Новини міста Харків та Харківської області

Актуалізація військового обліку в територіальних центрах комплектування: які штрафи підлягають оскарженню в судовому порядку.

Причина полягає у завершенні річного терміну для притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення, що охоплюється приміткою до статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Про це розповів юрист Дмитро Моргун у розмові з "Суспільне".

Мова йде про елементи адміністративного правопорушення, визначені статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). У даному випадку процедура накладення штрафу є адміністративною. Загальний термін для притягнення до адміністративної відповідальності в таких справах складає один рік, починаючи з моменту, коли виникає необхідність оновлення облікових даних відповідно до законодавства. Це подібно до того, як у Кримінальному кодексі встановлені строки, що визначають тяжкість та особливу тяжкість правопорушень, — зазначає юрист.

Проте, він акцентує увагу на тому, що завершення терміну не має відношення, наприклад, до оголошення особи в розшук працівниками ТЦК. Як зазначає він, Кодекс України про адміністративні правопорушення взагалі не охоплює цього питання.

"З правової перспективи, можливість затримувати індивіда та доставляти його до ТЦК і СП є порушенням конституційного права, що стосується свободи пересування громадян," – зазначив Моргун.

Постанови про штрафи, видані після 17 липня 2025 року, підлягають оскарженню в судовому порядку.

"Я переконаний, що якщо такі оскарження будуть подані, то суди скасують відповідні постанови. Це вже відбувається. Судова практика постійно розвивається. Наприклад, просто накласти штраф на особу недостатньо. Якщо людина перебуває вдома і не отримала повістку, то, згідно з постановою Кабміну, вона вважається врученим документом, навіть якщо вона про це не знає. Вона не має наміру порушувати статтю 210, адже для цього потрібно бути обізнаним. Коли повістка повертається, накладають штраф, і людину автоматично оголошують у розшук", -- зазначає юрист.

Моргун підкреслює, що у випадку, якщо особа не була поінформована про штраф і не сплатила його вчасно, це можна довести в судовому порядку.

"Є процедура в КУпАП, де не просто складають цей матеріал, а зобов'язані повідомити і запросити людину на розгляд її справи. І суди скасовують, бо людина не знала про дату і час розгляду і не скористалася правовою допомогою".

Якщо особа потрапила до розшуку ТЦК і СП, їй слід звернутися до адміністративних судів. Моргун підкреслює, що до розшуку можуть потрапити навіть ті, хто вже виключений з обліку.

Також, коли військовозобов'язаний добровільно прийде до ТЦК, щоб сплатити штраф, то отримає можливість сплатити його зі знижкою. Юрист однак додає, що це можна зробити дистанційно:

"Людина може визнати свою провину за цією статтею 210. Вона має право надіслати заяву про визнання цієї вини, і у зв'язку з тим застосувати цю знижку. Але також має право надіслати її поштою", -- сказав Дмитро Моргун.

Своєю чергою спікер Полтавського обласного ТЦК і СП Роман Істомін нагадав, що це не поширюється на інші порушення військового обліку.

"Те, що з 17 липня 2024 року минув рік, зовсім не означає, що всі порушення, скоєні громадянином за своє життя, автоматично скасовуються. Важливо відзначити, що якщо чоловік не оновив свої дані протягом цього часу, це не знімає з нього відповідальності. Крім того, вимога мати при собі військово-обліковий документ та надавати його для перевірки поліції або представникам ТЦК і СП залишається в силі", – зазначив військовий у своїй публікації на Facebook.

Істомін також зазначив, що якщо громадянин вважає, що штраф, накладений відповідно до статті 210-1, був виданий неправомірно, він має можливість оскаржити його в суді.

Остаточно, накладення штрафів ніколи не ставилося в якості основної мети роботи ТЦК і СП. Якщо під час перевірки документів виявиться, що військовозобов'язаний громадянин знаходиться в розшуку або порушує вимоги військового обліку, а також якщо виявляться розбіжності між його документами та даними в базі, то подальші дії стосовно цієї особи залишаться незмінними. Вони регулюються постановою Кабінету Міністрів №560 і є абсолютно законними. Навіть те, що з 17 липня 2024 року пройшов уже рік, не вплине на ці дії, як зазначено в публікації.

Як повідомляє "Суспільне", у Міністерстві оборони не надали коментарів щодо ситуації. Водночас, експерти на платформі додатку "Резерв+" вказали, що в останньому оновленні для справ, пов'язаних з порушеннями, з’явився новий статус "Неактивно".

"Деякі правопорушення мають обмежений термін для накладення адміністративних санкцій, тому їм буде присвоєно новий статус, що унеможливить їх оплату," — йдеться в анонсі.

Раніше Фокус писав, що в Україні можуть з'явитися мобільні ТЦК. Такий варіант розглядається після прицільних атак ЗС РФ по будівлях ТЦК і СП у різних містах України.

Ми також розповідали про те, що в Одесі співробітників ТЦК звинуватили в побитті лікаря з Харкова.

Читайте також