Рютте зазначив, що в наступному році Україна виділить на оборону вдесятеро більше коштів, ніж країни НАТО.
У 2025 році Україна планує виділити приблизно 25% свого валового внутрішнього продукту на оборонні потреби, що вдесятеро перевищує середні витрати її європейських союзників у НАТО. Це підкреслює необхідність для них збільшити свої військові бюджети.
Про це у Брюсселі під час програмної промови під назвою "Щоб запобігти війні, ми маємо витрачати більше" перед аудиторією аналітичного центру Carnegie Europe заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Просто зараз, коли ми говоримо, Україна виділяє близько чверті власного ВВП на оборону наступного року, що більш ніж у 10 разів перевищує витрати європейських союзників по НАТО. Це - жорстке нагадування про те, що свобода не приходить безкоштовно. Якщо ми не будемо витрачати разом зараз, щоб запобігти війні, ми будемо платити набагато, набагато, набагато вищу ціну пізніше за участь у бойових діях. Не мільярди, але трильйони євро. І це якщо ми візьмемо верх, якщо ми переможемо...", - заявив керівник Альянсу.
Він підкреслив, що сьогодні союзники дійсно витрачають на оборону більше, ніж у минулі десятиліття, проте ці витрати все ще залишаються нижчими, ніж ті, що мали місце під час "холодної війни". Незважаючи на це, загрози для свободи та безпеки європейських демократій нині не зменшилися, а, можливо, навіть зросли.
У період "холодної війни" європейські уряди витрачали більше 3% ВВП на оборону, і з такою ментальністю змогли її виграти. Видатки знизилися після падіння "залізної завіси", оскільки світ став безпечнішим. Але, за словами Рютте, світ таким більше не є.
Генеральний секретар НАТО нагадав, що понад десять років тому країни-учасниці альянсу домовилися про збільшення витрат на оборону до 2% від валового внутрішнього продукту. У 2023 році цей відсоток був затверджений як мінімальний рівень витрат на оборону. Проте, сьогодні вимоги безпеки спонукають союзників інвестувати в оборонний сектор значно більше, ніж 2% ВВП.
"Збільшення витрат на оборону призводить до зменшення фінансування інших важливих сфер, хоча й незначного. В середньому, європейські держави витрачають близько 25% своїх національних доходів на пенсії, охорону здоров'я та соціальний захист. Нам потрібно всього лише невелику долю цих коштів, щоб суттєво укріпити нашу оборону та зберегти наш стиль життя", - підкреслив Рютте.
Він підкреслив, що для формування оборонних пріоритетів необхідне політичне керівництво. Подібні рішення можуть бути складними і навіть небезпечними в короткостроковій перспективі, проте вони є вкрай важливими для майбутнього.
"Деякі можуть заперечувати цю думку, вважаючи, що сильна оборона не веде до миру. Але це не так. Адже без належної оборони неможливо забезпечити тривалу безпеку. А без безпеки не буде майбутнього для наших дітей та онуків. Не буде навчальних закладів, медичних установ, бізнесу. Не залишиться нічого. Ті, хто пережив Другу світову війну, це прекрасно розуміють. І наші українські партнери стикаються з цими реаліями щодня," - зазначив керівник НАТО.
Рютте поділився спогадами про свою поїздку до Харкова, де став свідком численних повністю зруйнованих споруд: "Я опинився серед руїн, де колись були домівки людей, де жили цілі родини. Я бачив школи, які перетворились на підземелля, на станціях метро. Це було надзвичайно зворушливо – спостерігати за дітьми, які так віддані навчанню, і вчителями, які незважаючи на всі випробування, продовжують свою справу. Я відвідував поранених у лікарнях, солдатів, які втратили кінцівки. Війна – це жорстока та потворна реальність, і її економічні наслідки надзвичайно великі".
Лідер Альянсу закликав народи європейських держав настоювати на підвищенні оборонних витрат своїми урядами, підкресливши, що ці заходи є терміново необхідними.
"Для того, щоб захистити нашу свободу, наш добробут та наш спосіб життя, вашим політикам потрібно слухати ваші голоси. Скажіть їм, що ви погодитеся на невелику пожертву сьогодні, щоб ми могли залишатися у безпеці завтра. Скажіть, що їм потрібно витрачати більше на оборону, щоб ми могли продовжувати жити у мирі. Скажіть їм, що безпека має більше значення за будь-що", - сказав генеральний секретар НАТО.
Як повідомлялося, на початку грудня Рютте наголосив, що у сучасній безпековій ситуації раніше визначений мінімальний показник витрат на оборону у 2% від ВВП вже не відповідає потребам стримування й оборони Альянсу.
В даний час країни НАТО обговорюють можливість підвищення цільових витрат на оборону, які можуть досягати 3% від валового внутрішнього продукту або навіть перевищувати цю позначку. Вже зараз у ряді "прифронтових" держав, таких як Польща та країни Балтії, витрати на оборону вже перевищують зазначений потенційний рівень.