Аналіз подій "Війна в Україні за тиждень" з 23 по 29 грудня
Головнокомандувач Сирський повідомив, що цього року Росія зазнала втрат понад 421 тисячу військових. Українські Збройні Сили завдали удару по ворожому кораблю в Криму та висловили припущення щодо можливого знищення заступника командира бригади морської піхоти в Курській області Росії.
Україна розробляє нову крилату ракету "Трембіта", здатну досягати стратегічних цілей РФ. Розробники планують збільшити радіус дії, щоб зброя долітала до Москви - The Economist із посиланням на українських військових. Серійний випуск планують розпочати після завершення польових випробувань, проте точні дати залишаються невідомими.
В Україні 24 та 25 грудня, вдруге з моменту впровадження новоюліанського календаря, представники західної та східної християнських традицій відзначили Святвечір і Різдво Христове.
Україна налагодила зв'язок з новим урядом Сирії і висловила готовність відновити дипломатичні відносини, за умови, що нова влада перегляне своє рішення щодо визнання режиму Башара Асада, що порушує нашу територіальну цілісність.
Ідея відновлення ядерної зброї має позитивну підтримку у 73% населення України, тоді як 20% висловлюють протилежну думку. Щодо вступу до НАТО, 47% українців готові підтримати цей крок навіть без врахування окупованих територій.
Україна отримала фінансування в розмірі 1 мільярд доларів від Японії та Великої Британії. Цей транш був забезпечений гарантіями урядів обох країн в рамках програми DPL Світового банку. Отримані кошти будуть використані для "укріплення економіки" та "підтримки ключових видатків у соціальному та гуманітарному секторах".
Україна отримала $1 мільярд від Сполучених Штатів, фінансування якого базується на доходах від заморожених російських активів. Це перший платіж у рамках загальної суми в $20 мільярдів, які США планують виділити, використовуючи активи, що були заморожені, в контексті ініціативи G7.
Сполучені Штати Америки разом із Світовим банком виділили Україні додаткові $485 мільйонів у рамках ініціативи PEACE in Ukraine. Ці фінансові ресурси будуть використані для покриття соціальних та гуманітарних витрат державного бюджету.
23 грудня Україна отримала 1,1 мільярда доларів від Міжнародного валютного фонду, які будуть використані для покриття важливих бюджетних витрат.
Україна вперше отримала зріджений природний газ зі Сполучених Штатів, використовуючи термінал у Греції, що є важливим стратегічним рішенням.
23.12/ Лідери нашої перемоги: Вадим Васильчук говорить про Силу спеціальних операцій, мобілізаційні процеси, виборчі питання під час війни та виклики у постачанні армії.
23.12/ Лісний: Які країни підтримають Україну, а які створюватимуть перешкоди - аналіз відносин між Україною та Європейським Союзом у 2025 році.
26.12/ Інтерв'ю: Посол Нідерландів Алле Дорхаут: Агресія не повинна принести Росії вигоду
26.12/ Джигун: Нова політика Трампа щодо російсько-української війни: чого очікувати?
27.12/ Селезньов: 1 млн дронів вже став реальністю, чекаємо на тисячу ракет
23.12/ Відновлення військових у Обласному клінічному центрі нейрохірургії та неврології в Ужгороді
24.12 / Поліцейські Запоріжжя передали Вифлеємський вогонь миру своїм колегам, які виконують служби на прифронтових територіях.
25.12/ Виконання завдань артилерійським розрахунком спеціального підрозділу поліції "Стрілецький батальйон" у Запорізькому регіоні.
27.12 / Презентація звіту-меморіалу на честь жертв російської агресії.
Вищий командувач збройних сил
В тимчасово окупованому Криму, в бухті неподалік селища Чорноморське, український безпілотник атакував російське судно "Федір Урюпін". Інцидент стався в понеділок, 23 грудня, приблизно о 17:00. Удар був нанесений вище ватерлінії, тому судно не затонуло, проте зазнало шкоди.
