Аналіз подій "Війна в Україні за тиждень" з 18 по 24 листопада.
Пройшло тисяча днів з моменту повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Партнери України надали дозвіл на застосування дальньобійної артилерії для ударів по території Росії. У відповідь на це, Росія здійснила запуск міжконтинентальної балістичної ракети по Дніпру.
19 листопада Президент України презентував у Верховній Раді План стійкості. Основні моменти:
АНАЛІЗ: Олег Саакян, експерт у галузі політики, зазначає: "Цей крок давно очікувався суспільством... В умовах тривалої війни така стратегія є надзвичайно важливою для того, щоб привести управлінські процеси у відповідність до нових умов. Проте найважливіше, щоб цей план перетворився на реальні зміни, а не залишився лише набором декларацій".
18 листопада президент Сполучених Штатів Джо Байден дав дозвіл Україні на застосування дальнобійних ракет ATACMS на території Росії. 20 листопада стало відомо, що Велика Британія дала зелене світло на використання ракет Storm Shadow у відповідь на розміщення північнокорейських військ Росією в конфлікті з Україною. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро непрямо підтвердив можливість використання Україною французьких ракет великої дальності для ударів по Росії.
19 листопада відзначається важлива дата — 1000 днів з моменту повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Це вторгнення стало продовженням агресії, що розпочалася ще в лютому 2014 року з окупації Автономної республіки Крим та захоплення частини територій Донецької і Луганської областей навесні того ж року.
КОМЕНТАР: Павло Казарін, журналіст і військовий: "Ми усвідомили, що протягом усього часу недооцінювали стійкість української держави, Збройних сил та наших громадян. Якщо б наші первісні сподівання на себе і очікування зовнішніх спостерігачів щодо України справдилися, ми б програли війну ще навесні 2022 року. Але ми продовжуємо чинити опір значно потужнішому агресорові вже більше 2,5 років".
20 листопада Міністерство оборони США оголосило про надання Україні нового пакету безпекової допомоги вартістю 275 мільйонів доларів. Цей пакет включає в себе ракети HIMARS, артилерійські снаряди калібру 155 мм та 105 мм, міни для мінометів, безпілотні апарати, а також протитанкові системи TOW і AT-4, разом із набоєм для стрілецької зброї.
22 листопада Головне управління розвідки повідомило, що, ймовірно, 21 листопада Росія здійснила атаку на Дніпро, використавши балістичну ракету з комплексу "Кєдр".
КОМЕНТАР: Володимир Воля, міжнародний експерт. "Ми вступили у новий якісний етап конфлікту, але це не завершує протистояння. Росія може вирішити використовувати тактичну ядерну зброю низької потужності, якщо виявить, що її удари міжконтинентальними балістичними ракетами не стримують підтримку України з боку її союзників".
19 листопада 2024 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №12000 "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у другому читанні та в цілому. У новому бюджеті заплановано рекордні витрати на виробництво та закупівлю зброї в розмірі 2,23 трлн грн. Для культурних потреб та медіапроектів передбачено 10 млрд 547,4 млн грн, з яких 1 млрд 510 млн грн буде направлено на фінансування розповсюдження офіційної інформації, діяльність Українського національного інформаційного агентства "Укрінформ" та іномовлення. Соціальний захист громадян отримає 420,9 млрд грн, охорона здоров'я – 217 млрд грн, а освіта – 198,9 млрд грн. Крім того, на пріоритетні проєкти відновлення виділено 224,2 млрд грн.
18.11/ Романенко: Сполучені Штати скасували обмеження на використання дальнобійної зброї для ударів по глибині території Росії.
19.11/ Відео: Тисяча днів масштабного конфлікту: українські захисники діляться історіями героїзму, втрат, пам’яті та солідарності.
19.11/ Нація Непереможних: Отець Костянтин Холодов розповідає про роль капеланів на фронті, а також про віру і сумніви серед солдатів та перемогу України.
