Новини міста Харків та Харківської області

Росія активізує свої дії, в той час як США продовжують закликати до миру: які події відбуваються на фронті зараз?

На фоні зусиль США щодо завершення конфлікту та готовності України до діалогу, російські війська активізували свої наступальні операції. Яка ситуація зараз на фронті — читайте у матеріалі РБК-Україна.

Протягом останніх двох тижнів російські військові знову посилили свої наступальні операції на різних фронтових лініях. Це може свідчити про можливі стратегії, які розглядає Москва.

По-перше, скориставшись невизначеністю навколо початку мирних переговорів, агресор прагне захопити додаткові території, аби зміцнити свої позиції.

Другий - Росія готується до більш масштабного наступу і вже почала прощупувати можливі слабкі місця в нашій обороні. Зрештою, жоден з цих варіантів не виключає іншого.

Росії вдалося ще більше зменшити наш плацдарм у Курській області до приблизно 50 квадратних кілометрів. Останні відомості від аналітиків OSINT свідчать, що противник вже зайшов або навіть повністю захопив населений пункт Гуєво. Просування ворога в Курській області створює нові виклики для Сил оборони — кілька десятків тисяч резервістів, які були звільнені після операції, можуть бути перекинуті на інші напрямки для наступу.

Зокрема, потенційними територіями для створення буферної зони можуть стати Сумщина та Харківщина, оскільки Москва планує реалізувати ці наміри. Окупаційні війська вже зайняли декілька населених пунктів у Сумській області, зокрема Новеньке та частково Басівку. Їхньою метою є подальший рух у напрямку Юнаківки та контрольно-пропускного пункту "Суджа", щоб оточити наше угруповання, яке перебуває в Курській області, і одночасно створити так звану "санітарну зону" на своєму кордоні. Проте аналітики зазначають, що в Юнаківку, Новеньке та Басівку окупанти просуваються невеликими диверсійно-розвідувальними групами, що складаються з 5-7 осіб.

"Вони зайшли в Новеньке, воно повністю розбомблене, там нема за що зачепитися. Але зайшли ДРГ, по 5-7 тіл, мікроскопічні. Їх задача - запускати дрони, відслідковувати пересування військ. Їхня задача - зробити максимальну шкоду логістиці, яка ведеться по трасі. Але це не означає, що вони зайшли і закріпилися, мова йде про декілька цих ДРГ", - розповідає військовий експерт Павло Нарожний в коментарі РБК-Україна.

Можна вважати, що недавня операція Сил оборони в Бєлгородській області має на меті не дозволити ворогу зміцнити свої позиції в Сумській області або на інших ділянках фронту. Крім того, це може слугувати для того, щоб обмежити рух окупаційних військ безпосередньо на території Росії.

Українські військові зайшли в прикордонні російські села Попівка та Демидівка, а росіяни уже три тижні не можуть їх звідти відтіснити. Можливо, саме через цей "рейд" росіяни були вимушені поставити на паузу свої плани, вважає колишній речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов.

"Серед можливих напрямків, куди ворог може спрямувати свої ресурси, зокрема підрозділи повітряно-десантних військ російської армії, виділяється Дніпровський напрямок. Це може стосуватися як Запорізької, так і Херсонської областей. Я вважаю, що такі наміри у ворога існували з самого початку, але йому довелося їх коригувати через проблеми, які виникли на території Бєлгородської області," - зазначає Селезньов у коментарі для РБК-Україна.

На Куп'янському фронті ворог продовжує повільно розширювати свій плацдарм на правому березі Осколу, щоб в подальшому просуватися на Куп'янськ не лише зі сходу, а й з північного напрямку. Наразі найближчі позиції противника розташовані всього в шести кілометрах від міста. У той же час, на лівому березі Осколу, сили оборони здобули тактичну перемогу в районі Борової, звільнивши село Надія.

Ситуація на Лиманському напрямку є менш сприятливою. Ворог продовжує розширювати свої позиції на західному березі річки Жеребець, що розташована на півночі Донецької області. Водночас, на східному березі агресор вже захопив Ямполівку — населений пункт, який українські війська відновили під контролем під час осіннього контрнаступу у 2022 році.

