Новини міста Харків та Харківської області

Книжковий Арсенал 2025: ключові учасники та найзахопливіші релізи року.

Книжковий Арсенал 2025: ключові учасники та найцікавіші новинки сезону.

До Києва приїдуть Саймон Шустер та Марсі Шор, а також серед учасників фестивалю будуть представники військових сил.

Протягом чотирьох днів заплановано організувати понад 200 заходів. У рамках програми буде представлено книги від 100 великих та 12 малих видавництв.

"Читання в умовах війни дійсно стало символом мужності, символом свободи, символом звільнення та емансипації", - відзначила в коментарі для Укрінформу кураторка основної програми "Наш Арсенал" Ірина Славінська.

І додає: "Читання в окопі, в укритті, в госпіталі, в навчально-тренувальному центрі. Читання в полоні. Читання в окупації. Знову і знову ті, хто пережили межові досвіди, розповідають про свої книжки та своє читання".

Укрінформ розповідає про найпомітніших та найнесподіваніших учасників цьогорічного 13‑го "Книжкового Арсеналу". Коментує напрями та сенси фестивалю його директорка Юлія Козловець.

Кожен може виявити себе та своїх близьких на літературному та мистецькому просторі.

Минулого року на "Книжковий Арсенал" загалом завітало понад 35 тисяч відвідувачів. Про нинішній, 13-й, Юлія Козловець каже: "Цього року фестиваль знову готуємо в зменшеному масштабі, порівняно з фестивалями до повномасштабної війни, маємо безпекові обмеження, просторові, часові. Відповідно не ставимо собі кількісних цілей перевершити цифри попереднього року.

Однією з ключових цілей, які ми ставимо перед собою під час підготовки фестивалю, є створення середовища, де кожен зможе знайти своє місце та однодумців, простору для спілкування, роздумів та взаємодії з літературою та іншими формами мистецтва. Чим більше людей приєднається до заходів, що їх пропонує "Книжковий Арсенал", тим ширшу і різноманітнішу аудиторію ми зможемо зібрати навколо книги, а також підвищити інтерес до українських видавництв і культури загалом.

Протягом чотирьох днів фестивалю відбудеться більше 200 подій, які обов'язково зацікавлять кожного, якщо заздалегідь ознайомитися з програмою. Наприклад, новий "Книжковий Арсенал" можна розпочати з зустрічі за чашкою кави з Юрком Прохаськом, який поділиться закулісними аспектами процесу перекладу. Або ж варто завітати на презентацію "Української Абетки кота Інжира" Олени Павлової ще до обіду.

Далі буде можливість прослухати публічні інтерв'ю з такими особистостями, як Юрій Андрухович, Наталка Ворожбит, Ірина Цілик та Станіслав Асєєв. На ряді заходів також можна буде зустріти правозахисницю Олександру Матвійчук, лауреатку Нобелівської премії миру 2022 року та керівницю Центру громадянських свобод. Крім того, з перших уст можна буде почути про нову книгу Оксани Забужко "Наша Європа" — збірку нонфікшн-текстів, написаних протягом трьох років повномасштабної війни, що включає есеї, передмови до книжок та мемуари.

На вуличній вечірній сцені в Києві можна буде відчути трохи Львова у програмі "Земля поетів на зорі Незалежності: історія покоління у віршах і піснях". Організатор - поетичний фестиваль "Земля поетів", перша едиція якого проходила наприкінці минулого року. Мандруватимуть піснями, віршами та архівними відеокадрами у 1990-ті та 2000-ні, зокрема, Мар'яна Савка, Іван Андрусяк, Анатолій Дністровий, Маріанна Кіяновська, Світлана Поваляєва, Марія Бурмака, Римма Зюбіна, Анжеліка Рудницька.

Буде у "Книжковому Арсеналі" немало Харкова. А саме, Ярина Цимбал та Анатолій Івченко презентують твори 1923-1934 років у серії "Третій Харків". Говоритимуть про письменницький будинок "Слово". Харківський літературний музей стане співорганізатором дискусії "SkovoroDance: як культура формує коло сильних і вільних". Команда програмує та розвиває "Книжковий Арсенал" як мультидисциплінарний проєкт, де взаємодіють книжкова, літературна та мистецька сцени, констатує Юлія Козловець. Тож упродовж днів роботи фестивалю велика будівля Мистецького арсеналу з вуличною територією, як завжди, перетвориться на майданчик для десятків дискусій, обговорень, публічних звітів чи конструктивної критики різних ініціатив: від сфери державної політики у питаннях книговидання - до участі в культурній дипломатії дружин послів та промоції читання.