20.11/ Селезньов: Червоні лінії давно перетнуті - у Путіна немає інших лякачок
21.11/ Івашков: Ми хотіли будувати нову Україну, але втрутилась Росія - учасник Євромайдану
21.11/ Ступак: 300 військових об'єктів у Росії - легітимні цілі для України - Ступак
19.11/ 1000 днів війни: у Вінниці вшанували пам'ять загиблих героїв
21 листопада/ У Дніпрі через обстріл з боку Росії було пошкоджено реабілітаційний центр, що надає послуги людям з інвалідністю.
22.11/ У Львові грав незвичний орган, труби якого виготовлені із фрагментів розірваних російських ракет, що впали на Київщині
Вищий командувач військами
У ніч на 19 листопада ЗСУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали вогневого ураження по арсеналу 1046 центру матеріально-технічного забезпечення у районі міста Карачев Брянської області РФ. Зафіксовано 12 вторинних вибухів та детонація в районі цілі.
20.11 підрозділи 78-го окремого десантно-штурмового полку "Джміль" Сил безпілотних систем ЗСУ та 413-го батальйону безпілотних систем "Рейд" уразили командний пункт російських військ поблизу Мар'їно Курської області. За даними ЗМІ, під час обстрілу поранено високопоставленого генерала з Північної Кореї. За даними Global Defense Corp, у результаті удару ракетами Storm Shadow по Курській області загинули 500 північнокорейських солдатів. Також могли загинути 18 російських військових, 33 поранені. Серед загиблих, зокрема, багато російських офіцерів. Повідомляється про загибель першого заступника командувача Ленінградського військового округу, генерал-лейтенанта Валерія Солодчука.
21 листопада на ракетному полігоні "Капустін Яр", розташованому в Знаменську Астраханської області, відбулась атака дронів. Цей полігон став відомим після того, як російські військові запустили нову балістичну ракету середньої дальності в напрямку Дніпра. Принаймні два безпілотники змогли пройти повз систему протиповітряної оборони та завдати ударів по 105-му майданчику полігону "Капустін Яр".
20.11 у місті Губкін Бєлгородської області РФ успішно уражений командний пункт угруповання російських військ "Сєвєр".
20 листопада безпілотники здійснили атаку на 13-й арсенал ГРАУ, розташований у Новгородській області, неподалік Котово. Цей об'єкт знаходиться приблизно за 680 км від українського кордону. На арсеналі зберігаються різноманітні артилерійські снаряди, ракети для систем залпового вогню "Град", "Смерч" і "Ураган", а також "Іскандери", північнокорейські ракети KN23, а також ракети для систем С-300 та С-400, і боєприпаси для зенітного комплексу "Тор".
20.11 У Бєлгородській області був атакований завод компанії ЕФКО, який публічно робить харчову продукцію, але насправді також виготовляє грузові дрони, котрі використовує російська армія у воєнних цілях.
20 листопада в селищі Соснівка, що знаходиться в Самарській області Російської Федерації, відбулася атака на нафтосховище за допомогою дронів, повідомляють ЗМІ.
За даними розвідки Британії росіяни зазнають рекордних від початку повномасштабного вторгнення середньодобових втрат уже другий місяць поспіль - середньодобові втрати ворога у жовтні становили 1354 людини, за перші 12 днів листопада становлять 1498 осіб.
З початку масштабної агресії Росії проти України чисельність Сухопутних військ Збройних Сил України зросла в три рази.
У Курській області в ніч на 24.11 листопада ЗСУ уразили ворожу радіолокаційну станцію ЗРК "С-400".
Станом на 19.11 у Курській області російські окупанти перейшли від ведення маневрової оборони до наступальних дій. Ця тактика супроводжується значними втратами ворога в особовому складі та техніці.
19 листопада Міністерство оборони США оголосило, що в районі Курська було розгорнуто більше 11 тисяч військовослужбовців з Північної Кореї.
Галицькі десантники активно збільшують свій обмінний фонд у Курській області, захопивши 26 російських військових під час одного бою на цій території.
Північна Корея направила генерал-полковника Кім Йон Бока до Росії для координації дій своїх військових формувань, які беруть участь у конфлікті з Україною. Проте сам генерал не буде залучений до бойових дій. Це перший випадок, коли представник такої високої військової ранги з КНДР вперше стає публічно відомою особою.