Днями далекобійні дрони СБУ влаштували пекельну "бавовну" на складі боєприпасів полігону "Кадамовський". Цей полігон є одним із найбільших в РФ та розташований поблизу н.п. Новочеркаськ Ростовської області. На відео видно потужний вибух після влучання дронів та подальшу детонацію боєприпасів. Ворожий склад повністю знищено.
25 грудня дрони здійснили атаку на Тамбовську область Росії, внаслідок чого було пошкоджено оборонне підприємство "Мічурінський завод "Прогрес"" і виникла пожежа на території ТОВ "Транснафтопродукт".
28 грудня Повітряні сили Збройних сил України, спільно з іншими елементами Сил оборони, здійснили атаку на укріплений об'єкт Збройних сил Російської Федерації в Орловській області, в результаті чого було знищено склад для зберігання та обслуговування дронів-камікадзе Shahed.
29 грудня було знищено чотири російські об'єкти, що містили телекомунікаційне обладнання, на тимчасово захоплених територіях Донецької області. Мова йде про устаткування нелегального оператора зв'язку "Фєнікс", яке використовують окупаційні сили, згідно з інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
29 грудня в Ярославській області Російської Федерації сталася пожежа, яка знищила три релейні шафи для управління залізничним рухом, а також завдала шкоди обладнанню для мобільного зв'язку в Ленінградській області.
У ніч на 25 грудня українські збройні сили завдали удару по командному пункту 810-ї окремої бригади морської піхоти Російської Федерації, розташованому в покинутій будівлі цивільного призначення в Льгові Курської області. Внаслідок цієї атаки, ймовірно, загинув заступник командира бригади, а також 17 інших військовослужбовців, переважно офіцерів штабу.
23 грудня на території економічної зони "Алабуга" в Росії сталася пожежа на складі, де зберігалися компоненти для безпілотників Shahed-136. У приміщенні знаходилися двигуни, навігаційні системи та тепловізійні камери, призначені для виробництва 400 одиниць цих БПЛА. В результаті інциденту все обладнання було знищене, а збитки оцінюються в 16 мільйонів доларів.
25 грудня вранці безпілотники завдали удару по військовому аеродрому "Балтімор" у Воронежі, Росія. Є інформація про ушкодження на об'єкті.
26 грудня Повітряні сили Збройних сил України нанесли удар по підприємству, що займається виробництвом пального для балістичних ракет, у місті Кам'янськ-Шахтинський, розташованому в Ростовській області Росії.
Сили безпілотних систем ЗСУ за останній час знищили вісім новітніх російських комплексів ППО завдали ворогу збитків на сотні мільйонів доларів.
27 грудня о першій годині ночі на залізничній станції Воскресенськ, що в Московській області, стався вибух, внаслідок якого було знищено кілька вагонів вантажного поїзда. В даний час визначається обсяг завданих збитків.
24 грудня в тимчасово окупованому Бердянську, що в Запорізькій області, в одному з подвір'їв стався вибух автомобіля, що належить так званому "голові міської ради" Василію Нечету. Внаслідок інциденту він отримав поранення.
Українські безпілотники здатні атакувати цілі, що знаходяться на відстані до двох тисяч кілометрів.
На українських землях розмістилось приблизно 600 тисяч військовослужбовців з Росії. Втрати, які зазнають російські збройні сили, є величезними і вказують на зростаючу тенденцію.
Принаймні 60% боєприпасів, які використовує Росія для обстрілів України, постачаються з Північної Кореї. В даний час близько 200 заводів Північної Кореї, що займаються виробництвом боєприпасів, працюють на максимальних обертах. Росія, в свою чергу, надає Пхеньяну пальне та технічне обладнання для підтримки виробництва озброєння. За даними розвідки, Північна Корея готується до зміни або збільшення військових сил у Росії і вже постачає 240-міліметрові ракетні установки та 170-міліметрову самохідну артилерію.