Кураторка Марсі Шор та її проект "Українська ніч: близький погляд на історію революції"

Фокус-темою 13-го фестивалю є "Все між нами - переклад" під кураторством авторки та професорки історії Єльського університету Марсі Шор і видавчині та перекладачки Оксани Форостини. Центральну метафору запропонувала Марсі Шор, каже директорка фестивалю "Книжковий Арсенал".

Цю цитату вона почула під час інтерв'ю з перекладачем Юрком Прохаськом, яке називалося "Everything is Translation". Вона вирішила, що ця ідея може стати чудовим стартом для обговорення різноманітних людських переживань і способів їхнього сприйняття, - зазначає Юлія Козловець.

Марсі Шор та Оксана Форостина про київський "Книжковий Арсенал" спілкувалися впродовж літа та осені 2024 року. В процесі обговорення задуми обростала новими сенсами.

"Марсі є авторкою книжки "Українська ніч. Історія революції зблизька", що розповідає про Революцію Гідності та війну на сході України, і, як історикиня, постійно в курсі подій, які відбуваються в нас, - розповідає Юлію Козловець. - Тож її особистість разом з українськими авторами, перекладачами, літературними фахівцями - чудова нагода поговорити про переклад, значення мови й можливість передати досвід з однієї країни в іншу".

Книжка Марсі Шор, видана українською мовою, з'явилася на світ у 2018 році. Історикиня розпочала роботу над цим твором у 2014 році і завершила його через два роки. Оригінал був написаний англійською для аудиторії в США, Австрії, Німеччині, Великій Британії та Канаді.

Професорка історії в Єльському університеті Марсі Шор має намір взяти участь у дискусії на фестивальному майданчику 31 травня, де вона разом з іншими експертами обговорить тему "Після воєн і революцій: держава і сцена в Україні у ХХ столітті". Поки що неясно, чи буде поруч з кураторкою "Книжкового Арсеналу" її чоловік, знаний історик та відданий друг України Тімоті Снайдер.

У перший день літа в рамках публічного інтерв'ю "Як книжка може змінити ставлення до України на світовій арені" візьме участь автор твору "Шоумен" Саймон Шустер. У квітні 2022 року він провів два тижні разом із Володимиром Зеленським та його командою, а в січні 2024 року світ побачила його резонансна книга, присвячена повномасштабному російському вторгненню в Україну та героїзму президента, який веде боротьбу проти агресора.

ПРОФЕСІОНАЛЬНЕ ВЗАЄМОДІЯ З ОФІЦІЙНИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ ТА НЕОЧІКУВАНІМИ УЧАСНИКАМИ

Будь-які дискусії та зустрічі на фестивалі є чудовою нагодою обговорити наші стратегії: в якому напрямку ми рухаємося та що в нашій діяльності потребує вдосконалення. Результати таких обговорень можуть визначити ті сфери в книговиданні, перекладі та письменстві, які, особливо в умовах війни, потребують особливої уваги та підтримки. Окрім цього, це також стосується сили наших культурних і державних інституцій — наскільки вона виявляється, і як професійна спільнота може з цим співпрацювати, - зазначає директорка "Книжкового Арсеналу" Юлія Козловець.

Заплановані розмови та обговорення в галузі зосередяться на розвитку книжкового ринку в Незалежній Україні, а також на культурних стратегіях у часи війни. Учасники також спільно працюватимуть над тим, як найкраще представляти нашу країну за межами та досягати перемоги в інформаційній війні.

Український інститут та Український інститут книги організовують спілкування з лауреатами премії Drahoman Prize: Клаудією Дате, Катажиною Котинською та Іриною Дмитришин. До розмови доєднаються очільники державних інституцій Володимир Шейко та Олександра Коваль.

Український інститут книги також запрошує до дискусії щодо просування читання в країні, що вже четвертий рік переживає повномасштабну війну. У ході обговорення планується розглянути очікування, завдання, методи оцінки результатів та впливу. Крім того, буде представлено міжнародні ініціативи та програми підтримки перекладів, які реалізує Український інститут книги.

На захід, присвячений пріоритетам фінансування програм Українського інституту книги на наступний рік, запрошуються представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства фінансів та Парламенту. Інтенсивна зустріч із чиновниками відбудеться 30 травня.

