Reuters повідомляє, що Путін відкритий до можливості замороження конфлікту. Однак у Кремлі це спростовують.
Володимир Путін готовий розглянути можливість укладення угоди про припинення бойових дій в Україні з Дональдом Трампом, повідомляють джерела Reuters. За словами колишніх і діючих російських чиновників, Кремль може "в цілому прийняти рішення про замороження конфлікту вздовж лінії фронту", як зазначено у детальному коментарі видання.
У статті зазначається, що в Москві не розглядають варіант значних територіальних компромісів. Крім того, Кремль вимагає, щоб Київ під час підписання угоди відмовився від своїх намірів приєднатися до НАТО в обмін на "гарантії безпеки".
Захоплені регіони
Троє чиновників припустили, що перемови можуть вестися про чотири області України -- Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську. Водночас РФ готова залишити захоплені ділянки на Харківщині та Миколаївщині, зазначили два співрозмовники агентства.
За словами посадовців, рішення президента США Джо Байдена надати Україні можливість використовувати американські ракети ATACMS для ударів вглиб території Росії може ускладнити та затягнути процес переговорів, а також посилити вимоги з боку держави-агресора.
Всі представники російської влади підкреслили, що питання майбутнього анексованого Криму "не підлягає обговоренню" під час обговорення угоди. Тим часом, деякі джерела вказують на те, що у випадку, якщо угода не буде укладена, Росія може продовжити свою агресивну політику.
Приєднання до НАТО
Reuters пише, що при проведенні перемов Росія виступатиме проти вступу України до НАТО чи присутності військ Альянсу на українській території. Та Кремль відкритий для обговорення "гарантій безпеки" для Києва.
Чиновники припустили, що ймовірна угода, про яку Путін розмовлятиме з Трампом, може бути схожа на проєкт Стамбульського договору про припинення вогню, розробленого навесні 2022.
В межах стамбульської ініціативи Київ повинен був прийняти умову постійного нейтралітету в обмін на забезпечення безпеки з боку п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН — Великої Британії, Китаю, Франції, Росії та Сполучених Штатів.
Один з представників російської влади висловив думку, що угода про припинення вогню не може бути укладена, поки Україна не отримає необхідні гарантії безпеки. "Суть полягає в тому, як уникнути угоди, яка може спровокувати Захід на можливу пряму конфронтацію з Росією", -- зазначив він.
За інформацією, отриманою з джерел, Кремль, ймовірно, наполягатиме на тому, щоб угода включала обмеження чисельності українських збройних сил, а також розширені привілеї для російської мови.
Стан України
В українському МЗС на прохання Reuters прокоментувати припущення російських чиновників поки не відреагували. Та президент Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що вимагає від Росії повного виведення військ з окупованих територій, включно із Кримом.
Зокрема, у вересні глава української держави наголосив, що ідея фіксації лінії розмежування між Росією та Україною є неприйнятною. Так президент прокоментував проєкт плану номінованого Трампом на посаду віцепрезидента Джей Ді Венса.
"Якщо б хтось справді наважився втілити таку ідею, змусивши Україну покрити витрати на завершення війни відмовою від своїх територій, це було б абсолютно неприйнятно. Такий розвиток подій не має жодної легітимності в рамках міжнародного права, статуту ООН чи справедливості. Більше того, це не гарантує завершення конфлікту, а лише слугуватиме як порожні слова," — зазначив президент.
Відповідь Москви та висловлювання Путіна.
Коментуючи публікацію Reuters, прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков сказав, що Путін готовий до "контактів та переговорів" і про це "неодноразово заявляв". Та речник Кремля додав, що "якийсь варіант заморозки цього конфлікту нам не підійде".
Читайте також: За інформацією Reuters, Путін намагався досягти угоди зі США щодо призупинення конфлікту в Україні.
Сьомого листопада, під час свого візиту на Валдаї, Путін висловив готовність Росії до переговорів, звертаючи увагу на "реалії на місцях". При цьому президент РФ підкреслив, що мова не повинна йти про "перемир'я на півгодини або на півроку", оскільки, на його думку, це може дати можливість Заходу переозброїти Україну.
Імовірність досягнення угоди
Американський експерт у галузі політики Дмитро Саймс повідомив агентству Reuters, що укласти обмежену угоду про припинення вогню можливо в короткі терміни. Проте досягти більш масштабної та тривалої мирної угоди, яка б враховувала інтереси безпеки як України, так і Росії, виявиться значно складніше, зазначив він.
"Я вважаю, що укласти значну угоду буде досить важко, адже позиції обох сторін суттєво розрізняються," — зазначив Дмитро Саймс.