22 листопада на Сіверському фронті прикордонники зупинили найбільший за останній час напад противника, в ході якого було задіяно більше 20 одиниць ворожої техніки, повідомляє Державна прикордонна служба України.
Станом на 22 листопада Збройні сили України мають під контролем 800 квадратних кілометрів території Курської області. У зв'язку з проведенням Курської операції російські війська змушені були відмовитися від наступальних дій у напрямку Запоріжжя.
Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 18.11 по 24.11 Донецької, Херсонської, Миколаївської, Запорізької та Харківської областей 22 людей загинули, 116 дістали поранення.
Станом на ранок 19 листопада 2024 року 592 дитини загинули та понад 1702 отримали поранення різного ступеня тяжкості.
У Донецькій області після деокупації трьох населених пунктів Святогірської громади було проведено 48 ексгумацій людей, які загинули у тримісячний період російської окупації.
В часи масштабного вторгнення Російської Федерації в Україну було зафіксовано приблизно 143 тисячі випадків військових злочинів.
В Організації Об'єднаних Націй оголосили, що відповідно до офіційних даних, щонайменше 12,1 тисячі мирних жителів України стали жертвами збройного конфлікту з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії, а понад 26,8 тисяч отримали поранення. Проте, реальні масштаби трагедії можуть виявитися значно вищими.
За час повномасштабного вторгнення Російська Федерація депортувала або примусово перемістила 19 546 дітей. Водночас вдалося повернути 1012 дітей.
21 листопада російські загарбники увірвалися до однієї з квартир у житловому районі Торецька, де знаходилися троє цивільних осіб, і навмисно відкрили вогонь з автоматичної зброї. Внаслідок цього інциденту двоє людей загинули, а одна отримала поранення.
У Херсонській області постраждали 253 культурні об'єкти: 55 з них знищено повністю, а 198 отримали ушкодження. Серед них 154 об'єкти культурної спадщини, що мають національне та місцеве значення, зазнали руйнувань. Серед цих об'єктів 34 знаходяться на лівобережжі регіону.
Протягом години повномасштабного вторгнення агресор здійснив запуск більше тисячі ракет, націлених на енергетичну інфраструктуру України. Російські війська захопили понад 18 ГВт енергетичних потужностей, серед яких знаходиться найбільша в Європі Запорізька атомна електростанція.
Після обстрілу 17 листопада Ладижинська ТЕС на Вінниччині припинила роботу через ушкодження.
Під час 3-ї Міжнародної конференції з продовольчої безпеки "Grain from Ukraine" відбулася прес-конференція, на якій журналісти мали можливість поспілкуватися з учасниками заходу.
19 листопада прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен здійснила візит до Києва, де зустрілася з президентом України. Під час спільної прес-конференції вона оголосила про виділення 130 мільйонів євро на підтримку виробництва українських дронів та ракет. У рамках візиту Фредеріксен і Зеленський також зустрілися з українськими виробниками дальнобійних дронів та військовими, які їх експлуатують. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль обговорив з Метте Фредеріксен питання співпраці в будівництві укриттів в Україні та запросив Данію долучитися до коаліції з цивільного захисту.
21 листопада Президент Зеленський зустрівся з міністром закордонних справ Чехії у Києві, де обговорили питання оборонної підтримки та спільні зусилля у боротьбі з російською дезінформацією. Міністр закордонних справ Чехії повідомив, що країна планує передати Україні 500 тисяч боєприпасів великого калібру до кінця року в рамках своєї програми допомоги.
21 листопада в Україні святкують День Гідності та Свободи. Цей день був проголошений указом Президента 13 листопада 2014 року, щоб вшанувати початок двох важливих подій в новітній історії країни - Помаранчевої революції 2004 року та Революції гідності 2013 року.
23 листопада в Україні віддають данину пам'яті жертвам Голодоморів. Ця дата відзначається щороку в четверту суботу листопада відповідно до указів Президента, виданих у 1998 та 2007 роках.
