В Україні спостерігається зростання цін на оренду житла: які нині ціни на квартири та які тенденції варто очікувати найближчим часом.
В Україні спостерігається поступове зростання цін на оренду нерухомості. Лідери по кількості угод та цінах Львів та Київ зберігають конкурентний ринок: попит балансує з пропозицією. При тому ціни найбільше зросли в Вінниці (на 29,3%), тоді як Харків і Дніпро демонструють зниження на рівні 3-4%.
Про те, що скільки доведеться платити за оренду квартир та як змінюватимуться ціни взимку, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Яка ситуація на ринку нерухомості?
У сфері нерухомості зимові свята традиційно вважаються "мертвим сезоном". У цей час попит на житло значно знижується, особливо в грудні та січні, що створює більш сприятливі умови для пошуку необхідного житла без конкуренції. "Хто ж захоче переїжджати під час свят?" – коментує цю ситуацію київський ріелтор Максим Б. За його словами, кількість осіб, які активно шукають нове житло, вже значно зменшилась, однак ринок продовжує функціонувати. Невтішна новина для тих, хто бажає орендувати квартиру: пропозиція також зменшилася.
"Найбільший попит спостерігається в п'яти ключових містах України: Київ, Одеса, Дніпро, Львів і Харків. Слід зазначити, що ринок оренди є дуже конкурентним, особливо у Львові та Києві, де пропозиція та попит постійно знаходяться у стані динамічної рівноваги", - зазначає Оксана Остапчук, керівниця відділу розвитку продажів OLX Нерухомість.
У сезон опалення з'явилися нові підстави для ведення переговорів: якщо квартира на верхніх поверхах не оснащена генератором, можна вимагати знижку на оренду. Адже без електрики не працюють ліфти, а також обігрівальні та водяні насоси, що обумовлює зниження вартості такого житла. Крім того, на ринку вже виник консенсус між орендарями і власниками: підвищення цін для тих, хто вже винаймає помешкання, зазвичай відсувається на період, коли опалення не потрібне.
Юрій Піта, який обіймає посаду виконавчого директора Асоціації фахівців нерухомості, ділиться своїми думками з OBOZ.UA. За його словами, актуальні ціни на ринку оренди сформувалися до листопада. "Зазвичай, у проміжку між листопадом і березнем ринок оренди житла стає більш стабільним, і зміни цін не відбуваються. Таким чином, ціни, що були встановлені в період з серпня по жовтень, коли спостерігається активний попит на оренду, залишаться актуальними в зимовий сезон", - зазначає Піта.
Згідно статистики одного з великих порталів нерухомості, в Києві середня вартість оренди однокімнатної квартири складає 16,5 тис. грн. За двокімнатну доведеться заплатити в середньому 22,9 тис. грн, а за трикімнатну - 37,5 тис. грн. За даними цього ж порталу зараз в середньому квартиру вдається здати оренду за сім днів. Ще в вересні (високий сезон) треба було 5 днів. Найспокійніший для ринку місяць - січень (квартира здається за 11 днів).
Оренда житла у Львові залишається дорожчою, ніж у Києві. Середня вартість однокімнатної квартири тут становить 17 тисяч гривень. Двокімнатне житло обійдеться в 20 тисяч гривень, а трикімнатна квартира - в 22,9 тисячі гривень. У Ужгороді ж однокімнатну квартиру можна знайти за 16,7 тисячі гривень, тоді як двокімнатна коштує 11,5 тисячі гривень, а трикімнатна - лише 8,5 тисячі гривень.
На платформі OLX Нерухомість вказують, що найбільший інтерес до нерухомості спостерігається в п'яти ключових містах України: Київ, Одеса, Дніпро, Львів та Харків. Слід зауважити, що ринок оренди є надзвичайно конкурентним, особливо в Львові та Києві, де пропозиція та попит постійно перебувають у динамічній рівновазі.
