Новини міста Харків та Харківської області

Підозри і обшуки, що стосуються Віталія Шабуніна, є проявом свавілля та політичного переслідування.

Зеленський будує корупційний авторитаризм у час воєнного стану, і справа щодо Шабуніна є нічим іншим, як показовим покаранням, аби продемонструвати, що влада може зробити будь-що і з будь-ким в країні - як би абсурдно це не виглядало.

Банкова, через контрольоване Татаровим Державне бюро розслідувань (ДБР) та анонімні канали в Telegram, намагається змалювати Віталія Шабуніна як "ухилянта" і "шахрая".

Державне бюро розслідувань висунуло звинувачення Шабуніну у "ухиленні від військової служби" та "шахрайстві" відповідно до частини 4 статті 409 і частини 2 статті 190 Кримінального кодексу України. Одночасно з цим, у Віталія були проведені обшуки на його військовій базі, розташованій на сході від Чугуєва, а також у Київській квартирі його сім'ї. Ці обшуки відбувалися без судового рішення, з численними правопорушеннями і без присутності адвокатів. В результаті слідчі вилучили мобільний телефон Віталія, а також девайси його дружини і навіть планшет та телефон малолітніх дітей.

Протягом понад року перед підозрами, висунутими ДБР, відбувалися організовані спроби через проурядові Telegram-канали уразити репутацію Віталія, використовуючи ті ж звинувачення, які були зазначені в офіційних повідомленнях ДБР. Саме тому ми приділимо увагу цим аспектам.

Віталій самостійно вирішив приєднатися до Збройних Сил України з початком повномасштабного вторгнення 25 лютого 2022 року. Він активно брав участь у захисті Києва, а після відступу російських військ навесні служив у територіальній обороні в частині, що розташовувалася на Київщині. Його служба охоплювала як Донеччину, так і столицю, а останні кілька місяців він провів на Харківщині.

Щоразу Віталій знаходився на території підрозділу, в якому, згідно з наказами своїх командирів, виконував свої військові обов'язки.

Обвинувачення, висунуті Державним бюро розслідувань, охоплюють події та період з вересня 2022 року по лютий 2023 року. У цей час, коли підрозділ ТрО перебував на Київщині в місцевості Сухолуччя, Віталій отримав відрядження до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Звинувачення, висунуті ДБР, є повністю безпідставними, оскільки Віталій був направлений до НАЗК за розпорядженням, яке, як військовослужбовець, він не мав права ігнорувати. Ігнорування наказу є прямим порушенням законодавства.

Знову ж, на той момент його підрозділ територіальної оборони перебував у Сухолуччі, тому звинувачення від ДБР та контрольованих урядом Telegram-каналів про можливе "ухилення від служби на фронті" є абсурдними. Після завершення свого відрядження в НАЗК Віталій разом з командою вирушив на Донеччину, де продовжив виконувати військові обов'язки.

Під час свого відрядження до НАЗК Віталій активно працював над впровадженням антикорупційних ініціатив та реформ, зокрема у сфері оборони. Він брав участь у відновленні електронного декларування, а також у розробці стратегій для зменшення зловживань у військових закупівлях. Ці рішення, які були ухвалені на законодавчому рівні після гучного скандалу з "яйцями по 17 грн", стали важливими кроками у боротьбі з корупцією.

Слід зазначити, що випадки, коли військовослужбовці працюють у цивільних структурах, трапляються досить часто. Наприклад, у медіа вже згадувався суддя Верховного Суду Іван Міщенко, який також був відряджений до цивільної організації - Конкурсної комісії ВККС. Крім того, Віталій не був єдиним військовим, направленим до НАЗК. Однак лише він отримав підозру від ДБР.

Нагадаємо, що раніше ДБР вручило підозру екскомандиру Віталія Віктору Юшку за буцімто незаконне відрядження Віталія в НАЗК. Раніше ДБР пропонувало Юшку угоду в обмін на викриття Віталія в неіснуючих правопорушеннях.