22 листопада ГУР МОУ розповіло, що отримало інформацію про підготовлений у Російській Федерації документ, який містить план розділу українських земель на три частини до 2045 року. Цей документ був створений Міністерством оборони та Генеральним штабом Збройних Сил Росії у грудні минулого року. Він слугує основою для стратегічного оборонного планування РФ на період з 2026 по 2035 роки, з прогнозами, що поширюються до 2045 року.
КОМЕНТАР: Вадим Трюхан, дипломат: "...Ніколи Захід не дозволить поділу України, то які ж тоді будуть гарантії, що потім не буде поділу Польщі, а потім - Німеччини чи будь-якої іншої країни. За оці майже три роки з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну у лідерів західного світу спали рожеві окуляри і вони вже не вірять ні Путіну, ні росіянам, терористичному державоподібному утворенню під назвою "Росія". Безумовно, вони досі бояться ядерної зброї, однак, на оборудки на кшталт "Мюнхен-1938" вони не підуть..."
Міністр Умеров повідомив, що українські виробники в цьому році вже створили перші сто ракет та ефективно збільшили обсяги серійного виробництва крилатих ракет Р-360 "Нептун".
Більше 700 волонтерів подали свої заявки на вступ до Українського легіону в Польщі. Перше формування військових, яке склало присягу, вже розпочало процес навчання.
Починаючи з 1 грудня 2024 року, всі бронювання співробітників виконуватимуться лише в електронному вигляді через портал "Дія".
Україна спільно з Світовим банком представила ініціативу "Матриця реформ", яка має на меті, серед іншого, вдосконалення системи управління державними інвестиціями.
МЗС України прийняло копії вірчих грамот у новопризначеного посла Китайської Народної Республіки Ма Шенкуня.
Обвинувачення розпочало процедуру заочного розгляду справи колишнього президента Віктора Януковича та членів його силового блоку, яких звинувачують у причетності до розгону та розстрілу протестувальників 18-20 лютого 2014 року в Києві. Цю пропозицію висловили прокурори під час підготовчого засідання у Броварському міськрайонному суді.
Засідання Верховної Ради України, яке мало відбутися 22 листопада, скасували через ймовірну загрозу удару по Урядовому кварталу.
Україна вперше представила свої інтереси на оборонно-безпековій виставці, що вже 35 років відбувається в Роттердамі. У заході взяли участь 10 українських компаній, які спеціалізуються на виробництві різноманітного озброєння.
3 Міжнародна конференція з продовольчої безпеки "Grain from Ukraine" ("Зерно з України") 23.11:
За результатами аудиту рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими свій статус втратили 5% підприємств - Мінекономіки.
За 10 із половиною місяців 2024 року експорт товарів з України у грошовому еквіваленті перевищив показник усього минулого року. Станом на 17 листопада Україна експортувала товарів на 36,3 млрд дол. За підсумками минулого року цей показник становив 36,2 млрд дол.
Держбюджет України поповнився на 3,94 млрд гривень від продажу АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія".
Витрати загального фонду державного бюджету в період з січня по жовтень 2024 року склали 2,7 трильйона гривень, що є на 13,2% більше в порівнянні з аналогічними даними минулого року.
У березні 2025 року відбудеться підвищення пенсій на рівень інфляції, що частково покриє зростання споживчих цін.
Близько 120 тис. українців витратили нарахований за вересень й отриманий у жовтні "Національний кешбек" - переважно на поповнення мобільного зв'язку та комунальні послуги.
Від початку Великої війни інвестиції фізичних осіб у державні облігації зросли з 25,5 млрд грн до 72,61 млрд грн.
Експортно-кредитне агентство України (ЕКА) за період з січня по жовтень 2024 року підвищило обсяги підтримки експорту на 33%, досягнувши 6,59 млрд грн, що є значним зростанням у порівнянні з 4,99 млрд грн за той же період минулого року.
20.11 Газета The Washington Post повідомила, що президент Сполучених Штатів Джо Байден дав згоду на постачання Україні американських протипіхотних мін.
Європейські партнери продовжуватимуть військову підтримку України: ЄС використає €1,4 мільярда із заморожених активів РФ для військові закупівлі для України.
