80 років тому ми стикалися з подібним лихом: в Україні День перемоги над нацизмом святкується на фоні російської агресії. Відеоматеріал
80 років тому українці зробили значний внесок у перемогу в Другій світовій війні. Сьогодні, 8 травня 2025 року, наша країна вже вчетверте відзначає День пам'яті та перемоги над нацизмом, перебуваючи в умовах нової масштабної війни, яку розв'язала Росія.
Вранці в четвер відеозвернення до громадян опублікував президент Володимир Зеленський. Він зазначив, що наша країна знову зіткнулася зі злом, знову, як і колись, над Києвом заревіла сирена повітряної тривоги.
Проте, якщо вранці 24 лютого 2022 року Хрещатик був безлюдний, без жодної машини чи перехожого, то сьогодні це місце знову наповнене життям.
Продовжуємо з цитатою:
"Три роки тому, під час запису звернення до Дня Незалежності, тут була спалена російська техніка. І тільки такий парад зло може отримати тут. Тут, де сьогодні панує наше бажання жити, бути. Сьогодні тут українці, тут українки йдуть своїми вулицями під своїми прапорами завдяки своїм героям. Нашим героям, нашим воїнам. Хто захистив і захищає країну зараз по всій лінії фронту, далеко від свого дому, аби це життя було можливим. Хтось поспішає, хтось просто гуляє, готує каву, робить свою роботу. Хтось везе автівку на фронт, хтось їде у справах, працювати на благо людей, а хтось іде центром свого міста, свого містечка й чує: "Дякую!" Це так важливо. "Дякую" для них - для воїнів - таке важливе, таке потрібне в ці кілька днів, що вони мають, аби перевести подих трішки. А далі - продовжувати свою службу Україні, щоб продовжувалося життя в Україні. Всюди. У Києві, Львові, Дніпрі, Харкові, Одесі, у всій країні, яка живе, щоб боротись, і бореться, щоб жити. І це - відповідь на питання, чому зло обов'язково програє. І в чому взагалі різниця між ними в Росії і нами.
Цю контрастну картину Росія демонструє щороку 9 травня. Вона підкреслює різницю між життям на Майдані Незалежності та військовим парадом страху на Красній площі. У колонах танків і маршах вбивць переважає показуха, а напівживі обличчя спостерігають за цим дійством з висоти. Це ніби секта під назвою "Можем повторить". Ви дійсно повторили. Повторили всі ті жахи. Україна стала свідком цього. І весь світ це бачив. Завтра про жахіття нацистів говоритиме той, хто організував братські могили в Бучі. А про блокаду Ленінграда згадають саме ті, хто влаштував блокаду Маріуполя. Це буде парад цинізму. Інакше його просто не назвеш. Парад жовчі та обману. Так, ніби не десятки союзних держав, а особисто Путін здобував перемогу над нацизмом. Наче він сам піднімав Прапор Перемоги над Рейхстагом у Берліні. На щастя, Україна вирвалася з цього всього, з цього болота, і не забула, що 80 років тому десятки народів боролися проти нацизму. На жаль, понад 8 мільйонів українців загинули в цій боротьбі. І майже в кожній родині зберігається пам'ять про когось із предків. Прадідусі, бабусі чи, як у мене, дідусі. І ті, хто ще пам'ятає живих ветеранів Другої світової, знають, як вони скромно збиралися, без романтики і пафосу, згадуючи ті часи, завжди піднімаючи тост: "Нехай не буде війни!"
Сьогодні практично в кожній українській родині є герой, який боровся або продовжує боротися з сучасним злом. Він стоїть на захисті нашої України, Києва, усіх міст і сіл, заради наших співвітчизників та нашого життя.
І ось це дуже важливе місце - місце пам'яті - показує, чому це життя є, і чому Україна жива, і чому вона така сильна, і як наші люди цінують своїх героїв. Колись тут була лише табличка, просто листочок А4, і був напис: "Постав прапорець, якщо знаєш того, кого вбила Росія". Зараз тут місце народної пам'яті. І кожен прапорець, кожен портрет, кожна свічечка - це наша подяка, це наша шана. І це, ви знаєте, не монумент, зроблений за вказівкою. Це людське бажання віддати належне найкращим з українців. І це ще один доказ прірви між нами та злом. Для них ідол - дід на Красній площі, що забрав життя мільйонів. Для нас же герої - герої серед нас.