Згідно з інформацією, наданою Defence Express, аналіз уламків балістичної ракети "Орєшнік", що була використана російськими військовими для атаки на Дніпро 21 листопада, не підтвердив слова Путіна щодо її статусу як найсучаснішої розробки.
23.12 російські війська на Курахівському напрямку відмовилися від прямолінійних атак. Натомість вони вдаються до нової стратегії: знаходять "смертників", які беруть із собою протитанкові міни. Спробуючи прорватися через вогонь наших захисників, вони скидають ці міни на будівлі.
Станом на 23.12 ситуація на Времівському напрямку складна. Інформація про нібито оточення підрозділів Сил оборони в населеному пункті Макарівка в Донецької області не відповідає дійсності.
Окупантські сили на південної фронті продовжують свої зусилля з висадки на острів Козацький, а також активізували діяльність на острові Великий Потьомкінський. Проте, жодна з їхніх спроб утвердитись на цих островах протягом останніх кількох місяців не принесла успіху.
КОМЕНТАР: Владислав Селезньов, військовий аналітик, полковник запасу ВМС Збройних Сил України: "Противник має мало шансів на успіх у спробах перетнути Дніпро, незважаючи на кількість десантних суден. По-перше, відстань між берегами складає приблизно 1000 метрів. По-друге, правий берег підноситься над лівим, що дозволяє нашим розвідникам чітко контролювати всі дії ворога."
23 грудня з'явилася інформація про те, що військовослужбовців 810 окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту Росії переміщують з Курської області на захоплені території Херсонщини. Завершення цього процесу планується до кінця грудня або на початку січня.
23 грудня бійці 80-ї окремої десантно-штурмової Галицької бригади ДШВ Збройних сил України захопили в полон чотирьох російських солдатів на території Курщини. Полонені поділилися своїм досвідом ведення бойових дій: "Спочатку атакують корейці, а потім вже вступаємо в бій ми".
За останні декілька днів ворог вкотре активізував наступальні дії одночасно на декількох напрямках, тривають бої. Наразі найбільш складна ситуація: Покровському, Курахівському та Времівському напрямках.
23 грудня противник під прикриттям дощу і туману здійснив спробу розширення плацдарму на лівому березі річки Оскіл (Куп'янський напрямок). Механізований накат відбувався у дві хвилі та тривав майже весь день, Сили оборони відбили атаку, екіпажі "Ахіллесу" зупинили 12 одиниць бойової броньованої техніки: знищили одну БМП-2 та два танки, уразили вісім БМП-2 і один танк. Знищено 18 окупантів, ще шестеро поранені.
24 грудня Сили оборони України здійснюють стабілізаційні заходи, прагнучи запобігти оточенню в районі Макарівки, що поблизу Великої Новосілки в Донецькій області. Оборонна операція триває.
24 грудня на напрямку Времівка, неподалік від села Новий Комар, українські військові завдали удару по колоні російської броньованої техніки, знищивши при цьому частину особового складу ворога.
24 грудня українські військові захопили в полон 11 ворогів, серед яких один громадянин Білорусі. Операцію виконали бійці 77 окремої аеромобільної Наддніпрянської бригади у співпраці з сусідніми підрозділами.
25.11 ворог намагався прорвати оборону Покровська з флангів, уникаючи фронтального штурму, але при цьому зазнає значних втрат. Загарбники не полишають спроб прорватися до міста, але боїв та ворожих ДРГ у місті та на його околицях наразі немає.
За даними DeepState, 25.12 росіяни на Донеччині окупували ще два населені пункти - Сторожеве та Новооленівку та просунулись поблизу Піщаного та Нововасилівки.
На 22 грудня ворог має в наявності 47% своїх довоєнних танкових резервів, 52% бронетранспортерів БМП та 45% запасів бронетранспортерів. Російські агресори вичерпали усі танки Т-90 та більшість Т-80, однак ще зберігають значну кількість старих моделей Т-72, Т-64/62 і Т-54/55.
