Новини міста Харків та Харківської області

"єВідновлення": два роки результативної допомоги

Протягом цього періоду більше 100 тисяч українців отримали фінансову підтримку на ремонт або ж сертифікати для купівлі нового житла.

У травні 2023 року уряд запустив ініціативу "єВідновлення", яка спрямована на надання підтримки українцям, чий житловий фонд постраждав або був знищений унаслідок війни. За цей період допомогу вже отримали 100 тисяч сімей: деякі з них відновили свої оселі, а інші змогли придбати нове житло завдяки житловим сертифікатам. Серед них 9,6 тисячі осіб стали власниками нових квартир або будинків. Вдалося погодити компенсацію на відновлення житлових приміщень для понад 93 тисяч осіб на загальну суму 9,8 мільярда гривень, з яких вже виплачено 8,9 мільярда гривень.

В основні архітектури послуги -- Реєстр пошкодженого та знищеного майна, з яким уже працюють 10 тисяч користувачів. Механізм простий: фіксація пошкоджень, подання заяви й очікування рішення. Процес відбувається онлайн через застосунок чи портал "Дія" або ж у ЦНАПі. А далі -- виплата. Прозоро та зрозуміло.

На сьогодні програма виступає одним з найдієвіших засобів підтримки українців, чиє житло зазнало шкоди внаслідок російської агресії або було повністю знищене. Особливо це стосується внутрішньо переміщених осіб. Підтримка ВПО є пріоритетним напрямком діяльності міністерства, і завдяки ініціативі "єВідновлення" вже понад 4000 сімей змогли придбати нові домівки. Ми постійно працюємо над розширенням програми та пошуком нових джерел фінансування. Лише за останній місяць уряд ухвалив два важливі рішення щодо залучення додаткових коштів для компенсацій за пошкоджене і знищене майно.

Ми вдячні всім, хто продовжує нам допомагати реалізовувати цю беззаперечну надважливу для українців програму. Спільними зусиллями ми прагнемо і віримо, що зможемо допомогти якомога більшій кількості наших громадян", -- прокоментував віцепрем'єр-міністр з відновлення -- міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.

В рамках програми "єВідновлення" доступна фінансова підтримка для ремонту пошкодженого житла: на поточні ремонтні роботи можна отримати до 200 тисяч гривень, а для капітальних ремонтів – до 350 тисяч гривень для квартир і до 500 тисяч гривень для будинків. У цьому випадку виплата проводиться у вигляді двох траншей.

У випадку, якщо житло було повністю зруйновано, українці можуть скористатися можливістю отримання житлового сертифіката. Цей сертифікат дозволяє придбати новий будинок або квартиру, а також інвестувати ці кошти в нерухомість у майбутньому. Крім того, існує можливість отримання фінансової компенсації для відновлення приватного будинку на власній земельній ділянці.

Середній розмір компенсації за зруйноване житло становить 1,5 мільйона гривень, тоді як середня сума виплат для відновлення на приватній земельній ділянці досягає 2,2 мільйона гривень.

Основні категорії, на які спрямована програма "єВідновлення", включають військових, сім'ї загиблих героїв, внутрішньо переміщених осіб, осіб з інвалідністю, а також родини з кількома дітьми.

Програма постійно адаптується та розширюється. Основні нововведення за останній рік включають створення окремого напрямку в рамках "єВідновлення" для внутрішньо переміщених осіб, які втратили своє єдине житло. На цю ініціативу уряд виділив 15 мільярдів гривень. За перші чотири місяці дії програми було оформлено більше 4000 сертифікатів на придбання нового житла. Також з'явилася можливість подання заявок на компенсацію за знищене майно в зонах активних бойових дій, а житловий сертифікат можна використовувати для першого внеску за програмою "єОселя". Крім того, розпочалась практична реалізація грошових виплат для відновлення на особистих земельних ділянках, доступних для власників зруйнованих приватних будинків. Перші 300 сімей вже отримали перший транш фінансування, який перевищив 408 мільйонів гривень.

Найбільшу кількість заяв на компенсацію за пошкоджене майно надіслали з Харківської області — 53046, з Київської — 21399, з Донецької — 14019, з Миколаївської — 9308 та з Херсонської області — 7778.

Найбільша кількість заявок на компенсацію за знищене майно надійшла з таких регіонів: Донецька область — 17675, Харківська область — 15517, Київська область — 6455, Херсонська область — 3021, а також Миколаївська область — 1706.

Для реалізації програм залучають кошти міжнародних партнерів, зокрема Світового банку та Банку розвитку ради Європи.

Сервіс "єВідновлення" та Реєстр пошкодженого і знищеного майна реалізують Міністерство розвитку громад та територій і Міністерство цифрової трансформації в межах проєкту "Цифровізація для зростання, доброчесності та прозорості" (UK DIGIT), що виконує Фонд "Євразія" та фінансує UK Dev. Партнер проєкту -- Фонд "Східна Європа".

"єВідновлення" - це можливість повернутися додому, новий старт та впевненість у підтримці держави.

Читайте також