Новини міста Харків та Харківської області

У 2025 році Україна планує виділити на оборонні витрати вдесятеро більше, ніж країни НАТО, повідомив Рютте.

Україна планує витратити приблизно 25% свого ВВП на оборонні потреби в наступному році.

У 2025 році Україна планує виділити приблизно 25% свого валового внутрішнього продукту на оборонні потреби, що в десять разів перевищує середній військовий бюджет її союзників по НАТО в Європі. Це підкреслює необхідність для них підвищити свої витрати на армію.

У Брюсселі під час своєї програмної промови на тему "Щоб уникнути війни, ми повинні інвестувати більше", генеральний секретар НАТО Марк Рютте звернувся до слухачів аналітичного центру Carnegie Europe, повідомляє Укрінформ.

На даний момент, під час нашої розмови, Україна планує спрямувати близько 25% свого ВВП на оборонні витрати в наступному році, що перевищує витрати європейських союзників по НАТО більш ніж у десять разів. Це є чітким нагадуванням про те, що свобода ніколи не дається безкоштовно. Якщо ми не будемо інвестувати разом сьогодні для запобігання війні, то в майбутньому нам доведеться заплатити набагато вищу ціну за участь у бойових діях. Не мільярди, а трильйони євро. І це лише у випадку, якщо нам вдасться перемогти... – зазначив лідер Альянсу.

Він зауважив, що союзники сьогодні дійсно витрачають на оборону більше, ніж десятиліття тому, але ці витрати все ще є нижчими ніж ті, що були за часів "холодної війни". Хоча загрози для свободи та безпеки європейських демократій зараз є не меншими, якщо не більшими.

У період "холодної війни" європейські уряди витрачали понад 3% ВВП на оборону, і з такою ментальністю змогли її виграти. Видатки знизилися після падіння "залізної завіси", оскільки світ став безпечнішим. Але, за словами Рютте, світ таким більше не є.

Генеральний секретар НАТО наголосив, що десять років тому країни-учасниці альянсу домовилися збільшити витрати на оборону до 2% від валового внутрішнього продукту. У 2023 році цей рівень став визначеним мінімумом для оборонних витрат. Проте, сучасні виклики в сфері безпеки вимагають від союзників значно більших інвестицій в оборону, ніж передбачені 2% ВВП.

"Збільшення витрат на оборону веде до зменшення фінансування інших важливих напрямків, хоча й незначного. В середньому, європейські держави витрачають до 25% своїх національних доходів на пенсії, медичне обслуговування та соціальний захист. Лише невелика частина цих коштів може суттєво укріпити нашу оборону і зберегти наш життєвий стандарт," - підкреслив Рютте.

Він зізнався, що для встановлення пріоритетів в оборонній сфері необхідне політичне керівництво. Прийняття таких рішень може бути складним і ризикованим у короткостроковій перспективі, проте вони є життєво важливими для досягнення успіху в майбутньому.

"Деякі можуть мати іншу думку. Вони вважають, що сильна оборона не веде до миру. Але це помилкове уявлення. Без адекватної оборони неможливо досягти стійкої безпеки. А без безпеки наші діти і онуки не зможуть насолоджуватися свободою. Не буде навчальних закладів, медичних установ, підприємств. Не залишиться нічого. Ті, хто пережив Другу світову війну, розуміють це. І наші українські партнери щодня стикаються з цими реаліями," - зазначив керівник НАТО.

Рютте поділився спогадами про свою поїздку до Харкова, де став свідком численних зруйнованих будинків: "Я опинився серед руїн, де колись стояли домівки, в яких жили сім'ї. Я бачив школи, які перетворилися на підземні укриття на станціях метро. Це було дуже зворушливо – спостерігати дітей, які так віддано прагнули знань, та вчителів, які невтомно виконували свої обов'язки, незважаючи на те, що їхні життя кардинально змінилися. Я відвідував поранених у лікарнях, солдатів, які втратили кінцівки. Війна є жорстокою та потворною, і вона має величезні економічні наслідки".

Лідер Альянсу звернувся до громадян європейських країн з закликом вимагати від своїх урядів підвищення витрат на оборону, підкресливши, що ці заходи є критично важливими.

"Для того, щоб захистити нашу свободу, наш добробут та наш спосіб життя, вашим політикам потрібно слухати ваші голоси. Скажіть їм, що ви погодитеся на невелику пожертву сьогодні, щоб ми могли залишатися у безпеці завтра. Скажіть, що їм потрібно витрачати більше на оборону, щоб ми могли продовжувати жити у мирі. Скажіть їм, що безпека має більше значення за будь-що", - сказав генеральний секретар НАТО.

Нагадаємо, що президент Росії Володимир Путін затвердив законопроект про федеральний бюджет на 2025-27 роки, згідно з яким у наступному році уряд планує суттєве збільшення витрат на "національну оборону", досягнувши рекордних показників. Військовий бюджет Російської Федерації складе 6,2% від національного ВВП, що порівнянно з рівнями військових диктатур в Африці.

Читайте також