Новини міста Харків та Харківської області

В Україні відбулася перерахунка тарифів на водопостачання, однак не для всіх споживачів: хто зіткнеться з підвищенням вартості та які зміни відбуваються.

В Україні з січня вже встигли підвищити тарифи на воду в низці населених пунктів. Переглядати тарифи можуть у невеликих містах за рішенням місцевої влади, тоді як у великих населених пунктах підвищення вартості цієї комунальної послуги не відбувається.

Про те, як і для кого підвищили вартість води та до чого варто готуватись українцям, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

В Україні зросли тарифи на водопостачання, але не для всіх

В Україні за встановлення тарифів на водопостачання у великих містах відповідає Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Водоканали подають свої обґрунтування щодо необхідності підвищення вартості послуг, а також визначають, на який рівень слід підняття. Члени НКРЕКП вивчають ці пропозиції і, після детального аналізу, ухвалюють відповідні рішення.

Законодавчі норми передбачають, що НКРЕКП повинна функціонувати як незалежний орган, проте на практиці вони також піддаються тиску і не поспішають приймати непопулярні рішення. Як наслідок, тарифи, що встановлюються НКРЕКП, залишаються незмінними протягом багатьох років, в той час як місцеві органи влади постійно збільшують тарифи на послуги водоканалів.

З 1 січня 2025 року в ряді населених пунктів спостерігається підвищення тарифів. Наприклад, у Христинівській міській раді Черкаської області тариф на водопостачання зріс на 12,6% (з 29,85 до 33,6 грн за кубометр), тоді як тариф на водовідведення підвищився на 8,8% (з 40,8 до 44,4 грн). Таким чином, за кожен кубометр води тепер потрібно буде заплатити 78 грн замість попередніх 70,65 грн.

У місті Українка Київської області тариф із січня збільшили на водопостачання до 55,67 гривні за кубометр, а на централізоване водовідведення - 59,28 гривні. Тобто в сумі за кожен кубометр доведеться платити 114,9 грн. Водночас ще у січні 2024-го КП "Українське водопровідно-каналізаційне підприємство" повідомляло про збільшення тарифу до розміру 79,17 грн за кубометр (за водопостачання плюс водовідведення).

У ряді міст наразі лише обговорюють можливість підвищення тарифів. Наприклад, комунальне підприємство "Тепловодопостачання" в Харківській області виставило пропозицію збільшити вартість води з нинішніх 45,88 грн за кубометр до 127,82 грн. Підвищення тарифу заплановане на 1 лютого 2025 року, але остаточне рішення має ухвалити місцева адміністрація.

У Києві, як і в багатьох інших великих містах, ціна на воду найближчим часом залишиться без змін. Щоб дізнатися, чи планує ваш водоканал змінити тарифи, можна звернутися до інформації на сайті місцевої адміністрації або безпосередньо водоканалу. За законодавством, інформація про початок публічних обговорень повинна бути розміщена як на сайті підприємства, так і на сайті місцевої ради. Проте багато споживачів дізнаються про такі обговорення лише після того, як суми в їхніх платіжках вже були змінені, що унеможливлює їхній вплив на вже ухвалені рішення.

Середній тариф, встановлений ліцензіатами НКРЕКП, складає 35,77 грн за 1 кубічний метр. Водночас, у населених пунктах з населенням до 100 тисяч осіб, тариф регулюється місцевою адміністрацією без залучення Національної комісії.

Де в Україні спостерігається найвища вартість води?

У невеликих містах тарифи на водопостачання регулярно зростають, тоді як великі міста, що залежать від рішень НКРЕКП, не мають можливостей для встановлення економічно обґрунтованих тарифів. У 2023 році представники "Укрводоканалекології" вказували на необхідність перегляду водних тарифів. Вони акцентували увагу на тому, що ціни на електроенергію стрімко зростають, а їхня частка у загальних витратах перевищує 20%. Крім того, через порушення логістичних ланцюгів вартість реагентів, які переважно імпортуються, зросла в 4,5 рази.

"Страждають водоканали й через обстріли об'єктів енергопостачання, адже процеси очищення стоків, підготовки й транспортування води неможливі без електрики. Кошти потрібні на забезпечення додаткових джерел живлення і ремонти обладнання, яке потерпає від перепадів напруги та понаднормових навантажень", - йдеться у заяві керівника асоціації. Однак тарифи на рівні НКРЕКП тоді так і не переглянули.

Серед ліцензіатів НКРЕКП один із найвищих тарифів на воду - у "Дніпро-Західний Донбас" (Дніпропетровська область). За воду клієнти цього підприємства мають платити 35,21 грн за куб, а за водовідведення - 36,24 грн. У сумі - це 71,45 грн за кубометр.

Тариф на водопостачання в Умані є відносно високим у порівнянні з іншими великими містами. З січня 2022 року підприємство "Уманьводоканал" встановило ціну на воду на рівні 28,47 грн за кубометр, а послуги водовідведення коштують 19,45 грн. У підсумку, загальна вартість складає 47,92 грн за кубометр. Проте ціна все ще залишається нижчою, ніж у більшості малих населених пунктів, де тарифи встановлюються місцевими органами влади.

На прикладі Луцька, де комунальне підприємство "Луцькводоканал" встановлює тарифи на воду на рівні 10,17 грн за кубометр, а за водовідведення - 13,51 грн, можна помітити, що загальна вартість складає 23,68 грн за кубометр. Це практично вдвічі нижче за ціни, що діють в Умані.

Підвищувати тарифи вимушені й у тих багатоповерхівках, де є автономне водопостачання. Наприклад, у передмісті Києва більшість ЖК споживають воду зі свердловин. Тарифи встановлюють самостійно рішенням зборів мешканців, воду качають за допомогою насосів, які є в будинках. "У нас за три роки тариф зріс із 24 до 58 грн за кубометр. Оскільки за каналізацію треба платити, бо фільтри треба замінювати, й електроенергія подорожчала та обслуговування насосів", - розповідає член правління одного з ОСББ у Київській області.

Тариф на воду в Україні рано чи пізно доведеться переглянути. Зараз у великих містах діють ті ціни, які було встановлено ще до початку повномасштабної війни. За цей час значно зросли ціни на реагенти, електроенергію, ремонтні робити, видатки на зарплати тощо. Політичний тиск на НКРЕКП уже створив ситуацію, коли у маленьких містах вартість води може бути в рази вища, бо місцева влада знає: без підвищення тарифу доведеться шукати гроші на дотації для водоканалу. А якщо грошей у бюджеті немає, без підвищення тарифу обійтись неможливо.

Читайте також