Наразі не йдеться про наступ Росії на Херсон, як лякають пропагандисти. Ворог намагається проводити десантні операції на острови. Сили оборони знищують ворога дуже ефективно.
26.12 на Харківщині посилюють оборону міст Ізюм та Балаклія.
26 грудня на Торецькому напрямку, під час атаки російських військ, солдати 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу затримали громадянина Єгипту.
27 грудня в Запорізькій області було знищено трьох російських офіцерів. Після початку польової наради, що проходила за участю російських командирів та їхніх автомобілів, було здійснено точний удар за допомогою HIMARS.
29 грудня в Часовому Яру тривають основні бойові дії вздовж каналу "Сіверський Донець-Донбас", який розмежовує місто. Однією з ключових цілей супротивника в цьому напрямку залишається завод вогнетривких матеріалів. Проте атаки ворога на цю локацію не приносять успіху. У Торецьку спостерігаються зіткнення в межах міської забудови.
29 грудня на Курахівському напрямку українські військові щоденно відбивають від 20 до 25 атак ворога. Противник прагне прорватися до околиць Покровська, що робить цей напрямок найбільш напруженим. Впродовж останньої доби загарбники намагалися infiltrate українські бойові позиції в районах Глушківки та Лозової на Куп'янському напрямку, а також у Вовчанську на Харківському напрямку.
Прикордонники з підрозділу РУБпАК "Фенікс" бригади "Помста" зупинили наступ російських військ поблизу села Курдюмівка в Донецькій області. У результаті операції було знищено три танки, серед яких два Т-72, а також чотири російські бойові машини піхоти, завдяки ефективним діям операторів важких бомберів Vampire та FPV-дронів.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 23.12 по 29.12 Донецької, Херсонської, Сумської, Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей 12 людей загинуло, 56 отримали поранення.
25 грудня Росія здійснила комплексний напад на об'єкти паливно-енергетичної інфраструктури України. Українські оборонні сили зуміли знищити 55 крилатих ракет, 4 керовані авіаційні ракети та 54 безпілотники, згідно з інформацією Повітряних сил Збройних сил України. Радіотехнічні підрозділи Повітряних сил виявили та супроводжували 184 повітряні цілі.
Одна з крилатих ракет, якими Росія атакувала Україну в ніч проти середи, 25 грудня, залетіла з повітряного простору Молдови - Повітряні сили України. Моніторингові пабліки стверджують, що російська ракета подолала 140 кілометрів над територією Молдови та Румунії. Президентка Молдови Мая Санду підтвердила, що російська ракета порушила молдовський повітряний простір у ніч на середу. Речник Міністерства оборони Румунії Константин Спину сказав, щопротиповітряна оборона не фіксувала входження російської ракети в повітряний простір.
Виконуючи бойове завдання у Харківській області, загинув поет і прозаїк Олексій Безпальцев. Близько року він воював на Покровському напрямку, а потім - на Куп'янському. Йому було 34 роки.
Два роки тому, під час відступу з Херсона, російські війська захопили 48 дітей. Всі вони були молодшими за три роки. Більшість з цих малюків було насильно перевезено глибше на окуповану територію, до Криму, а решту - до Росії.
З початку масштабної агресії Росії проти України загинуло 596 дітей, а 1723 отримали поранення.
На кінець 2024 року зафіксовано, що внаслідок повномасштабної агресії Російської Федерації проти України загинуло не менше 121 особи, серед яких активісти, волонтери, правозахисники та журналісти.
На фронті у віці 39 років загинув відеооператор телеканалу "Телебачення Громади" з міста Южне Андрій Андросович.
Протягом року активної війни Росії проти України, не менш ніж 3,5 мільйона українців залишилися без даху над головою.
