Криза, але з певною стабільністю. Які виклики та можливості постають перед українською ІТ-індустрією на третій рік повномасштабної війни?
З привабливої галузі для працевлаштування сфера інформаційних технологій в Україні перетворилася на стагнуючу. Наскільки вона впала?
Український IT-сектор поступово потрапляє у кризову ситуацію. Дослідження та статистичні дані, які аналізуються щоквартально, демонструють зниження обсягу експорту послуг, зменшення кількості відкритих вакансій та уповільнення темпів розвитку цієї сфери.
Проте, різні сегменти переживають кризу по-різному. Компанії, які займаються розробкою власних продуктів, зуміли зберегти свої позиції і вперше в історії перевершили сервісний сектор за числом найнятих працівників. Але навіть у цій сфері наприкінці 2024 року були зафіксовані суттєві скорочення.
Ситуація на ринку праці свідчить про його зменшення, хоча темпи цього процесу стали повільнішими. Приблизно 20% спеціалістів реалізують свої професійні навички за кордоном, а підприємства активно відкривають нові офіси поза межами України, зокрема у Польщі.
Попри все українська стартап-екосистема демонструє позитивну динаміку, піднімаючись у світових рейтингах. Крім того, формується новий оборонний сектор із сотнею стартапів, які можуть стати рушієм розвитку. Хоча невизначеність, яка прийшла в лютому 2022 року, ще тисне на галузь, зусилля компаній і держави дають надію на адаптацію та стабілізацію.
Продовжує існувати стійке відчуття нестабільності: ймовірно, що в 2025 році негативні тенденції збережуться. Невизначеність, що виникла в лютому 2022 року, все більше позначається на українському ІТ-секторі.
У 2023 році експорт української ІТ-галузі вперше не лише не зріс, а впав на 8,5% до 6,7 млрд дол. У 2024-му ситуація не покращилася. Галузь продовжила боротися з викликами, що диктували воєнні реалії.
Перші шість місяців 2024 року виявилися менш успішними в порівнянні з аналогічними місяцями 2023 року. Обсяги експорту послуг становили 3,21 мільярда доларів, що на 170 мільйонів доларів нижче, ніж у відповідний період минулого року, а також на 14,3% (535 мільйонів доларів) менше, ніж у 2022-му.
Ця тенденція продовжувалася і в третьому кварталі, який став найскладнішим для сектора з моменту початку великої війни. У разі оптимістичного прогнозу, у 2024 році передбачається зниження експорту на 4%, а за песимістичним - на 6% (до 6,3-6,45 мільярдів доларів).
Попри складні умови, частка комп'ютерних послуг залишається другою за обсягом статтею українського експорту після аграрного сектору, досягаючи 38%. Щодо географічного розподілу, найбільші доходи для українського ІТ-сектору надійшли з США, Великої Британії, Мальти, Кіпру, Ізраїлю, Швейцарії та Німеччини. Сполучені Штати знову стали лідером року, забезпечивши близько 2,4 мільярда доларів.
За останні два роки співрозмовники ЕП по-різному оцінювали головні причини спаду: іноді акцентували на впливі війни, іноді - на рецесії технологічного сектору. У 2024 році визначальним став саме фактор великої війни.
"Основні виклики - це мобілізація ключових фахівців, обмежені можливості бронювання та виїзду за кордон, ракетні атаки і зростання податкового навантаження", - пояснює СЕО Львівського IT-кластера Степан Веселовський.
Протягом трьох років Україна залишається в "червоній зоні" ризику для іноземних клієнтів. Незалежно від того, чи знаходиться команда у Львові, чи в Харкові, вибір на користь українських фахівців відбувається вкрай рідко при рівних умовах.
"Головним завданням стало переконати клієнтів інвестувати в проєкти в Україні та зменшити для них відчуття ризиків, пов'язаних з веденням бізнесу в умовах війни", - зазначає Ярослав Любінець, співзасновник і голова Ради директорів SoftServe у розмові з ЕП.
Клієнти все частіше фокусуються не лише на ситуації з війною, але й на своїх фінансових проблемах, що спонукає їх обирати компанії з інших країн, зокрема з Індії. Додатково, ситуацію ускладнює непередбачуваність внутрішнього державного регулювання.
"Узяти раптове припинення е-бронювання: бізнес розуміє важливість мінімізації зловживань і перевірок, однак важливо, щоб вони проводилися без зупинки можливості бронювання ключових фахівців. Підвищення податкового навантаження створило додаткові виклики для бізнесу", - додає Веселовський.
