З березня Росія завдала 950 ударів по цивільній інфраструктурі України за допомогою керованих авіаційних бомб, згідно з даними розслідування.
З 2023 року Росія почала регулярно застосовувати керовані авіаційні бомби для цілеспрямованих нападів на Україну. З березня 2024 року розслідувачі зафіксували 951 інцидент такого роду. Внаслідок цих атак загинуло понад 250 осіб, серед яких 16 дітей. Більш ніж 1300 цивільних отримали поранення, зокрема 58 дітей. Зафіксовано 23 випадки, коли кількість загиблих від одного удару перевищувала 10 осіб.
Цю інформацію наводить розслідування організації Truth Hounds.
На 2023-2024 роки російська авіація використовує літаки Су-34 та Су-35 для завдання ударів по віддалених об'єктах. Су-34, в основному, здійснює атаки за допомогою керованих авіаційних ракет середнього радіусу дії (Х-59) та керованих авіаційних бомб. У свою чергу, Су-35 виконує завдання супроводу та забезпечення захисту для Су-34.
У лютому 2022 року в арсеналі російської армії налічувалося 124 літаки Су-34. Станом на вересень 2024 року росія зазнала втрат щонайменше 33 одиниць. Враховуючи нові надходження, на сьогоднішній день в рф залишилося 110 Су-34. Проти України ворог задіює не менше 68 цих літаків.
На середину 2024 року російська авіація фактично володіє трьома ключовими засобами для здійснення бомбових атак на українській території, а саме:
Бомби, оснащені універсальним модулем планування та корекції (УМПК), продовжують залишатися найпоширенішими в арсеналі завдяки великим запасам радянських звичайних боєприпасів. Ці бомби мають розкладні крила, що дозволяють їм покривати великі відстані та підвищують точність ураження цілей. Росія почала їх активно використовувати у 2023 році, зокрема в Бахмуті. Крім того, російські виробники активно збільшують випуск бомб з УМПБ Д-30СН.
Станом на вересень 2024 року російські війська щоденно використовували в середньому близько 100 керованих авіабомб. Згідно з деякими джерелами, у серпні 2024 року РФ завдала Україні 2998 авіаударів з використанням таких бомб, а в наступному місяці ця кількість зросла на 10%, досягнувши 3342. Ці дані охоплюють як удари по військовим позиціям уздовж фронту, так і по цивільним об'єктам, розташованим далеко від активних бойових дій.
"Після серпневих нападів на російські авіабази спостерігалося значне збільшення інтенсивності ударів по регіонах, які раніше не піддавалися таким активним атакам, зокрема в Сумській та Херсонській областях. Крім того, вже в наступному місяці в усіх областях зафіксовано помітне зростання кількості атак, що викликало експоненційний приріст авіаударів з використанням УМПК по Україні в цілому. Особливо слід виділити Запоріжжя, яке стало об'єктом бомбардувань російських військ саме в вересні 2024 року", - відзначають дослідники. Вони додають, що до цього моменту моніторингова група Truth Hounds не зафіксувала подібних атак.
Після кожної української наступальної операції на аеродроми, де базуються літаки Су-34, спостерігається зниження кількості керованих авіабомб, що скидаються на територію України. Однак це зменшення є тимчасовим і триває лише близько тижня.
З березня 2024 року російські війська здійснили 78 нападів на великі міста з населенням у кілька тисяч осіб, зокрема на Суми, Запоріжжя, Харків та Херсон.