на опалення. Крім того, на родину з трьох осіб ще 31,5 кубометра витрачатиметься на приготування їжі та підігрів води. Тож у сумі взимку щомісяця така родина витрачатиме близько 531,5 кубометра газу (з жовтня по квітень) та 31,5 кубометра у "теплий сезон" (із травня по вересень).

У середньому це сім "холодних" та п'ять "теплих" місяців. Отже, за рік така родина використовуватиме 3878 кубометрів газу. Це 323,1 кубометра щомісяця. Саме за доставку такого об'єму газу треба буде платити щомісяця. Далі сума в платіжці залежатиме від регіону.

Якщо говорити про доставку газу, то в Харкові ця послуга обходиться в 138,9 грн щомісяця. У Кропивницькому витрати зростають до 481,4 грн, а в Миколаєві досягають 642,9 грн. Розмір тарифу визначається кількома чинниками: довжиною газових мереж, числом споживачів, типом обладнання тощо. Зазвичай, чим ширшою є мережа та чим менше споживачів, тим вищі витрати. Саме тому в Києві, який має найбільшу щільність населення, тариф на доставку газу є найнижчим в Україні — всього 0,384 грн.

Як раніше писав OBOZ.UA, в Україні тариф на газ для більшості споживачів з 1 грудня залишиться на рівні 7,96 грн за куб. Комунальні тарифи не переглядатимуть щонайменше до кінця опалювального сезону.

Читайте також