Новини міста Харків та Харківської області

Які американські компанії здійснюють свою діяльність в Україні та чи можуть вони забезпечити безпеку?

Президент США Дональд Трамп вважає, що сама лише наявність американського бізнесу в Україні може захистити її від нової російської агресії. Чи дійсно це так?

11 березня в саудівській Джидді пройшли переговори між Україною і США. Сторони домовилися розблокувати надходження американської військової допомоги та розвідувальних даних, а також обговорили формат режиму припинення вогню.

Ще одне ключове питання, яке було піднято під час переговорів для України, стосується гарантій безпеки. На даний момент у цій сфері прогресу не спостерігається.

Раніше колишній президент США Дональд Трамп не був готовий обіцяти тривалий мир для України. Він вважав, що укладення угоди про спільний видобуток корисних копалин і залучення американських інвестицій здатне захистити Україну від нових актів агресії з боку Росії.

У цьому контексті Трамп не згадав про більше ніж 3 тисячі американських компаній, що існували до 2022 року, які, незважаючи на своє закордонне походження, не стали перешкодою для агресії з боку Росії.

Оцінка обсягу американських бізнес-інтересів в Україні стала досить непростим завданням. Інформацію про всі компанії, зареєстровані в Україні, в яких резиденти США володіють 50% або більше акцій чи часток, надала платформа YouControl в рамках проекту ЕП.

До великої війни в Україні працювали 3 005 таких підприємств. Імовірно, ці дані неповні. До вибірки не потрапили американські компанії, формальні власники яких не є резидентами США. Так, фірма "МакДоналдс" в Україні формально належить британській "дочці" холдингу MCD Europe Limited, а українське представництво компанії Coca-Cola - нідерландській "КК Беверіджиз холдiнгз ІІ Б.В.".

У 2021 році обрані американські компанії отримали виручку в розмірі 233,84 млрд грн, що еквівалентно 8,57 млрд доларів за середнім курсом НБУ. Загальний чистий прибуток цих підприємств склав 24,38 млрд грн або 893,5 млн доларів.

Найбільше американський бізнес був представлений у сферах комп'ютерного програмування (320 компаній, сумарний виторг за 2021 рік - 30,96 млрд грн), надання нерухомості в оренду (193 і 727,7 млн грн відповідно) та вирощування зернових культур (129 і 27,27 млрд грн відповідно).

У 2021 році найбільші фінансові результати продемонстрували американські компанії, що займаються агрономією зернових культур, які отримали 13,21 млрд грн (еквівалент 484 млн дол.). Також значні доходи були зафіксовані в сфері програмування — 2,07 млрд грн (приблизно 75,91 млн дол.), а виробники електроенергії, зокрема 52 компанії, заробили в сумі 1,57 млрд грн (близько 57,43 млн дол.).

Найприбутковіша у 2021 році американська компанія, яка працювала в Україні, - ТОВ "Райз північ" (у 2018 році кінцевим бенефіціаром підприємства був Олег Бахматюк; згодом воно увійшло в групу SP Advisors, а кінцевим бенефіціаром стала зареєстрована в штаті Вайомінг компанія TNA Corporate Solutions LLC).

У рік перед війною компанія заробила чистий прибуток у розмірі 1,38 млрд грн. Її основна діяльність пов'язана з вирощуванням зернових. Організація зареєстрована на Сумщині, яка частково опинилася під окупацією в перші дні масштабного конфлікту.

У 2021 році в Києві було зареєстровано більшість компаній з американськими бенефіціарами — 1 701. Значна кількість підприємств з американськими власниками також знаходилася в Одеській області (217), Львівській області (172) та Харківській області (131).

У регіонах, де відбувалися або продовжуються бойові дії, в 2021 році було зареєстровано 501 американську фірму. Загальний обсяг їхнього доходу у 2021 році склав 49,45 мільярда гривень (1,81 мільярда доларів), а чистий прибуток перевищив 10,64 мільярда гривень (390 мільйонів доларів). Ясно, що їх присутність не змогла стримати російських агресорів від вторгнення.

Після початку масштабного конфлікту американські компанії, які ведуть діяльність в Україні, зіткнулися з подібними проблемами, як і інші підприємства. Згідно з даними дослідження Американської торгової палати (АТП), яка об'єднує міжнародний бізнес в Україні, 49% компаній-членів зазнали ушкоджень або втрат активів через бойові дії. Крім того, 19% фірм повідомили про те, що частина їхнього майна потрапила під окупацію.

Разом з тим, лише 4% підприємств, що входять до АТП, повідомили про зупинку своєї діяльності в Україні. Інші 96% продовжують функціонувати повністю або частково.

