Новини міста Харків та Харківської області

Російські сили застосовують нові методи для атак на енергетичну інфраструктуру України.

За інформацією РБК-Україна, це підтверджується нещодавніми масштабними ударами.

Внаслідок цього, становище з енергопостачанням суттєво ускладнюється в центральних та східних областях. Найгірша ситуація спостерігається наразі у Дніпрі та Харківській області.

28 листопада, потім 13 грудня і нарешті, 25 грудня, росіяни атакували об'єкти і генерації, і системи передачі електроенергії. Причому в перші дві атаки більше постраждала саме передача. Це відбилося на графіках відключень. У західних регіонах вони були мінімальними або взагалі не застосовувалися, а на решті території відключали по 2 черги одночасно.

Оскільки електричну енергію не вдалося передати через ушкодження в мережах, довелося зменшити обсяги виробництва на атомних електростанціях.

Під час обстрілів 25 грудня російські сили зосередилися на енергетичних об'єктах. У результаті атак постраждали сім регіонів, про що детально повідомляло РБК-Україна. Було зафіксовано пошкодження кількох теплоелектростанцій (ТЕС), теплоелектроцентралей (ТЕЦ) та гідроелектростанцій, що входять до складу Дніпровського каскаду. Щоб компенсувати втрати, було вирішено збільшити виробництво електроенергії на атомних електростанціях (АЕС).

"Пошкодження вугільних генераторів є значними, також зазнали ушкоджень і гідрогенератори. Хоча ці ушкодження не є критичними, відновлення вимагатиме певного часу. Однак, внаслідок атаки, високовольтні мережі залишилися неушкодженими, що надає нам певний резерв потужності, який наразі активно використовується", - зазначив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в інтерв'ю виданню.

Після обстрілу 25 грудня енергетична система зазнала значних втрат у генерації. Теоретично ці втрати можна було б покрити імпортом електроенергії. Однак на практиці імпорт не міг би вирішити проблему, оскільки раніше пошкоджені лінії передачі ще не були відновлені. Як наслідок, знову довелося вдаватися до нерівномірних відключень споживачів.

Ремонтні роботи проводяться досить оперативно. Уже 26 і 27 грудня відключень світла стало значно менше. Але ситуація настільки складна, що застосовувати обмеження довелося і у вихідний, 28 грудня.

Як зазначив міністр енергетики Герман Галущенко, у цьому році тактика обстрілів з боку російських сил зазнала змін. Якщо раніше основна увага приділялася атакам безпілотниками, то тепер все частіше застосовуються ракети, зокрема ті, що містять касетні боєприпаси.

"Це приносить більше шкоди і потребує більшого часу для відновлення, оскільки потрібно проводити розмінування", - сказав Галущенко в ефірі телемарафону.

Ремонтні роботи виконуються оперативно, і вже 25 та 27 грудня кількість відключень електроенергії істотно зменшилася. Ситуація настільки критична, що обмеження довелося ввести навіть у вихідний день, 28 грудня.

Незважаючи на всю складність поточної ситуації, немає підстав очікувати блекаут. За словами Харченка, у російської сторони відсутні необхідні ресурси.

На його думку, ситуація в східних регіонах виявиться більш складною.

"Там багато пошкодженої генерації і туди фізично зараз неможливо доставити необхідні обсяги електроенергії. Тому певний час Україна житиме трохи в різних графіках - у східних областях буде трохи складніше", - вважає він.

Але особливі побоювання в експерта викликають удари по системі теплопостачання. "У Дніпрі, Харкові удари були по ТЕЦ, і я думаю, що це більш небезпечно для населення, ніж відсутність електрики", - зазначив експерт.

Читайте також