Новини міста Харків та Харківської області

У Трампа є два завдання: аналітики ISW розкрили, що криється за американськими ініціативами про завершення конфлікту в Україні.

Нещодавно Сполучені Штати Америки запропонували Україні план із семи пунктів для вирішення конфлікту, в якому США готові визнати Крим "частиною Росії" та дозволити російським військам продовжувати контроль над значними територіями на півдні та сході країни. Доступна інформація вказує на те, що ця пропозиція відзначає несподіваний і суттєвий зсув у стратегії, оголошеній адміністрацією колишнього президента Дональда Трампа, щодо вирішення війни.

На даний момент ясно, що існує бажання як досягнення миру в Україні, так і негайного відновлення економічних зв'язків з агресором — Росією. Таку думку висловлюють фахівці Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).

Які пропозиції США зробили Україні?

Про новий мирний план, ініційований адміністрацією Трампа, повідомили видання Telegraph і Axios 22-23 квітня, посилаючись на "поінформовані джерела". Вони стверджують, що Вашингтон презентував Києву пропозицію щодо завершення війни під час зустрічі 17 квітня в Парижі, додавши, що обговорення цієї теми триватиме 23 квітня на багатосторонніх переговорах у Лондоні. Офіційних коментарів з приводу пропозиції США поки не надходило, тому аналітики ISW в своїй оцінці спираються, зокрема, на ці медіа-репортажі.

За інформацією, опублікованою Telegraph, американський документ містить сім ключових аспектів, які стосуються термінового припинення вогню, переговорів між Україною та Росією, обмежень на вступ України до НАТО, територіальних питань, ситуації навколо Запорізької атомної електростанції, угоди між США та Україною щодо корисних копалин, а також стану американо-російських відносин.

Згідно з інформацією, отриманою від обох джерел, запропонований план передбачає, що США офіційно визнають російське управління над Кримом, захопленим у 2014 році, а також фактичну окупацію Росією більшості територій Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей, де наразі розташовані російські війська. При цьому, російська армія зобов'язується вивести свої сили з захоплених районів Харківської області.

Axios написало, що план надасть Україні "безперешкодний прохід" по річці Дніпро, а The Telegraph - що Україна отримає "безперешкодний доступ до гирла" річки. Це ж видання вказало, що в пропозиції йдеться про відведення російських військ із невизначеного району Херсонщини.

Окрім цього, американська ініціатива передбачає, що Запорізька атомна електростанція, захоплена окупантами у березні 2022 року, повинна вважатися українською територією, але перебувати під контролем США. У такому випадку, вона зможе постачати електроенергію як для України, так і для Росії.

У пропозиціях США зазначається, що Україна не стане частиною НАТО, але матиме можливість приєднатися до Європейського Союзу. Американська сторона впевнена, що це забезпечить Києву "надійні гарантії безпеки" за участю групи європейських країн, а також, можливо, держав поза Європою. Однак у документі бракує деталей щодо функціонування цієї "миротворчої операції", а також не згадується про участь США в даному контингенті.

Водночас повідомляється, що Штати скасують усі свої санкції, накладені на Росію з 2014 року, і посилять економічну співпрацю з РФ, особливо в енергетичному та промисловому секторах. Насамкінець Україні обіцяють компенсацію й допомогу на реконструкцію, але не вказують, з якого джерела фінансування.

Які мотиви криються за американською ініціативою щодо України?

За оцінкою ISW, нещодавно оприлюднена ініціатива США свідчить про те, що адміністрація Трампа намагається одночасно забезпечити повне припинення вогню в Україні, досягти мирного врегулювання для завершення конфлікту та зміцнити економічні зв'язки між Америкою та Росією. Аналітики зазначають, що це створює різкий контраст з тим, що Білий дім закликав протягом останніх тижнів.

Наприклад, 25 березня було оголошено, що "заклик Трампа до зупинки вбивств з обох сторін [конфлікту]" є "важливим кроком на шляху до встановлення стійкого миру, ілюструючи, як адміністрація сприймала загальне припинення вогню як початкову умову для досягнення мирного вирішення війни."

Київ погодився із запропонованим Вашингтоном 18 березня повним припиненням вогню вздовж лінії фронту та на продовження за підтримки США одностороннього великоднього перемир'я з Росією 21 квітня - на відміну від Москви, яка відмовилася прийняти або продовжити ці запропоновані й підтримані США режими припинення вогню.

15 квітня Білий дім також заявив, що Штатам "потрібно спочатку побачити припинення вогню" перед тим, як розвивати американо-російське економічне партнерство, а держсекретар США Марко Рубіо ще в лютому стверджував, що американські санкції проти РФ "залишатимуться в силі, доки Росія та Україна не досягнуть мирної угоди про припинення війни". Тоді як нинішня пропозиція адміністрації Трампа вже одночасно передбачає і припинення вогню в Україні, і скасування санкцій проти Росії разом із розвитком американсько-російської економічної співпраці.

Суттєві аспекти територіальних обмінів у пропозиціях США залишаються незрозумілими на основі існуючих звітів. На сьогодні російські війська контролюють невелику ділянку Миколаївської області, зокрема Кінбурнську косу, і нещодавно розпочали наступальні дії на півночі Сумської області, які не охоплюються американськими пропозиціями. Також залишається відкритим питання, чи отримає Україна доступ тільки до гирла Дніпра, чи й до більшої частини прибережної території вздовж лівого берега річки, враховуючи розбіжності в інформації між Axios і The Telegraph, - зазначили експерти Інституту вивчення війни.

Також там наголосили, що в американській пропозицій не уточнюються подробиці щодо обсягу території поблизу ЗАЕС на лівому березі Дніпра, яка вважатиметься українською. Проте російські сили повинні були б відійти з деяких територій у цьому районі згідно з планом США, оскільки наразі вони окупували значні частини Запорізької області за лівим берегом річки.

"У будь-якому випадку, річка Дніпро стане серйозним перешкодою між територією, що контролюється Україною, і Запорізькою АЕС, яка підпорядковується США, а також іншими регіонами під українським контролем. Це відбудеться в рамках американського плану, за якого російські війська не залишать територію навколо Каховського водосховища, що ускладнить створення наземного коридору з Запорізької області, контрольованої Україною, до ЗАЕС", - зазначили експерти.

Вони наголошують, що розташування такого стратегічно важливого об'єкта поблизу "замороженої" лінії фронту значно ускладнило б здатність України захищати ЗАЕС через недостатню глибину оборони.

"Призупинення активних бойових дій російських військ в Україні на будь-якій сьогоднішній лінії фронту, зокрема в Запорізькій та Херсонській областях, лише вигідне для Росії. Це підвищить ризики та витрати для України і Заходу, які намагаються стримати агресію, не кажучи вже про поразку та можливі майбутні військові дії РФ проти України", - зазначили в ISW, оцінюючи наслідки нового плану Трампа.

Як повідомляв OBOZ.UA, після того, як ЗМІ оприлюднили ймовірний новий мирний план США, помічники американського лідера заявили, нібито Трамп зізнався, що досягнути миру в Україні складніше, ніж він сподівався. Тобто визнав, що розпочату понад три роки тому Росією війну не вдалося завершити за 24 години, як він собі уявляв.

Читайте також