Згідно з інформацією YC.Market, до березня 2025 року лише 33 з 3 005 американських компаній, які діяли в Україні до початку великої війни, припинили свою діяльність. Важливо зазначити, що їх вихід не завжди був безпосередньо пов'язаний із війною: у 2021 році, перед початком конфлікту, ці 33 компанії загалом зазнали збитків у розмірі 5,66 мільйона гривень. Більшість із них була зареєстрована в Києві (19), а також у Львівській (4), Харківській та Хмельницькій областях (по 2).

Натомість за останні три роки в Україні з'явилися 330 нових компаній, які належать резидентам США. Більшість з них зареєструвалися в Києві (228), у Львівській (31), Одеській (16) та Закарпатській (11) областях. Найбільше нових бізнесів, 50, працюють у сфері комп'ютерного програмування, їх загальна виручка у 2024 році становила 1,7 млрд грн, а чистий прибуток - 115,4 млн грн.

Попри війну, американський бізнес нарощував обороти в Україні. Виручка компаній, що належать резидентам США, зросла з 233,8 млрд грн до 281 млрд грн. Щоправда, чистий прибуток скоротився з 24,38 млрд грн до 5,36 млрд грн.

У доларовому еквіваленті наслідки війни на фінансові результати стають ще більш виразними: доходи зменшилися з 8,57 мільярда доларів до 7 мільярдів доларів, а чистий прибуток знизився з 893 мільйонів доларів до 133,7 мільйона доларів.

Заробітки американського бізнесу розподілилися нерівномірно. Найбільше прибутків у 2024 році отримали компанія "Гугл" - 2,2 млрд грн (54,97 млн дол. за середньорічним курсом НБУ), "ЕПАМ системз" - 1,67 млрд грн (41,52 млн дол.) та "Віннер імпортс Україна" - 1,37 млрд грн (34,13 млн дол.).

Десять найприбутковіших американських компаній у 2024 році згенерували 10,9 млрд грн чистого прибутку, що майже вдвічі перевищує сумарний чистий фінансовий результат усього американського бізнесу, який працює в Україні.

Одна з причин полягає в тому, що кількість американських компаній, які почали працювати в збиток, у 2024 році суттєво збільшилася порівняно з 2021-м. Якщо у 2021 році збитки отримали 522 компанії, то у 2024-му їх стало 653, з яких 238 до початку великої війни працювали з прибутком.

У 2021 році багато компаній, які демонстрували прибутковість, зіткнулися зі збитками в 2024 році. Більшість з них, а саме 115, зареєстровані в Києві, що складає приблизно 6% від усіх американських підприємств у столиці. Проте ситуація в інших регіонах виглядає набагато гірше. Наприклад, у Сумській області 34,6% зареєстрованих компаній почали працювати зі збитками, у Вінницькій - 25%, у Запорізькій - 19,3%, а в Хмельницькій - 19,2%.

Можливо, у розумінні Трампа видобувний бізнес більш цінний і заслуговує на сильніші гарантії безпеки? В Україні у сфері видобутку зареєстровано небагато компаній з американськими бенефіціарами, ще менше з них працюють.

Серед них - ТОВ "Карпатська рудна компанія", яке видобуває золото на Мужіївському родовищі на Закарпатті. У 2014 році ЗМІ повідомляли, що його власником був тодішній міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко, а фірма працювала на "сім'ю" Януковича. У 2016 році її власником стала кіпрська Avellana Gold LTD, а бенефіціаром - американець Севедж Браян Чарлез.

З причин, пов'язаних із неоднозначною історією, віддаленістю Мужіївського родовища від російського кордону, а також невеликими обсягами фінансових оборотів і прибутків (54,3 млн грн та 17,5 млн грн відповідно у 2024 році), американські інвестиції у видобувну галузь не стали бар'єром для агресії Росії проти України в 2022 році.

Можливо, прихід великих гравців на зразок MP Metals Corp, Alcoa Corporation чи Albemarle Corporation стане кращим аргументом. Тим більше, що деякі з них уже зацікавилися українськими надрами. Утім, сумніви щодо цього залишаються.

По-перше, американські компанії видобувають дорогоцінні та рідкісноземельні метали в низці африканських держав. Попри це, у багатьох з них про гарантії безпеки від США не чули, а в деяких навіть тривають активні бої.

Окрім того, потужні видобувні компанії можуть не звертати уваги на Україну через відсутність надійних гарантій безпеки з боку уряду США. Врешті-решт, американські фірми, які вже мають справи в Україні, не були схильні вкладати кошти в цю країну навіть до початку великої війни.

Читайте також