Кожен з нас прагне до тиші і перемоги миру. Ми активно працюємо над цим і розуміємо, що для досягнення цієї мети необхідні зміни. Або Росія повинна зазнати кардинальних перетворень, або світ муситиме адаптуватися. Це нагадує події 80-річної давності, коли всім стало зрозуміло: неможливо миритися з агресією, її потрібно зупиняти. Спільно. З рішучістю. Використовуючи силу. Через військові дії, дипломатичні зусилля, економічні санкції — в усіх можливих сферах. Для того, щоб дійсно забезпечити принцип "ніколи знову". В іншому випадку світ знову зіткнеться з необхідністю денацифікації та демілітаризації Росії.
Шановні співвітчизники!
Вісімдесят років тому світ відзначив тріумф над нацизмом у Другій світовій війні. Ця дата нагадує нам про важливу істину: все зло рано чи пізно має свій кінець. Кожен агресор врешті-решт змушений покинути нашу землю. Життя завжди відновлюється. І саме за цю велику ідею ми боремося сьогодні. Ми віримо, що цей день неодмінно настане.
З Днем пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні! Вічна пам'ять усім, хто боровся зі злом, і слава всім, хто захищає сьогодні життя! Слава Україні!"
Міністр оборони Рустем Умєров також зазначив, що 80 років тому українці зробили один із найбільших внесків у перемогу над нацизмом. А тепер зло повернулося в новій обгортці - під прапором російської імперської ідеології.
Продовжуємо з цитатою:
Знову стаємо свідками руйнування міст, нічних атак на житлові будівлі та щоденних вбивств мирних громадян. Катування наших військових полонених і цивільних, викрадення українських дітей, масові поховання під час окупації – це все прояви російського фашизму, які світ не може залишати поза увагою.
Сьогодні українські воїни - це сила, яка стримує російське зло.Це хоробрі чоловіки й жінки, українці та добровольці з багатьох країн, які на фронті визначають архітектуру безпеки всієї Європи.
Це не просто битва за Україну. Це боротьба за волю, за правду, за мирний світ без авторитаризму.
80 років тому ми вже боролися зі схожим злом - і перемогли. Зараз ми боремося знову. І знову переможемо.
Бо Україна не сама. Поруч із нею — нації та народи, що з’явилися на світ вільними і готовими стояти на захисті свободи.
Ми висловлюємо щиру подяку всім нашим союзникам за їхню підтримку. І ми наголошуємо: єдиним вірним шляхом у боротьбі з фашизмом є активні дії. Це повинні бути своєчасні, сміливі та рішучі кроки.
Разом ми маємо зробити все, аби в Україні та Європі запанував справедливий мир.
Ми усвідомлюємо, що означає перемогти. І ми неодмінно її здобудемо – спільно.
Генерал-лейтенант Сергій Дейнеко, очільник Держприкордонслужби, підкреслив, що 8 травня є днем вшанування пам'яті загиблих та жертв жахливої війни. Це чергова річниця, яка нагадує про вчинені воєнні злочини та їх наслідки для людства.
Продовжуємо з цитатою:
Друга світова війна почалася через угоди між двома тоталітарними режимами. Сьогодні, спотворюючи історичні факти, Росія прагне узурпувати концепцію Перемоги, замовчуючи внесок інших країн та народів у цю боротьбу. Крім того, вона намагається будь-якими способами виправдати своє вторгнення в нашу державу. Насправді Росія стала спадкоємицею нацизму, поширюючи свій р*шизм. Її більше турбує проведення параду, заради якого вона готова вбивати мирних українців.
Разом з усім цивілізованим світом українці схиляють голови в пам'ять про кожного, хто став жертвою війни, хто наближав мир.
З нагоди Дня пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні! Слава Україні!