Огляд подій "Війна в Україні: тижневий звіт" з 20 по 26 січня.

Сполучені Штати вивчають варіант придбання американської зброї для України, використовуючи доходи від заморожених російських активів.
Головком Сирський сказав, що Україна працює над розробкою власного комплексу протиповітряної оборони, а також сучасної ракетної системи як стримувального фактора проти російського "Орєшніка". Цей комплекс за своїми характеристиками "буде не гірший, ніж Patriot".
Спеціальний представник Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що Сполучені Штати вивчають варіант придбання американської зброї для України, використовуючи доходи від заморожених російських активів..
Ізраїль, ймовірно, почав постачання в Україну російських озброєнь, які були захоплені в Лівані та Сирії. Раніше заступник міністра закордонних справ Ізраїлю Шаррен Хаскель висловила пропозицію передати українській стороні російське військове обладнання, яке вдалося здобути ЦАХАЛу.
20 січня відзначився першим робочим днем Дональда Трампа на посаді 47-го президента Сполучених Штатів. Протягом цього тижня Трамп оголосив про своє бажання провести зустріч з Володимиром Путіним для швидкого завершення конфлікту в Україні. Він також закликав Росію до укладення мирної угоди, попередивши, що в іншому випадку ситуація стане ще гіршою. Президент доручив спеціальному представнику США з питань України та Росії Кіту Келлогу знайти способи для завершення війни в Україні протягом ста днів. Окрім того, він підписав указ про тимчасове призупинення всіх програм зовнішньої допомоги на 90 днів і вказівку, що відкладає заборону на TikTok на 75 днів. Також Трамп ухвалив рішення вийти зі Всесвітньої організації охорони здоров'я та Паризької угоди щодо клімату.
КОМЕНТАР: Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ, керівник Центру дослідження Росії: "Трамп наголошує на готовності України до переговорів, що свідчить про наше спільне бачення ситуації. Ми з ним перебуваємо по один бік барикад, і це важливий позитивний момент для нашої позиції на міжнародній арені. Що стосується Кремля, то там зараз панує невизначеність і страх. Вони не знають, чого очікувати, і це створює вигідну для нас переговорну ситуацію".
Президент Зеленський виступив у Давосі на Всесвітньому економічному форумі, провів двосторонні переговори із лідерами країн. Зеленський сказав: що якщо Трамп буде бачити Україну в НАТО, ми будемо в НАТО, всі будуть за; команди президентів України та США працюють над організацією зустрічі його з Трампом; Україна ніколи не визнає окуповані території частиною Росії, навіть під тиском усіх союзників; буде потрібно щонайменше 200 000 європейських миротворців, щоб запобігти новому нападу Росії.
20.01/ Шортс_Долгов: Які перспективи другого президентського терміну Трампа?
20.01/ Інтерв'ю "Командири нашого тріумфу": Відвертість про ПТСР на передовій від психологині військових Євгенії Василенко.
21.01/Нація, що не знає поразки: Корупційні виклики під час війни, ВЛК, МСЕК, мобілізаційні процеси та справедлива помста - бесіда з Масі Найємом.
22.01/ Чаленко: Економічний форум робить чіткий акцент на безпековому факторі
24.01 / Петренко: Трамп досі не розкрив своїх можливостей: що слід очікувати Росії?
22.01/ На Закарпатті вшанували пам'ять загиблих воїнів
23.01/ Вплив російського ракетного нападу на Запоріжжя
24.01/ Презентація видання "Харків: 17 діалогів про стійкість"
25.01/ У Київській області в результаті російського обстрілу пошкоджено багатоквартирний будинок.
Головнокомандувач Збройних Сил:
24 січня безпілотники ЗСУ завдали удару по виробничим об'єктам Рязанської нафтопереробної компанії, а також по заводу мікроелектроніки "Кремній Ел" у Брянську, що постачає мікроелектронні компоненти для російських ракетних систем і безпілотних літальних апаратів.
26.01 Сили оборони України уразили об'єкти Рязанської нафтопереробної компанії, а також передовий пункт управління загарбників, розташований у районі селища Коренево Курської області РФ.