Протягом майже трьох років війни в результаті ворожих ударів у столиці постраждали близько 2000 об'єктів. Серед них 1310 багатоквартирних житлових будинків отримали ушкодження різного ступеня тяжкості, повідомив Віталій Кличко, міський голова Києва.
Внаслідок війни загинуло 143 українських художників та 94 представники медіа.
Експерти МАГАТЕ провели оцінювання пошкоджень, отриманих внаслідок атак РФ у листопаді - грудні, на об'єктах енергоінфраструктури, що є критичними для видачі потужності атомних електростанцій споживачам і забезпечення живлення власних потреб енергоблоків АЕС.
26 грудня делегація Збройних сил Франції здійснила візит в Україну з метою зміцнення співпраці, обміну досвідом та збільшення обсягів військової допомоги.
27.12 прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час робочої поїздки у Запоріжжя:
В Україні введено нове державне свято - День міжнаціональної злагоди та культурного розмаїття, який щорічно святкуватиметься 21 травня відповідно до указу Президента. Це свято було започатковане з метою зміцнення єдності суспільства, підтримки української ідентичності, сприяння розвитку культурного розмаїття корінних народів та національних меншин, а також вшанування їхнього значного внеску в захист державного суверенітету та незалежності України в контексті війни проти Росії.
Військовослужбовці ЗСУ проходитимуть курси з виживання, уникнення захоплення у полон, стійкості у полоні та евакуації (SERE) за новим військовим стандартом.
Вісім міжнародних коаліцій надають військову підтримку Україні, як повідомляє Міністерство оборони. Потреби Сил оборони в озброєнні, військовій техніці та підготовці особового складу класифіковані за вісьмома ключовими напрямками: авіаційні можливості; морські сили; інтегрована система протиповітряної та протиракетної оборони; артилерійські засоби; бронетанкова техніка та маневровість; безпілотні літальні апарати; розмінування; інформаційні технології. Кожна з коаліцій складається з шести до двадцяти однієї країни.
Асоціація спортивних журналістів визнала найзначнішу українську спортсменку в історії — нею стала фехтувальниця Ольга Харлан.
Наймасштабніша театральна акція: на виставі "Конотопська відьма" було зібрано рекордні понад 4 мільйони гривень на підтримку Сухопутних військ.
Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки не має на розгляді законопроєкту про зниження мобілізаційного віку. Оприлюднена у ЗМІ інформація про підготовку законодавчого підґрунтя для зниження мобілізаційного віку не відповідає дійсності. Раніше у медіа з'явилася інформація про те, що у парламенті начебто зареєстровано проєкт закону про зниження призовного віку з 25 до 18 років.
Міністерство оборони просить Комітет ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки відтермінувати строки підготовки законопроєкту про умови демобілізації військовослужбовців під час воєнного стану до 18 березня 2025 року.
З 1 січня вводиться новий підхід до оцінки функціональних можливостей осіб, які отримали травми, поранення або страждають від певних хвороб, замість МСЕК. Це оцінювання буде персоналізованим і враховуватиме індивідуальні потреби кожної особи.
На сьогоднішній день лише 70% населених пунктів виконали вимогу про організацію реабілітаційних відділень у всіх медичних установах кластерного та надкластерного рівнів.
Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак та новопризначений посол Китаю в Україні Ма Шенкунь обговорили перспективи двосторонньої співпраці між країнами.
Україна отримала 150 мільйонів євро від Європейського Союзу. Ці фінансові ресурси будуть використані для надання безкоштовного харчування учням початкових класів, а також для відновлення інфраструктури.
Майже 100% вірян Православної церкви України прийняли реформу церковного календаря.
ГУР МОУ та Центр протидії дезінформації РНБО запустили на порталі War&Sanctions новий розділ "Рупори Кремля" та публікують перший список із 55 російських пропагандистів і медіа менеджерів.