"Найбільше зростання цін, наприклад, на однокімнатні квартири спостерігається у Вінниці - на 29,3%, що значно перевищує середньоринкові показники. Львів також показав суттєве підвищення на 22,4%. Київ та Одеса мають більш помірне зростання - близько 10-11%. Водночас Харків і Дніпро є винятком, продемонструвавши незначне зниження цін на рівні 3-4%", - зазначає Оксана Остапчук.
Як зміниться ціна оренди в зимовий період: прогнозується підвищення до 10%, однак існує й альтернативний варіант розвитку подій.
Юрій Піта вважає, що зимові ціни можуть коливатися в межах 5-10%, як у бік збільшення, так і зниження. Однак аналітики OLX Нерухомість висловлюють думку, що "можна очікувати збереження поточної динаміки з помірним зростанням у найбільших містах". Робити прогнози на сьогоднішній день є надзвичайно складним завданням. "Багато чого залежить від ситуації в країні", - зазначає Піта. Прогнозувати розвиток подій у країні в умовах повномасштабної війни є вкрай важким завданням.
За запитом OBOZ.UA команда OLX Нерухомість провела аналіз статистичних даних за останні кілька років. Виявлено, що грудень і лютий традиційно є місяцями, коли спостерігається певне затишшя на ринку. Проте в цей сезонний період відзначається поступовий перехід до стабільного попиту, хоча й з незначним зниженням.
Протягом зимового періоду попит демонструє стабільну поведінку: у грудні він трохи знижується, у січні фіксується на певному рівні, а потім залишається стабільним до березня. Найбільша активність спостерігається в великих містах, таких як Київ, Одеса, Дніпро, Львів та Харків. Навіть у Харкові, що знаходиться поблизу зони конфлікту, відзначається постійний інтерес до оренди житла.
"Загальна тенденція цін залишається незмінною - поступове зростання. Утім, є певні регіональні особливості. Зокрема, території, наближені до зони бойових дій, мають вищий попит на подобову оренду, тому довгострокова оренда там майже не демонструє цінового зростання. Натомість такі міста, як Київ, Ужгород та Львів, продовжують демонструвати стійке зростання цін на оренду. Важливо враховувати, що ринок оренди надзвичайно конкурентний, особливо у Львові та Києві, де пропозиція та попит постійно балансують", - каже Остапчук.
Ріелтор з Києва, Максим Б., рекомендує: якщо ви плануєте змінити житло для оренди або думаєте про переїзд у столиці, найкраще це зробити в так званий "мертвий сезон", коли попит ще не активізувався. Він також радить звернути увагу на варіанти, які не користуються великою популярністю.
"Якщо ваша мета — економія, і ви, наприклад, молода пара, яка не має проблем з підйомом на сьомий поверх, варто звернути увагу на варіанти квартир на високих поверхах без генератора. Такі пропозиції можуть надати більше можливостей для переговорів щодо ціни", — зауважує Максим Б.
Неліквідними можуть бути не тільки застарілі будівлі, але й квартири, що не відповідають актуальним вимогам орендарів. Сучасні мешканці віддають перевагу новим житловим комплексам або районам з розвиненою інфраструктурою, де є якісний ремонт, сучасні будівельні матеріали, відповідна площа житла та зручний доступ до транспорту.
"Визначальним фактором для оренди є близькість до громадського транспорту, оскільки люди обирають житло, враховуючи відстань до роботи та інших важливих місць. Неліквідність - це не просто старий будинок, а передусім зношена квартира без ремонту, яка потребуватиме додаткових інвестицій від нових орендарів. Такі квартири, звісно, мають нижчу ціну, однак ця знижка не завжди компенсує незручності та додаткові витрати на утримання", - зазначають в OLX Нерухомість.
Якщо ситуація з безпекою в країні покращиться, це, безумовно, вплине на ринок нерухомості. Зростання попиту на оренду призведе до підвищення цін. В Україні нині спостерігається досить висока інфляція та швидке збільшення заробітних плат. В таких умовах не слід очікувати зменшення вартості житла.