Новини міста Харків та Харківської області

Україна: чи стане вона новим Афганістаном? Чи чекає Трампа та ж доля, що й Байдена – Bloomberg

Конфлікт в Україні може стати для Дональда Трампа джерелом ризиків, подібних до тих, з якими зіштовхнувся його попередник Джо Байден після відведення американських військ з Афганістану, повідомляє Bloomberg.

На перший погляд, таке порівняння може видатись надуманим, адже в Україні немає американських солдатів, розмірковує видання.

Проте, для Трампа в цій ситуації все більше стає очевидною певна схожість: завершення війни є складним викликом, і чим довше вона триватиме, тим більше він може опинитися в пастці відповідальності - а можливо, навіть і провини, зазначають автори в своїй статті.

Згідно з їхніми оцінками, така перспектива стає все більш ймовірною, оскільки Трамп намагається знайти способи реагувати на зростаючі агресивні дії Росії. Його попередня обіцянка швидко досягти миру виявилася недосяжною.

Тепер він стоїть перед вибором: поглиблювати залученість США - чи зберігати дистанцію.

Посилене втручання може спричинити незадоволення серед його головних прихильників - адептів руху "Зробимо Америку знову великою" (MAGA).

Проте, якщо Трамп надасть можливість Росії домогтися успіху, відмовляючись від надання додаткової підтримки Україні, він може виглядати безсилим і зіткнутися з критикою за те, що не вжив заходів, щоб зупинити Путіна.

"Трамп уже майже пів року відповідає за зовнішню політику США, а війна триває - і тепер вона лягає на нього, - каже Джон Гербст, колишній посол США в Україні та експерт Атлантичної ради. - Він розуміє: якщо Путін переможе при ньому, відповідатиме він".

Зіставлення з Афганістаном може здаватися дещо примусовим, враховуючи різницю між цими конфліктами, зазначає Bloomberg.

У найактивніший період своєї присутності в Афганістані Сполучені Штати розмістили на території країни 100 тисяч солдатів, і за два десятиліття втратили близько 2,5 тисячі своїх військовослужбовців.

В результаті Сполученим Штатам не вдалося зупинити "Талібан", а президента Байдена засудили за швидке виведення військ, незважаючи на те, що рішення було підготовлено ще під час першого терміну Трампа, як зазначає видання.

В Україні немає американських військових, а США зосереджуються на постачанні озброєнь та техніки. Вже чотири роки триває велика війна, і експерти не прогнозують ні падіння українського уряду, ні повної анексії країни Росією.

Трамп у цей час активно відсторонюється від подій, стверджуючи, що конфлікт розпочався не за його каденції, і підкреслює, що не вважає себе відповідальним за нього.

"Це не моя війна — це війна Байдена, — заявив він під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте цього місяця. — Я якраз намагаюся вас з неї вирвати."

Водночас росте занепокоєння, що затяжний конфлікт без чіткої стратегії виходу може вдарити по репутації Білого дому.

Порівняння двох воєн і раніше спливало в коментарях експертів, нагадує Bloomberg.

Ще до того, як Трамп здобув перемогу на виборах, оглядач Washington Post Марк Тіссен застеріг республіканців від ризиків, пов'язаних із затримкою надання додаткової допомоги Україні.

"Республіканцям час визначитися: якщо не хочете, щоб вас потім звинувачували за падіння Києва так само, як Байдена звинувачують у падінні Кабула, - відправте військову допомогу Україні", - писав він.

У лютому 2025 року, майже через рік, голова Ради з міжнародних відносин Майкл Фроман висловився ще категоричніше, попередивши, що укладання поспішної мирної угоди стане "значною помилкою" і може зашкодити іміджу Трампа, який прагне бути визнаним як миротворець.

"Якщо вам не сподобалася сцена, де таліби рухаються по Кабулу на американських "Хамві", подумайте про те, як колона росіян на "Абрамсах" заїжджає до Харкова," - зазначив він.

Адміністрація Трампа оголосила про відновлення поставок зброї Україні на мільярди доларів.

Президент також виступив з ультиматумом до Москви: якщо протягом наступних 50 днів не буде досягнуто угоди про припинення вогню, Сполучені Штати введуть нові санкції. Цю вимогу союзники Америки відстоювали вже протягом кількох місяців.

"Президент Трамп має намір покласти край війні. Він висловлює підтримку союзникам по НАТО та чітко сигналізує Путіну, що тривалість конфлікту матиме економічні наслідки," - повідомила представниця Білого дому Анна Келлі.

Проте у Трампа існує ще одна вагома проблема: серед його прихильників спостерігається відсутність єдності.

Стів Беннон, один із основних теоретиків руху MAGA, у своєму недавньому інтерв'ю висловив думку, що нові військові дії можуть зашкодити президенту.

"Якщо Сполучені Штати розпочнуть постачання наступальної зброї, здатної завдавати ударів по російській території, це буде сприйнято як війна Трампа. Таке ставлення матимуть як медіа, так і в Москві та Києві."

Вона стає не лише міжнародним викликом, а й внутрішньополітичним випробуванням для самого Трампа, резюмує Bloomberg.

Читайте також