21 січня сили оборони атакували інфраструктуру АО "Смоленський авіаційний завод", який займається модернізацією та виробництвом бойових літаків. Це вже другий удар за тиждень по нафтобазі "Ліскінська" в Воронезькій області.
ОГЛЯД: Олександр Коваленко, військовий аналітик із групи "Інформаційний спротив", зазначив: "Україна досягла певного балансу у кількості результативних атак на території Росії і, безсумнівно, випередила агресорів за ефективністю своїх дій...".
20 січня безпілотники здійснили напад на військові об'єкти в Казані, серед яких знаходяться Казанський авіаційний завод імені С. П. Горбунова, що спеціалізується на виготовленні, оновленні та ремонті стратегічних бомбардувальників Ту-22М3 і Ту-160, а також Казанський вертолітний завод і Казанський державний пороховий завод.
25 січня кіберфахівці Головного управління розвідки Міністерства оборони України провели велику кібератаку на інфраструктуру одного з провідних мобільних та інтернет-операторів Росії, компанію "МегаФон", яка активно підтримує російську агресію проти України.
Свіжа перемога українських безпілотників: за два дні українські військові знищили два зенітно-ракетні комплекси "Тор" та "БУК-М3" на вражаючій відстані 41 км. Ці системи були розташовані в Запорізькій та Бєлгородській областях.
Командувач об'єднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі вважає, що наразі Росія не має військового потенціалу для великого прориву на фронті в Україні.
Генерал Олександр Сирський, головнокомандувач Збройних Сил України, в інтерв'ю "Радіо Байрактар" висловив думку про важливість цензури в умовах війни, зазначивши, що вона не повинна бути такою суворою, як у КНДР. Він закликав до вступу в ЗСУ та виконання свого конституційного обов'язку. Сирський також підкреслив, що всі наступальні дії ЗСУ ретельно розробляються командуванням. Успішний контрнаступ на Курському напрямку надихнув надією, що "це не буде останній наступ". Він спростував інформацію про те, що російським військам вдалося втекти під час контрнаступу на Харківщині у 2022 році.
20.01 Сили оборони України відновили позиції у Махнівці Курської області РФ і Зеленівці на Донеччині.
20.01 аеророзвідники Харківського прикордонного загону за допомогою дронів Vampire знищили вісім позицій російських загарбників.
21 січня в урбаністичних районах Часового Яру та Торецька тривають бойові дії. Через штурми та вогневий тиск агресора зазнали руйнувань деякі українські позиції. Вживаються активні заходи для запобігання погіршенню тактичної ситуації.
22.01 розвідники ГУР МОУ в районі н.п. Тьоткіно Курської області РФ знищили важливе супутникове обладнання ворога.
22.01 оператори 8-го полку Сил спеціальних операцій ЗСУ відбили наступ на українські позиції у Курській області РФ, знищили 21 та поранили 40 північнокорейців.
Станом на 26 січня, бойові дії у Великій Новосілці тривають, однак загроза оточення українських оборонців у цьому населеному пункті наразі відсутня. У оперативному командуванні "Хортиця" повідомили, що ворог підняв свій прапор на котельні, а не в самому центрі селища. Противник зумів просунутися на східних околицях та зайняти невелику частину центральних вулиць.
23 січня бійці 24-ї окремої механізованої бригади, названої на честь короля Данила, зірвали намагання російських військових прорватися в Часовому Яру.
23.01 росіяни підпалили колектор з сотнею своїх загиблих біля Часового Яру, щоб не забирати тіла і приховати великі втрати.
Кирило Буданов, керівник Головного управління розвідки, повідомив, що цього року Північна Корея планує постачити Росії ще 150 балістичних ракет короткого радіусу дії KN-23.
24 січня російські військові намагалися обійти Покровськ з боків, проте поки що їм не вдається оточити це місто.
У Торецьку ворог продовжує тактику просування та закріплення малими групами без формування суцільної лінії фронту, що робить лінію бойового зіткнення розмитою.