Фігуранту справи про вбивство активістки Ірини Фаріон було змінено кваліфікацію злочину на умисне вбивство, яке пов'язане з виконанням громадського обов'язку, з мотивів національної нетерпимості та незаконного використання зброї. Документи справи вже передано до суду.
У рамках співпраці між Укрзалізницею, Міністерством оборони та Збройними силами України було випущено додаткові вагони для медичної евакуації, які оснащені як мобільні госпіталі.
Станом на сьогоднішній день, фонд укриттів складає більше 62 600 одиниць. У поточному році ця цифра зросла більш ніж на 2300 нових об'єктів.
Більшість членів монетарного комітету НБУ підтримала зростання ставки до 13,5%, двоє були за 14%.
АТ "Укрпошта" суттєво переглядає свою політику тарифікації для внутрішніх пересилок - починаючи з 1 січня 2025 року, ціна на відправлення визначатиметься не за вагою, а за об'ємом упаковки.
Держборг України станом на 30 листопада 2024 року досяг майже 160 мільярдів доларів.
Протягом 11 місяців 2024 року з державного бюджету на потреби оборони було виділено 1,8 трильйона гривень.
У третьому кварталі 2024 року економічне зростання України показало уповільнення. Реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) зріс на 2% у порівнянні з тим самим періодом попереднього року. Найвищий показник зростання з моменту початку повномасштабної агресії Росії було зафіксовано у другому кварталі 2023 року, коли зростання досягло 19,2%.
Національний банк України ухвалив нове положення щодо спрощення ідентифікації та верифікації клієнтів банків та небанківських установ під час воєнного стану.
Від початку широкомасштабного вторгнення українські підприємці отримали 37 342 кредитів, загальна сума яких становить 125 мільярдів гривень, завдяки державним гарантіям на портфельній основі. Лише в листопаді було видано кредитів на суму 4,2 мільярда гривень.
У листопаді 2024 року українська держава здійснила виплату у розмірі 232 мільйонів гривень у формі кешбеку за покупки товарів вітчизняного виробництва, що майже удвічі перевищує суми, виплачені в жовтні.
Завдяки підтримці Світового банку, більше 27,6 тисяч українських фермерів отримали фінансову допомогу на загальну суму 1,98 млрд гривень з початку року.
24 грудня Міністерство оборони США оголосило про укладення контракту на суму $253,7 мільйона з компанією Williams International відповідно до закону про оборонне виробництво (DPA). Цей контракт спрямований на збільшення обсягів виробництва ракет, зокрема в рамках програм військової підтримки України.
Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден розглядає можливість введення нових жорстких санкцій щодо енергетичної галузі Росії в останні тижні свого президентства.
24 грудня американський президент Джо Байден підписав новий оборонний бюджет, який склав 895 мільярдів доларів США.
Європейська комісія утримується від коментарів щодо візиту прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо до Москви, проте підтверджує, що Європа готова зупинити транзит російського газу через українську територію з 1 січня 2025 року. Опозиційна партія Словаччини "Свобода і солідарність" (SaS) висловила обурення зустріччю Фіцо з Путіним, охарактеризувавши ці переговори як зраду національних інтересів та союзників.
КОМЕНТАР: Володимир Зеленський, Президент України: "Пан Фіцо не хоче брати участі в спільній європейській роботі над енергетичною незалежністю чи шукати заміну російському газу, а радше навпаки - хоче допомогти Росії витіснити американський газ та енергоресурси інших партнерів з Європи, а це значить, що він хоче допомогти Путіну заробляти гроші для фінансування війни та послабити Європу. (...)Така допомога Путіну є аморальною".