Міністерство фінансів США повідомило про введення нового набору санкцій щодо Росії, що є частиною угод, досягнутих на рівні G7. Ці обмеження стосуються "Газпромбанку" та численних інших банків і фінансових організацій.
Велика Британія запровадила обмежувальні заходи проти українського бізнесмена Дмитра Фірташа та його родичів, включаючи дружину, внаслідок корупційних дій, повідомляє офіційний сайт уряду Великої Британії.
22 листопада стало відомо, що Канада виконала свою обіцянку, передавши Україні сучасну систему протиповітряної оборони NASAMS, яка була обіцяна ще минулого року.
Велика Британія збільшує обсяги своєї військової допомоги Україні, виділивши фінансовий пакет у розмірі 7,5 мільйона фунтів стерлінгів (близько 9,5 мільйона доларів) для закупівлі нових ударних і розвідувальних безпілотних літальних апаратів для українських сил.
21 листопада у Сенаті зазнала невдачі спроба республіканців перешкодити Байдену анулювати борг України на суму 4,6 мільярда доларів. Сенат США відкинув пропозицію сенатора Ренда Пола, який намагався завадити рішенням президента Джо Байдена про списання половини боргу України, що виник внаслідок економічної допомоги.
21 листопада Міжнародний кримінальний суд затвердив ордер на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, а також колишнього міністра оборони Йоава Галланта. Крім того, МКС видав ордер на затримання командувача військовим підрозділом ХАМАС Мухаммеда Діаба Ібрагіма аль-Масрі, повідомляє Укрінформ.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден висловив незгоду з рішенням Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, охарактеризувавши це рішення як неприпустиме - повідомляє офіційний сайт Білого дому.
Сполучені Штати коригують свою ядерну доктрину в умовах зростаючого військового потенціалу Китаю та Росії. Ключові аспекти нової стратегії передбачають одночасне стримування декількох ядерних противників, інтеграцію неядерних засобів для підтримки ядерного стримування, управління ескалацією у відповідь на обмежені ядерні чи висококонвенційні атаки, а також поглиблену співпрацю з союзниками та партнерами для посилення колективної безпеки.
23 листопада польські аграрії перекрили пункт пропуску "Медика-Шегині" на дві доби, однак протест може тривати далі.
23.11 генеральний секретар НАТО Марк Рютте зустрівся з обраним президентом США Дональдом Трампом у Палм-Біч, штат Флорида. Йшлося про питання глобальної безпеки, що стоять перед Альянсом.
Дональд Трамп розглядає можливість призначення Річарда Гренелла, колишнього директора розвідки, на пост спецпредставника з питань конфлікту між Росією та Україною. Деякі з його поглядів можуть викликати занепокоєння у українських керівників. Наприклад, у липні Гренелл висловився за створення "автономних зон" як способу вирішення війни, а також припустив, що найближчим часом він не підтримуватиме вступ України до НАТО.
Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола підтримує ідею передачі Німеччиною крилатих ракет Taurus Україні, повідомляє WAZ. Вона зазначила, що можливі зміни у політиці можуть статися після парламентських виборів у Німеччині.
Україна може отримати від Німеччини 4 тис. високотехнологічних дронів, якими керує штучний інтелект та які мають захист від засобів РЕБ. Цю зброю вже застосовували в боях на півдні та сході України.
Рада ЄС 18 листопада розширила правові рамки для застосування обмежувальних заходів проти фізичних осіб та установ, причетних до постачання іранської зброї до Росії.
19 листопада у Варшаві відбулася зустріч міністрів закордонних справ "Великої пʼятірки" Євросоюзу, до якої входять Польща, Німеччина, Франція, Італія та Іспанія, а також представники Великої Британії. Основною темою обговорення стали геополітичні виклики в Європі, підтримка України, питання обороноздатності та розвиток трансатлантичного співробітництва.
КОМЕНТАР: Максим Джигун, політолог: "Важливість зустрічі у Варшаві полягає, насамперед, у тому, що європейці усвідомлюють: незалежно від того, як завершиться (або затихне) конфлікт, підтримка України буде необхідною. Це стане запорукою безпеки для Європи. Вони зрозуміють, що ми виступаємо як щит, оснащений європейською та американською військовою технікою, що дозволить їм на деякий час переключити увагу з України на свої звичайні справи".