25 січня українські військові вразили підрозділ 155 окремої бригади морської піхоти в Курській області.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 20.01 по 26.01 Донецької, Херсонської, Дніпропетровської, Сумської та Харківської областей 2 людини загинули, 34 отримали поранення.
На передовій втратив життя 68-річний командир штурмової групи ГУР, полковник Костянтин Жук, відомий під псевдонімом "Нельсон". 22 січня також загинув голова Громадської ради при Державному агентстві України з питань кіно, кінопродюсер Станіслав Притула. Вічна пам'ять нашим Героям...
Росіяни, ймовірно, розстріляли на Донеччині ще шістьох полонених захисників України. Також розвідка перехопила радіоефір, де військовий РФ наказує розстріляти полоненого захисника України.
Окупанти використовують порт Маріуполя для вивезення каоліну та вугілля, які були доставлені з Луганської області. З 12 до 17 січня було завантажено три морські баржі.
Глава держави України призначив Ольгу Куришко на посаду постійного представника Президента України в Автономній Республіці Крим.
Спікер Сеймасу Литовської Республіки Саулюс Скверняліс під час візиту до Києва зустрівся з головою ВРУ Русланом Стефанчуком і прем'єр-міністром Денисом Шмигалем обговорили санкції проти Росії, приділили увагу збільшенню інвестицій в український ОПК.
25 січня в Києві президенти України та Молдови, Володимир Зеленський і Мая Санду, провели переговори щодо регіональної ситуації, зокрема, з акцентом на енергетичні питання. У спільній заяві лідери держав підкреслили необхідність виведення російських військових з усіх тимчасово окупованих українських територій, включаючи Придністровський регіон.
Українська компанія разом із німецьким виробником танків Leopard 2, KNDS Deutschland, заснували в Україні спільне підприємство, яке займатиметься ремонтом техніки, отриманої від Німеччини.
КОМЕНТАР: Герман Сметанін, міністр стратегічних галузей промисловості, зазначив: "Цей аспект є вкрай важливим для нашої оборонної спроможності, оскільки тепер ремонт техніки здійснюватиметься значно швидше. Це означає, що вона оперативніше повернеться на фронт для виконання бойових завдань".
Лідер фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив, що можливі переговори українських представників з командою президента США Дональда Трампа можуть відбутися в лютому, під час "Українського тижня", який стартує у Вашингтоні.
Інфраструктуру державних реєстрів успішно відновлено після найбільшої кібератаки з боку Росії, і дані українських громадян залишилися в цілості.
Уряд України прийняв постанову, що затверджує список розробок, необхідних для реалізації основних державних завдань. Це стало першим подібним "замовленням" від держави.
Міноборони у 2024 році кодифікувало і дозволило для використання у Силах оборони близько 30 нових зразків стрілецького озброєння і майже 10 зразків гранатометів.
Рустем Умєров, міністр оборони України сказав, що цьогоріч виробничий потенціал українського ОПК може сягнути €34 мільярдів.
Міноборони України кодифікувало і допустило до використання у підрозділах Сил оборони безпілотний авіаційний комплекс Poseidon вітчизняного виробництва.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга оголосив про великомасштабне розширення цифрових консульських послуг для українців, які перебувають за межами країни, заплановане на 2025 рік.
Служба безпеки України виявила, що керівництво хімічного заводу в Черкасах співпрацювало з Росією. Протягом 2022-2024 років вони незаконно постачали продукцію на суму 1,8 мільйона доларів до країни-агресора, повідомляє СБУ.
Міністерство закордонних справ України визнало ультиматум Росії щодо скасування рішення НАТО про вступ України, ухваленого на саміті в Бухаресті, абсолютно ірраціональним.
На початку лютого в Україні пройде "Культурний Рамштайн".
З початку 2025 року в рамках державної програми "Доступні кредити 5-7-9%" підприємці оформили 803 кредитних угоди на загальну суму 2,7 мільярда гривень.
У 2025 році Україна планує отримати 30,6 мільярда євро фінансової допомоги з бюджету Європейського Союзу.