Куп'янський і Лиманський напрямки, разом із Сіверськом, Часовим Яром та Торецьком, є важливими складовими для ворога, які сприяють його подальшому наступу на Слов'янсько-Краматорську агломерацію. Наразі в околицях Сіверська противник не проявляє значної активності. У Часовому Яру бої тривають, і українські підрозділи вже протягом майже року успішно утримують свої позиції в межах міста.

Військовослужбовці України на Донецькому фронті у березні 2025 року (зображення: Getty Images)

У Торецьку ситуація останніми тижнями значно загострилася. Битва за це місто триває вже дев'ять місяців. Противник змусив Сили оборони відступити з центральних районів до околиць і активізував свої дії на прилеглій території. Як зазначає Селезньов, втрата контролю над Торецьком призведе до суттєвого ускладнення ситуації в Часовому Яру. Це створить для російських військ вигідні умови для наступу в напрямку Костянтинівки.

Костянтинівка є частиною великої міської агломерації, що об'єднує Слов'янськ, Краматорськ, Дружківку та саму Костянтинівку. Це означає, що в найближчому майбутньому ми можемо очікувати активні бойові дії в Костянтинівському напрямку. За словами Селезньова, ворог планує зосередити свої зусилля під час весняно-літньої кампанії саме в цій агломерації.

Серія успішних контратак, проведених українськими військовими під Покровськом, спромоглася зупинити просування ворога до міста. Проте, в останні тижні противник посилив свої зусилля, проводячи більше штурмів у цьому напрямку, що дозволило йому відновити частину втрачених позицій, зокрема в районах Шевченка та Удачного. Окрім того, окупанти активізувалися поблизу Воздвиженки — на іншому фланзі покровського напрямку. Незважаючи на раніше озвучені песимістичні прогнози щодо швидкої втрати Покровська, ситуація в самому місті наразі не виглядає такою тривожною.

Незважаючи на те, що противник перекинув додаткові сили та ресурси на даний напрямок і поступово захоплює територію, це більше нагадує тактичний прогрес. На деяких участках активні дії ведуть Сили оборони, в той час як на інших – російські війська.

"Просування військ не є значним. Якщо звернути увагу на звіт Генерального штабу, можна помітити, що в кінці березня та на початку квітня динаміка наступу армії РФ істотно сповільнилася. Незважаючи на те, що рівень втрат у російських військ залишається високим — щодня понад тисячу загиблих і поранених, територіальні здобутки значно менші, ніж були два місяці тому," - зазначає Селезньов.

На південь ворог продовжує свої спроби, використовуючи дві "колони" - з Великої Новосілки з південної сторони та з Улаклів зі сходу, щоб досягти дороги Донецьк - Запоріжжя. На "східному фронті" тривають запеклі бої за населений пункт Костянтинопіль, з якого, ймовірно, Сили оборони незабаром будуть змушені відійти до позицій на лінії Олексіївка - Богатир. На "південному" напрямку російські війська чинять тиск на населені пункти вздовж річки Мокрі Яли, починаючи від Дніпроенергії до Бурлацького. Ця ділянка є особливо небезпечною, оскільки наближає бойові дії до території Дніпропетровської області.

На території сусідньої Запорізької області російські сили також розпочали наступальні операції. Виявляються дві ключові зони, де ворог здійснює тиск — в напрямку Щербаків і Степового. Основне завдання окупантів полягає в досягненні дороги Кам'янське - Оріхів. Хоча це не можна назвати "масштабним наступом на Запоріжжя", у разі подальших успіхів противник може спробувати розширити свої наступальні дії в цьому регіоні. Його метою можуть стати як захоплення Оріхова, так і просування до Запоріжжя.

Проте мета дій російської армії залишається дещо незрозумілою. Щоб захопити Запоріжжя, як і будь-яке інше велике місто, у них явно бракує ресурсів. Крім того, залишати Донбас, де розташовані українські війська, у своєму тилу виглядає нелогічно. Тому більш переконливим виглядає можливий план росіян, що полягає в перерізанні транспортної артерії через Покровськ, яка є ключовою для логістики Збройних Сил України.

"Вони вважають за краще скоротити шлях через Покровськ, і в такому разі Донбас може опинитися під загрозою. Якщо Донбас загине, їхні логістичні можливості суттєво зростуть," - коментує Нарожний.

Що стосується Херсонського фронту, то ситуація залишається стабільною. Російські сили намагаються утримати позиції на островах, але це виявляється складним завданням. В результаті вони швидко перетворюються на мішені для української артилерії.

Читайте також