Новини міста Харків та Харківської області

Зоолог поділився інформацією про змія, який проживає в Одеській області: він шипить та може накинутися на людину.

За інформацією серпентолога, цей рептилій має невеликі габарити.

У травні 2025 року Міністерство охорони здоров'я України звертало увагу на початок сезону активності змій у країні. Серед них було виділено три види, які становлять особливу небезпеку. Олександр Зіненко, кандидат біологічних наук і президент Українського герпетологічного товариства, поділився інформацією про змію, відому як "полоз палласів", і розповів про її потенційну загрозу.

За інформацією Зіненка, в кінці XVIII століття мандрівник, дослідник і зоолог Петер-Симон Паллас подорожував територією сучасного півдня України, де зіткнувся з полозом, описав його і дав йому назву на честь сарматів — сарматський. Експерт зазначає, що існує два основні способи утворення назв для видів змій: це або переклад з латинської, або вшанування особи, яка їх описала. Тому полоз має дві назви — сарматський і палласів.

Палласів полоз — це компактна неотруйна змія, яка абсолютно безпечна для людей. Ця змія рідко проявляє агресію і практично ніколи не кусається; навіть у випадку укусу, він не становить жодної небезпеки для людини.

Зіненко каже, що це типовий полоз. Він намагається ефектно налякати тих, хто з ним зіткнувся, - голосно шипить, роздувається, робить випади у бік людини. Але є полози і більш агресивні. Сарматський полоз лазить по деревах та може харчуватися пташенятами. Його здобиччю також можуть бути ящірки та гризуни.

За словами фахівця, палласів полоз є відносно нечисленним видом, адже його занесено до Червоної книги України, і він підлягає законодавчій охороні. Зіненко навів кілька причин, що сприяють зменшенню популяції цієї змії:

Крім того, додає експерт, поширений фактор зниження чисельності змій - загибель на дорогах. Ще змій можуть вбивати коти та собаки.

За словами біолога, існує чітке визначення для природоохоронної категорії "види, що знаходяться під загрозою зникнення". Це стосується видів, чисельність яких зменшується, і якщо негативні чинники не будуть усунені, то ці види можуть зникнути в найближчому майбутньому. Проте сарматському полозу наразі нічого не загрожує.

Попри це, ареал сарматських полозів значно зменшився. Зіненко зазначає, що в XIX столітті цю змію спостерігали навіть у Харківській області, проте згодом межа її проживання перемістилася на південь. Нині сарматські полози населяють південні регіони України, зокрема Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську, Миколаївську та Одеську області.

Полоз палласів мешкає на відкритих травʼяних просторах, у степу, але може й жити у великих містах там, де є чагарники, невисокі дерева. Наприклад, у Дніпрі є місця, де живуть ці змії. Не можна навіть приблизно сказати, скільки цих полозів в Україні, масштабні дослідження чисельності цього виду не проводилися.

Зіненко зазначив, що ареал сарматського полоза переважно охоплює територію України. Ці змії також зустрічаються в Болгарії, Румунії, Греції, Туреччині, а також в країнах Кавказького регіону, таких як Вірменія, Грузія та Азербайджан. Крім того, їх можна знайти на півдні Російської Федерації, а також у Казахстані та Узбекистані.

Читайте також