Міністерство економіки розширило перелік вітчизняної техніки й обладнання, покупці якої можуть отримати 15% компенсації її вартості (без ПДВ). Тепер в переліку 447 найменувань від 19 виробників.
Мінфін 21 січня на аукціоні з розміщення облігацій внутрішньої державної позики залучив до держбюджету 8,506 млрд грн.
У 2024 році компанія "Укрнафта" збільшила видобуток газу на 6,5%, досягнувши 1,17 млрд кубометрів, тоді як обсяги видобутку нафти зросли на 0,6%, склавши 1,418 млн тонн порівняно з 1,41 млн тонн у попередньому році.
Національний банк України збільшив облікову ставку на 1% до рівня 14,5% з метою контролю за інфляційними процесами.
Указ президента США Дональда Трампа, що передбачає тимчасове призупинення міжнародної допомоги на 90 днів, не стосується програм військової підтримки для України.
Європейський парламент прийняв резолюцію, що засуджує зусилля Росії спотворювати історичні факти та поширювати дезінформацію з історичним контекстом, щоб виправдати агресію проти України та заперечити ідентичність українського народу.
Канада заблокувала більше 350 мільйонів доларів російських активів у зв'язку із введеними санкціями проти Росії.
Європейський Союз має намір запустити перший кластер переговорів з Україною щодо її інтеграції до ЄС вже восени цього року.
Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль спільно з представниками Великої Британії та Литви уклав новий Меморандум, що стосується впровадження системи Grain Verification Scheme (GVS). Ця ініціатива спрямована на протидію нелегальному вивезенню українського зерна з територій, що перебувають під окупацією.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив думку, що близько третини людей, які беруть участь у масштабних протестах проти дій його уряду, ймовірно, є громадянами України.
Нова влада Сирії анулювала угоду про інвестиції між російською компанією "Стройтрансгаз" і сирійським середземноморським портом Тартус. Україна вітає анулювання угоди і висловлює готовність швидко замістити поставки в країну продукції з Росії.
Еліз Стефанік, яку Трамп висунув на посаду постійного представника США в ООН, висловила думку, що досягнення миру шляхом сили є найдієвішим способом стримування Російської Федерації.
Глава дипломатії Євросоюзу Кая Каллас заявила, що Росія може напасти на ЄС уже 2028 року, і закликала Європу посилено інвестувати в оборону, оскільки наразі Путін витрачає на армію вп'ятеро більше, ніж Брюссель.
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що Іран наразі має близько 200 кілограмів урану, збагаченого до 60% чистоти, що є лише невеликою відстанню від 90%, необхідних для збройового рівня. Ця кількість урану потенційно здатна забезпечити виробництво п'яти ядерних боєголовок.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус повідомив про розміщення двох систем Patriot у Польщі, які забезпечать захист для хабу, що надає допомогу Україні.
З 14-місячного полону єменських хуситів додому повернулися троє українських моряків, членів екіпажу судна Galaxy Leader.
Документальний фільм "Порцелянова війна", що висвітлює конфлікт в Україні, був включений до списку номінантів на премію Оскар-2025.
23 січня уряд Польщі вніс до переліку критичної прикордонну інфраструктуру, аби обмежити можливі спроби блокади українсько-польського кордону в майбутньому.
Китай висловив підтримку намірам адміністрації Трампа оперативно вирішити "українську кризу".
22.01/ Спілкування з ув'язненими: пол captivity може знищити, проте здатен надати сили, про які людина навіть не підозрювала.
ЦИТАТА: "... Коли ми перебували в бункерах Азовсталі, ці організації казали, що стосовно нас буде нагляд Червоного Хреста та ООН, до нас ставитимуться відповідно до Женевських конвенцій, без знущань... Проте ніякого доступу з боку міжнародних організацій до нас не було".
24.01/ Ультиматуми Трампа: це лише квіточки, ягідки попереду
ЦИТАТА: "Лише через тиждень після початку другого президентського терміна Дональда Трампа, він вже двічі поставив Путіна перед ультиматумом".
Підготувала Марина Дмитрівна, місто Київ.