За останні два роки оптимізму на ІТ-ринку стало менше. У 2023 році загальна кількість працівників у 50 найбільших компаніях скоротилася на 10,7 тис. осіб. Хоча у 2024 році ситуація дещо покращилася, загальну тенденцію це не змінило. Так, у першому півріччі 2024 року скорочення зменшилися до 2,9%.
Основні причини скорочень - легалізація працівників за кордоном (українців, які змогли виїхати за кордон, оформляють в іноземні офіси компаній), зменшення кількості проєктів та звільнення фахівців, які перебували на лаві запасних.
Згідно з даними, опублікованими в дослідженні IT Research Ukraine 2024, 51% бізнес-лідерів мають намір розширити свої представництва, а більше третини з них планують відкриття офісів за межами України. Польща залишається найбільш вибраною країною для таких інвестицій. Водночас, 6% керівників висловили намір закрити свої офіси в Україні.
За таких обставин правила на ринку почали диктувати роботодавці. Для більшості айтівців ситуація виглядає так: роботу знайти можливо, але важко.
Продуктові компанії займають провідні позиції у сфері найму, але їхні потреби не завжди пов'язані з програмістами. У зв'язку з браком кадрів, все складніше знаходити фахівців у сферах маркетингу та аналітики. Пошуки non-tech спеціалістів стали подібні до недавньої конкуренції за програмістів. У грудні на платформі DOU було опубліковано 4 584 вакансії, що на 573 менше, ніж у листопаді. Це один з найнижчих показників протягом року, що можна пояснити наближенням святкових днів.
У другій половині 2024 року ринок праці показав позитивну тенденцію: кількість вакансій зросла на 9%, зокрема найбільше підвищення спостерігалося у сегментах віддаленої роботи (+12%) та міжнародних пропозицій (+26%). Львів також продемонстрував зростання на рівні 3%, тоді як в інших містах, таких як Дніпро та Одеса, спостерігався спад. Найзначніше збільшення вакансій відбулося для спеціалістів без досвіду (+33%), а також для тих, хто має понад п’ять років стажу (+11%).
Зниження активності спостерігається навіть серед кандидатів: кількість відгуків на вакансії скоротилася на 2,7 тисячі у порівнянні з листопадом. У грудні середня кількість відгуків на одну вакансію впала до 24,6, що є найнижчим показником за останні два роки.
Незважаючи на загальні негативні тренди, ситуація в індустрії має різні аспекти. Вже другий рік поспіль найбільший приріст серед IT-компаній спостерігається у продуктових гравців.
Згідно з інформацією DOU, у першій половині 2024 року 18 компаній продемонстрували зростання чисельності своїх працівників: дев'ять з них належать до продуктової категорії, п'ять є гібридними, три надають сервісні послуги, а одна спеціалізується на аутстафінгу. Найзначніший приріст спостерігається в Ajax Systems (417 нових фахівців), а також у Genesis і SKELAR, які обидві додали по 300 працівників. Це свідчить про активізацію в індустрії.
IT-компанії, що займаються розробкою продуктів, демонструють приклад стабільності у своїй діяльності. Вони пропонують власні рішення, які реалізують безпосередньо клієнтам. Це забезпечує їм більш стабільні доходи та більшу незалежність, навіть у контексті глобальної економічної кризи або збройних конфліктів. У 2024 році ця тенденція стала особливо очевидною: вперше число професіоналів у продуктових компаніях майже зрівнялося з кількістю співробітників у сервісному секторі.
Незважаючи на загальний розвиток продуктового сегмента, деякі компанії, такі як Grammarly, airSlate, MacPaw, RIA.com та Reface, здійснили скорочення штату на 620 фахівців. Однак це не є загальним трендом, а радше особливістю окремих організацій, які намагаються підвищити свою ефективність.
В Україні деякі з найбільших аутсорсингових IT-компаній активно шукають креативні підходи до вирішення завдань. "Фірми інтегрують інновації, щоб відповідати сучасним викликам. Як показує дослідження IT Research Ukraine 2024, 53% компаній вдосконалили свої процеси, а 50% освоїли нові ринки або адаптувалися до запитів своїх поточних клієнтів", - коментує Веселовський.
Однією з помітних тенденцій останнього часу стало впровадження штучного інтелекту для оптимізації робочих процесів. Наприкінці 2023 року Тарас Кицмей, співзасновник та член ради директорів компанії SoftServe, під час конференції "Майбутнє українського експорту" зазначив, що генеративний штучний інтелект здатний підвищити продуктивність команд розробників на 45%.
ШІ використовують дедалі більше компаній. Завдяки йому, говорить Любінець, зростає продуктивність фахівців, оптимізуються операційні процеси. Водночас, за його словами, оцінювати прямий вплив ШІ на фінансові показники ще рано.
