Новини міста Харків та Харківської області

Нове бачення вимкнення електрики: фахівець розповів, чому важливо поділити Україну на різні зони.

Що слід вжити, щоб години без електрики були однаковими для всіх?

В Україні планують змінити підхід до стабілізаційних відключень електроенергії та зробити їх однаковими для усіх регіонів країни.

З метою цього плану Україну мають намір розділити на окремі зони. У склад однієї з них можуть потрапити кілька областей, обраних у шаховій послідовності. Це дозволить уникнути створення великих однорідних територій, де одночасно не буде електрики.

Фахівці повідомляють, що в Міністерстві енергетики вже готують впровадження нових змін на січень 2025 року.

ТСН.ua запитав, наскільки здійсненними є ці зміни та який результат вони можуть принести.

На сьогоднішній день кожен регіон України розробляє власні графіки відключення електроенергії, які вводяться за вказівкою Укренерго. У результаті цього в певних областях відключення можуть тривати до 4 годин, тоді як в інших – лише 2 години. Тому в Міністерстві енергетики прагнуть систематизувати ці відключення, щоб вони стали єдиними для всіх регіонів.

Олег Попенко, експерт у сфері ЖКГ зауважує, що поділ на зони під час стабілізаційних відключень світла, це цілком логічне рішення.

"Я не раз підкреслював важливість такого підходу під час відключень електроенергії, адже Україна вже певною мірою розділена на зони. На жаль, ми залежимо від постачання електрики в окремих напрямках і регіонах. Наприклад, захід України є зоною, де імпортна електроенергія доходить до певних областей, але далі її постачання стає неможливим через фізичні обмеження. Тому доцільно виділити кілька західних областей, щоб вони могли функціонувати як єдине територіальне об'єднання та, у випадку стабілізаційних відключень, вимикатися самостійно", - зазначає Олег Попенко, експерт у сфері житлово-комунального господарства, в інтерв'ю ТСН.ua.

Експерт зазначає, що центральні області України, а також східні регіони, такі як Харків, Суми, Полтава, Запоріжжя та Дніпро, можуть бути виділені в окрему зону.

"Цей поділ на зони можна впровадити в залежності від генераційних джерел електроенергії, які використовують регіони, а також від структури їхньої мережевої інтеграції. На мою думку, дане рішення є обґрунтованим. Проте ключовим залишається його втілення, що, як завжди, викликає чимало запитань", - підкреслює фахівець.

За словами Олега Попенка, за рахунок таких відключень у певних регіонах стане більше електроенергії, тобто вона буде рівномірно розподілятися по території країни.

"Наразі спостерігаються значні відмінності у розподілі електричної енергії. Наприклад, у Харкові взагалі не відбуваються відключення, тоді як у сусідній Сумській області ситуація зовсім інша — тут відключення є дійсно суттєвими. Графіки відключень у різних регіонах відрізняються за часом. Однак завдяки зональному розподілу відбудеться певне вирівнювання графіків стабілізаційних відключень. Енергопостачання буде відключатися більш-менш рівномірно по всій зоні, що охоплює три або чотири області", — повідомляє Олег Попенко.

Та додає, якщо ж ворог здійснить повітряний удар по об'єкту енергозабезпечення області, то уникнути відключень чи навіть блекауту буде неможливо. Це вже було після атак по об'єктах у Тернопільській та Рівненській областях.

Експерт зазначає, що організація такого зонування може бути виконана в короткі терміни, і роз'яснює, які для цього необхідні кроки.

"Для реалізації цього процесу не знадобляться значні фінансові витрати, оскільки управління відключеннями буде здійснювати диспетчер Укренерго. Проте, щоб нова зональна структура функціонувала ефективно, перед її впровадженням необхідно провести масштабний аналіз, включаючи детальне моделювання споживання електроенергії в усіх українських регіонах," - підкреслює Олег Попенко.

Експерт зазначає, що крім постачання електричної енергії, важливим аспектом є також рівень її споживання.

"Існують регіони з дефіцитом електроенергії, а також ті, що мають надлишок. Вони залежать від однієї або максимум двох ліній постачання електроенергії, і це в сукупності дозволяє створити певну модель споживання. Тому важливо об'єднати ці регіони в зони, які забезпечать необхідний обсяг споживання, що зможе бути реальною реальністю для них," - зазначає Олег Попенко.

Паралельно в Міністерстві енергетики було оновлено Інструкцію щодо складання та використання графіків погодинних відключень електроенергії. Це робиться для того, щоб забезпечити справедливий і рівномірний розподіл доступних потужностей та електричної енергії серед споживачів.

Наказ Міністерства енергетики, виданий 27 листопада 2024 року під номером 439, почав діяти з 3 грудня 2024 року.

Згідно з Інструкцією, змінюється підхід щодо складання та застосування графіків погодинного відключення (ГПВ) електроенергії.

Зокрема, ГПВ формуються двічі на рік на основі даних, отриманих під час літніх та зимових режимних вимірювань для кожного оператора системи розподілу (ОСР).

"Графіки складаються в обсязі не менше 75% від максимального споживання електричної потужності з 8:00 до 22:00 в режимний день. Вони розподіляються на 6 рівних черг (кожна черга додатково складається із 2 рівних підчерг), кожна з яких має підтримуватися в обсязі не менше 12,5% від загального споживання замірів останнього режимного дня", - повідомляє пресслужба Міненерго.

У Міністерстві енергетики зазначають, що під час воєнного стану та протягом року після його завершення або скасування вводяться наступні правила:

ТСН.ua вже повідомляв про те, що в Україні відбуваються зміни в правилах експлуатації житлових багатоповерхових будинків: які нововведення варто очікувати.

Также рекомендуем ознакомиться с:

Опалювальний сезон 2024-2025: чому досі холодно у будинках Києва і коли очікувати блекауту

Удар "Орешніком" по Києву або західним регіонам країни: аналітик озвучив ймовірні терміни російської агресії.

Читайте також