Підкреслюємо, що перебування у відрядженні і виконання отриманого наказу не є і не можуть бути розцінені як ухилення від служби в армії.

На думку Державного бюро розслідувань, Віталій вчинив шахрайство, отримуючи під час відрядження в НАЗК платню військового, ймовірно, заволодівши цими коштами шляхом обману.

Повторимо. Оскільки Віталій виконував наказ командування про відрядження до НАЗК, то немає жодних підстав стверджувати про будь-яке заволодіння будь-якими коштами. Це була офіційна зарплата військовослужбовця.

Віталій отримував стандартні військові виплати: 20 тисяч грн грошового забезпечення та додаткову винагороду (не "бойові") у 30 тисяч грн, що була на той час передбачена для всіх без винятку військовослужбовців незалежно від місця служби (постанова Кабінету Міністрів України #168 від 28.02.2022 року в чинній на кінець 2022 - початок 2023 редакції).

Жодних "бойових виплат" Віталій Шабунін ніколи не отримував.

За інформацією Державного бюро розслідувань, сума, яку Шабунін, на їхню думку, незаконно привласнив, завдала "матеріальної шкоди державному бюджету через військову частину" у розмірі 224 249,49 грн. З цієї суми 183 811,06 грн становить грошове забезпечення військовослужбовця, а 40 438,43 грн - сума сплаченого єдиного соціального внеску.

Спосіб, яким військова частина нараховує та сплачує Єдиний соціальний внесок до державного бюджету, викликає запитання і здається парадоксальним.

2.2 "Неправомірне використання автомобіля волонтера"

У звинуваченнях на адресу Віталія Шабуніна відсутні будь-які згадки про нібито неправомірне використання автомобіля 2005 року випуску, який був придбаний для нього як військовослужбовця благодійним фондом.

Проте ДБР абсолютно маніпулятивно згадує про це в своєму офіційному релізі аналогічно анонімнимTelegram-каналам.

Колись Віталій та благодійники, які забезпечили фінансування для покупки цього автомобіля на ім'я Шабуніна як приватної особи, вже роз'яснювали легітимність таких дій.

Необхідно зазначити, що практика, коли благодійні фонди та організації передають автомобілі безпосередньо військовим, а не військовим частинам, є звичайною у Збройних силах і відповідає чинному законодавству.

Під час виконання слідчих заходів адвокати, які змогли приєднатися лише після завершення, зафіксували багато порушень з боку Державного бюро розслідувань:

Представники Державного бюро розслідувань завершили свої дії вночі. Вони заявили, що звернуться до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу для Віталія у формі особистого зобов'язання. На даний момент час судового засідання залишається невідомим.

Наразі Віталій знаходиться на Харківщині за місцем військової служби.

Ми вважаємо, що крім незаконних репресій, обшуки є ще однією спробою влади отримати інформацію про роботу Центру протидії корупції.

Мета проста - підірвати нашу діяльність з викриття корупції влади.

Ми прогнозуємо нові спроби провокацій. Нагадаємо, що рішення в рамках цього кримінального справи регулярно потрапляють у відкритий доступ неправомірно, в тому числі й особисті дані Віталія та його родичів.

Наприклад, у квітні поточного року один з Telegram-каналів розмістив судову ухвалу, в якій було зазначено номер телефону дружини Віталія. ЦПК вже розпочав кримінальне розслідування у зв'язку з цим інцидентом.

Нагадуємо, що за весь період існування нашої організації як Віталій, так і команда ЦПК неодноразово стикалися з різними формами тиску та провокацій у процесі своєї діяльності. Серед цих інцидентів — нічний підпал будинку Віталія, де проживали батьки його дружини, а також спроба підкласти вибухівку за адресами батьків. На жаль, жоден з цих випадків не був належно розслідуваний, а винуватці так і залишилися без покарання.

Віталію загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 5 до 10 років за інкриміновані йому злочини. Оскільки обвинувачення є безпідставними, ми вважаємо, що основною метою як цієї справи, так і дій слідства є спроба дискредитації та тиску у відповідь на нашу активну критику та громадську діяльність.

Читайте також