Ліван і "Хезболла" прийняли пропозицію США про встановлення режиму припинення вогню з Ізраїлем, однак висловили свої зауваження щодо її деталей.
Уряд Німеччини оголосив про надання Україні нової партії військової підтримки, що включає боєприпаси для бойових машин піхоти Marder, 47 протимінних транспортних засобів MRAP, одну радіолокаційну станцію TRML-4D, а також чотири самохідні артилерійські установки Panzerhaubitze 2000 разом із запасними частинами.
Європейський інвестиційний банк інвестував 14,5 мільйона євро в розвиток муніципальної інфраструктури у містах Миколаїв та Дніпро, які постраждали від воєнних дій.
Литва виділила початкові €10 мільйонів у рамках тривалої угоди на розробку української далекобійної артилерії.
Дональд Трамп оголосив про майбутнє призначення інвестора Скотта Бессента на посаду міністра фінансів США.
У Польщі було оголошено про початок президентської кампанії 8 січня, а перший тур голосування заплановано на травень. Партія Дональда Туска представила свого претендента на пост президента країни. Від Громадянської коаліції (KO) кандидатом став мер Варшави Рафал Тшасковський.
22.11/ Путін мріє про "розподіл України": Захід не допустить повторення Мюнхена-1938.
ЦИТАТА: "Виглядає, що Москва настирливо - як відкрито, так і непрямо - пропонує українським союзникам аналогічну ситуацію до 'Мюнхена-1938', коли Чехословаччина отримала свій вирок. Чи можливо навіть уявити, що Захід погодиться на це? Експерти з упевненістю стверджують: Ніколи!"
21.11/ Операція "Рубежем": Росія намагається змінити ситуацію в повітряному просторі України на свою користь.
ЦИТАТА: "Недавня масштабна агресія, ухвалення нової ядерної стратегії та використання ракети 'Рубеж' стали відповіддю Росії на всі варіанти мирного плану Трампа, які були представлені його радниками та експертами. Це виявилося реакцією на спроби замороження конфлікту та тиск на країну для поступок у територіальних питаннях, вираженою у формі ультимативних вимог і жорстких заяв".
20.11/ План стійкості може стати першою Українською доктриною
ЦИТАТА: "Українці втомилися від обіцянок, які, на жаль, часто залишаються лише на папері, і тому ставляться до подібних ініціатив із природним недовір'ям. Це, з одного боку, пов'язано із запізнілими рішеннями, а з іншого - знеціненням самого терміна 'план' (адже знову обіцяють щось нове). Саме тому надзвичайно важливо, щоб всі озвучені кроки швидко отримали реальне втілення".
19.11/ Леніє Умерова, 26-річна звільнена бранка Кремля: В одиночній камері розмовляла з предметами, щоб чути свій голос і тренувати його
ЦИТАТА: "Були такі періоди, коли я тижнями ні з ким не говорила - за день можеш сказати 2-3 слова на перевірці, і все. У мене пропадав голос. Тоді я починала розмовляти з предметами у своїй камері, щоб чути свій голос і тренувати його".
19.11 / 1000 днів повномасштабного конфлікту в Україні: які наслідки це має для глобальної спільноти.
ЦИТАТА: "Повномасштабна війна стала найбільшим стрес-тестом для української держави. І Україна цей тест успішно проходить, демонструючи власну інституційну спроможність. Сили оборони протистоять загарбникам на полі бою, захищають цивільне населення в тилу від ударів російських ракет і дронів".
18.11/ Беспілотники для Збройних Сил України: де знайти фінансування на мільйони "летючих апаратів"
"ЗАЯВА: 'Ми готові надати більше безпілотників, але нестача фінансування залишається серйозною проблемою для української індустрії дронів. Приблизно 200 великих приватних компаній у цій сфері активно розвиваються, однак їм необхідні зміни, які дозволили б повністю використати їх виробничий та інноваційний потенціал, щоб нарешті забезпечити фронт безпілотниками.'"
Підготувала Марина Дмитрів, Київ