На участь у програмі Book Arsenal Fellowship Program 2025 надійшло понад 200 заявок з 20 різних країн та територій. У результаті ретельного відбору було обрано вісім учасників цього року – видавців, агентів і менеджерів з прав з Грузії, Естонії, Італії, Польщі, Чехії, Фінляндії, Франції та Швеції. Цьогорічним сюрпризом для багатьох стане виступ Симфонічного оркестру Національної філармонії України під керівництвом диригентки Наталії Стець на книжковому фестивалі. Оркестр представить годинний концерт "Своє. Симфонічна музика Бориса Лятошинського", у програмі якого – балада "Гражина", основана на поемі Адама Міцкевича, що розповідає про трагічну, але величну перемогу, здобуту ціною життя, а також Друга симфонія – глибокий музичний вислів, створений у жахливі 1930-ті роки, що свідчить про силу бути справжнім попри всі труднощі.

Дебют Тайри, книга Амеліни, Вільні голоси та Карти пам'яті.

На "Книжковому Арсеналі" в рамках проєкту "Вітрина новинок - 2024" літературні критики презентували 88 нових видань. У 2023 році видавці випустили більше 1300 нових книжок. Тож Укрінформ звертається до директорки фестивалю з питанням, скільки свіжих видань буде представлено найближчими днями?

Щорічно, починаючи з 2015 року, медіа "Читомо" проводить "Вітрину новинок", зазначає Юлія Козловець. Враховуючи значні відмінності у форматах 2023 та 2024 років, порівнювати отримані дані буде недоцільно.

І наводить приклад: "Проте кожен раз, змінюючись, цей засіб значно полегшує орієнтування у світі нових книг і дозволяє не упустити видання від українських видавництв".

Цьогоріч, за словами Козловець, літературні фахівці готують десять добірок нових книжок для різної аудиторії, які виходять спеціально до фестивалю. Зараз на "Читомо" вже можна знайти добірки поезій, детективів та нон-фікшну. А в просторі фестивалю всі дні працюватиме фізична "Вітрина новинок", де відвідувачам можна буде погортати книжки та дізнатись, на якому саме стенді можна відшукати те, що захопить увагу.

"Читайте, якщо готові зустрітись із голосами болю та любові," - звертається відома українська військова, парамедикиня та волонтерка Юлія "Тайра" Паєвська, анонсуючи недавній вихід її авторської збірки віршів "Наживо", створеної після її перебування в полоні. Це одна з найочікуваніших подій на "Книжковому Арсеналі".

У рамках програми "Жінки, які спостерігають за війною" відбудеться презентація документальної книги Вікторії Амеліної, яка tragically загинула 1 липня 2023 року через серйозне поранення, отримане під час ракетного обстрілу, що стався 27 червня в Краматорську. Тоді внаслідок вибуху загинуло 13 осіб, а ще 64 отримали травми. Незавершене творіння правозахисниці було підготовлено її друзями та колегами.

Серед нових видань варто відзначити "Лірику маріупольських бомбосховищ" авторства Оксани Стоміної, що переносить читачів у жахливу воєнну весну 2022 року. Також у програмі "Сніданок поблизу чорної діри" – книга Лесика Панасюка, який став на захист Батьківщини, приєднавшись до Збройних сил України.

До 2022-го поет жив неподалік Києва, у Бучі, звідки виїхав під час повітряних атак. Будинок, який залишив, зазнав бойових ушкоджень, а також демонстративного погрому та розграбування від російських окупантів.

Історії кримських політв'язнів зібрано у книжці "Вільні голоси Криму". Росія не визнає їх громадянами України, а отже, їх значно складніше повернути на свободу, ніж навіть військовополонених.

У новій книжці "Контурні карти пам'яті" вісім авторів діляться розповідями про важливі місця: мозаїку неповторної Алли Горської у Києві, дім її однодумниці, художниці Любові Панченко в Ірпені, музей Сковороди у Сковородинівці на Харківщині та багато іншого. Проте ці тексти виходять за межі простого краєзнавства та історичного огляду. У кожному есеї автори вмикають свої особисті історії, що акцентує увагу на безперервності пам'яті.

На запитання, чи можуть серед учасників фестивалю з'явитися ті, хто не був попередньо анонсований, Юлія Козловець відповіла: "Книжковий Арсенал" - це великий культурний захід, у рамках якого заплановано більше 200 різноманітних подій. У такій масштабній програмі завжди є ймовірність змін, особливо враховуючи, що серед наших учасників є активні військовослужбовці. Воєнний час завжди приносить свої несподіванки і корективи".

Ті зміни, які з певних об'єктивних причин відбуватимуться, будуть зафіксовані у програмі на сайті, каже директорка фестивалю. І радить вивчати розклад та напередодні перевіряти оновлення подій, які зацікавили - повна програма вже фіналізована.

Валентина Самченко. Місто Київ.

Фото Геннадія Мінченка та надані "Книжковим Арсеналом"

Читайте також