У 2024 році також відбулося кілька стратегічних угод з поглинанням іноземних компаній для розширення послуг і посилення присутності на ринках. Intellias придбала британську NorthLink Digital, що займається ІТ-консалтингом, та американську C2 Solutions, яка спеціалізується на цифровій медицині й технологіях для медичного обладнання. CEO та співзасновник Intellias Віталій Седлер прогнозує на 2025 рік глобальне зростання компанії на 10-20%.
Держава також вирішила підтримати українські підприємства. У листопаді 2024 року Міністерство цифрової трансформації спільно з Львівським ІТ-кластером презентували платформу CodeUA. Ця ініціатива має на меті полегшити іноземним замовникам пошук українських підрядників.
Пізніше міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що за перші дні роботи на CodeUA зареєструвалися 220 компаній, ще 30 - верифікуються.
Інвестиції в стартапи завжди несуть певний ризик, а в умовах масштабної війни цей ризик зростає ще більше. Проте 2024 рік виявився більш позитивним для стартап-екосистеми, ніж негативним. Як і в великих корпораціях, важливими викликами залишаються питання бронювання та можливість виїзду команди за межі країни.
"Після шокуючих подій 2022 року українська екосистема починає відновлюватися. У 2024 році з’явилося кілька ініціатив, що сприяють розвитку стартапів. Серед них - програма Seeds of Bravery, яка підтримує Deep Tech (технології, що ґрунтуються на значних наукових досягненнях - ЕП)", - зазначає Святослав Святненко, засновник та CEO інноваційного центру INNOV8 і венчурної програми Mission Possible.
У 2024 році українська стартап-екосистема піднялася у світовому рейтингу з 50-го на 46-те місце. Більше ніж 2 600 стартапів сприяють розвитку інновацій, а загальна вартість екосистеми, яка охоплює ринкову капіталізацію стартапів та обсяги залучених інвестицій, зросла втричі в порівнянні з 2020 роком.
За словами голови правління Techosystem та принципала фонду SMOK Ventures Олександра Яценка, 2024 рік можна розділити на дві частини. Перше півріччя було періодом накопичення потенціалу, друге - часу обережності серед інвесторів. Причиною стриманості наприкінці року він називає вибори президента США, які вплинули на глобальні інвестиційні настрої.
Незважаючи на труднощі, українські стартапи демонструють вражаючі результати. "У 2024 році було реалізовано 100 інвестиційних угод, а загальний обсяг публічних інвестицій досяг 350 мільйонів доларів. Також минулого року сталося десять угод злиття та поглинання, серед яких особливо слід виділити об'єднання єдинорогів Grammarly та Coda", - підкреслює Яценко.
Найзначнішою угодою року стало залучення 200 мільйонів доларів компанією Creatio, яка оцінюється в 1,2 мільярда доларів. Це надало їй статус шостого єдинорога з українським походженням. Creatio демонструє щорічний ріст на 50%, розширюючи свою клієнтську базу та партнерську мережу. Ключовими чинниками цього успіху є безперервні інновації у продуктах та інвестиції в дослідження і розробки.
Проте, 2024 рік не можна вважати періодом, коли активно виникають нові стартапи. Інвестиційний аналітик Horizon Capital Андрій Бродецький зазначає, що через невизначеність у секторі багато людей утримуються від створення власної справи.
На фоні масштабних інвестицій у miltech у США та ЄС ці суми виглядають незначними. Проблеми з українським законодавством, особливо щодо авторських прав, брак досвіду засновників та слабка комунікація з іноземними інвесторами залишаються основними бар'єрами для залучення великих інвестицій.
Проте Яценко вважає, що розвиток оборонних технологій має кумулятивний ефект, і у 2025 році можна прогнозувати ще вищий рівень інтересу з боку інвесторів. Українські спеціалісти все активніше стають частиною технологічних компаній у сфері оборони. За інформацією DOU, у 2024 році кількість відкритих вакансій у defense-секторі зросла на 56%, що свідчить про значне зростання зацікавленості в цій галузі.
У 2025 році одним із ключових напрямків залишиться прогрес у галузі штучного інтелекту. "Сьогодні спостерігається великий попит на все, що пов'язано з інфраструктурою для ШІ: від дата-центрів до інструментів для роботи з моделями. На жаль, в Україні існує недостатня кількість технічних спеціалістів у цій сфері. Ті, що є, переважно займаються простими рішеннями, замість того щоб розробляти складні інженерні продукти", - підкреслює Бродецький.
Він підкреслює, що для українських стартапів надзвичайно важливо здобувати досвід у міжнародних корпораціях та адаптувати ці знання для створення інноваційних рішень.