27 грудня прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо оголосив, що його країна розгляне можливі дії у відповідь на рішення України припинити транзит російського газу з 1 січня 2025 року. У разі необхідності Братислава може зупинити постачання електроенергії, яка є життєво важливою для України, або знайти інші варіанти співпраці. У відповідь на загрози Фіцо, президент Зеленський зазначив, що можливе припинення електропостачання з боку Словаччини може призвести до втрат для цієї країни в розмірі щонайменше 200 мільйонів доларів на рік, які Україна витрачає на імпорт. Міністерство закордонних справ України підкреслило, що прем'єр Фіцо фактично діє в унісон із Путіним, намагаючись залишити українців без електрики в зимовий період.
Глава Міністерства закордонних справ Німеччини Анналена Бербок виступила з закликом до впровадження нових санкцій Європейського Союзу щодо російського тіньового флоту після інциденту з пошкодженням підводного електричного кабелю поблизу Фінляндії.
Грецький уряд ухвалив рішення про передачу Україні 24 зенітних ракет "Sea Sparrow", повідомляє Ekathimerini. Ці ракети, вироблені в США, призначені для боротьби з повітряними цілями на малих відстанях, і Україна вже має в своєму розпорядженні відповідні пускові установки. Ця передача є частиною більш масштабної програми військової підтримки України з боку Греції, до якої входять також артилерійські снаряди, різноманітна зброя і боєприпаси.
На пов'язаному з "тіньовим флотом" РФ танкері Eagle S, який затримала Фінляндія за підозрою у пошкодженні підводного кабелю у Балтійському морі, встановлені приймально-передавальні пристрої, що використовувалися для спостереження за військово-морською діяльністю. Кримінальна поліція Фінляндії конфіскувала пов'язаний з "тіньовим флотом" Росії танкер Eagle S, який підозрюють у пошкодженні підводного кабелю у Балтійському морі.
23 грудня в Україну надійшла нова партія військової допомоги з Німеччини, що включає, зокрема, засоби для захисту повітряного простору. У цей пакет увійшли система IRIS-T з боєприпасами, обладнання для зенітно-ракетного комплексу Patriot, а також танки Leopard. Окрім того, були доставлені збройні самохідні установки Gepard разом із боєприпасами.
23.12 Швейцарія приєдналася до 15-го пакету санкцій Європейського Союзу проти Росії та підтримала нові обмеження щодо Білорусі.
Перший загін Українського легіону, що створюється в Польщі, вже вирушив в Україну для подальшого навчання.
Уряд Великої Британії повідомив про виділення 4,5 мільйона фунтів стерлінгів для підтримки України в її прагненнях досягти справедливості за воєнні злочини, вчинені під час масштабної агресії Росії проти України.
Кандидат у канцлери Німеччини та лідер опозиційного Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц заявив, що Німеччина може розглянути участь у миротворчих силах в Україні лише за умови досягнення консенсусу з Росією щодо цього.
Обраний президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп
Найбільший італійський банк Intesa Sanpaolo вирішив відмовитися від обробки єврових платежів, що надходять з усіх російських банків, за винятком своєї дочірньої компанії в Росії.
Угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан вважає, що конфлікт між Росією та Україною завершиться до 2025 року, або ж через укладення мирних угод, або внаслідок поразки однієї зі сторін.
24 грудня Майя Санду офіційно склала присягу на пост президентки Республіки Молдова, розпочавши свій другий термін.
29.12 у парламенті Грузії пройшла інавгурація антизахідного "президента". Біля парламенту розпочалася акція протесту. П'ята президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила у неділю, що добровільно покидає президентський палац, і назвала інавгурацію нового президента "пародією" та закликала громадян та опозиційні політичні сили бути готовими до позачергових парламентських виборів.
Ізраїльські військові оголосили про знищення 22 грудня Тарвата Мухаммеда Ахмеда Альбека, який очолював відділ безпеки палестинської організації "Хамас". Він був захований у командному пункті, розташованому в будівлі старої школи.
29 грудня внаслідок авіаційної катастрофи в міжнародному аеропорту "Муан" у Південній Кореї загинули 179 людей, а двом вдалося вижити. Літак Boeing 737-800, який виконував рейс 7C 2216 Jeju Air, перевозив 181 особу (175 пасажирів та 6 членів екіпажу) з Бангкока до міжнародного аеропорту "Муан". Президент Зеленський висловив свої співчуття Республіці Корея через цю трагедію.
Літак авіакомпанії Azerbaijan Airlines, який прямував з Баку до Грозного в Росії, зазнав катастрофи неподалік від міста Актау на заході Казахстану. На борту повітряного судна знаходилося 67 осіб, з яких 38 загинули. Причиною аварії стало ураження, спричинене російською ракетою класу "земля-повітря", яка вибухнула в близькості до літака. За словами Кирила Буданова, керівника ГУР МОУ, пасажирський літак Embraer 190 був збитий за допомогою російської системи протиповітряної оборони "Панцир-С1".
29 грудня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що пасажирський літак Azerbaijan Airlines втратив контроль через засоби радіоелектронної боротьби і піддався обстрілу з землі на території Росії, неподалік Грозного. Алієв закликав Росію до виплати компенсації та визнання відповідальності за інцидент із літаком.
КОМЕНТАР: Ігор Семиволос, виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень, зазначає: "Не очікую значних наслідків для взаємин між Азербайджаном та Росією, адже тут є багато політичних нюансів. Азербайджан цінує свої стосунки з Росією, і цей випадок навряд чи вплине на основний курс. Проте, як відомо, певний осад все ж залишиться".
Після катастрофи азербайджанського літака:
27 грудня федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ухвалив рішення про розпуск Бундестагу. Позачергові вибори відбудуться 23 лютого.
Речник уряду Таїланду Джіраю Хунгсуб заявив, що країна прийняла запрошення стати країною-партнером БРІКС. Відповідне запрошення зроблене лідерами БРІКС на 16 саміті організації у Казані, який проходив 23 жовтня.
З початку січня Румунія закриє 30 контрольних пунктів на своїх кордонах з іншими державами Європейського Союзу в контексті свого приєднання до Шенгенської зони.
Фінська поліція проводить розслідування можливого зв'язку іноземного судна з пошкодженням підводного кабелю, який з'єднує Фінляндію та Естонію, після несподіваного відключення, яке сталося 25 грудня. 26 грудня стало відомо про вихід з ладу ще трьох комунікаційних кабелів між цими двома країнами. Фінські органи влади перевіряють нафтовий танкер, який нібито належить до тіньового флоту Росії, щоб з'ясувати, чи міг він перерізати електричний кабель, що з'єднує Фінляндію з Естонією.
24.12/ Політико-дипломатичні результати: досягнення України в 2024 році та труднощі, що чекають у 2025 році.
ЦИТАТА: "Для України надзвичайно важливо, що ми можемо підтримувати значну підтримку не лише серед країн формату "Рамштайн", а й серед держав, представлених у Генеральній асамблеї ООН".
27.12/ Нова українська зброя, що була представлена у 2024 році.
ЦИТАТА: "Над виробництвом зброї для Сил оборони та безпеки України працюють уже понад 800 компаній різних форм власності. Лише цього року Міністерство оборони кодифікувало та допустило до експлуатації більш як 1000 модифікацій озброєння та військової техніки, зокрема понад 600 зразків вітчизняного виробництва. Отже, за майже одностайними оцінками, 2024 рік був доволі успішним для українських зброярів".
27.12/36 діб з турнікетом: ексклюзивний випадок "Метра"
ЦИТАТА: "41-річний військовий з позивним "Метр", повертаючись з виконання завдання, натрапив на міну. Його побратими надали першу допомогу та доглядали за ним, але доставити до шпиталю вдалося лише через 36 днів. З гангреною та інтоксикацією, у надзвичайно виснаженому стані, він потрапив до рук хірургів, і навіть найдосвідченіші з них не змогли пригадати подібний випадок, навіть у світовій медицині."