Новини міста Харків та Харківської області

Атака на енергетичну інфраструктуру відбулася 28 листопада. Українські атомні електростанції намагаються функціонувати без реакторів і електричних ліній, повідомляє МАГАТЕ.

Три діючі атомні електростанції України значною мірою відновили виробництво електроенергії після різкого скорочення вироблення, здійсненого як запобіжний захід через чергову російську атаку 28 листопада.

Згідно з повідомленням Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська атомні електростанції мають у своєму складі дев'ять реакторів, з яких вісім наразі функціонують, а один зупинений. Протягом минулого тижня більшість з них поступово збільшили виробництво електроенергії, хоча деякі блоки не працювали на максимальних потужностях кілька днів після військових обстрілів 28 листопада, які негативно вплинули на електричну інфраструктуру, що забезпечує ядерну безпеку. Про це повідомив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.

Також варто відзначити, що певні зовнішні електропередавальні лінії, які станції експлуатують як для отримання, так і для передачі електричної енергії, все ще знаходяться в стані вимкнення.

"Оператори виявили вражаючу витривалість під час та після нещодавніх хвиль мережевої нестабільності, що дозволяє цим станціям забезпечувати ядерну безпеку та продовжувати генерацію електричної енергії, незважаючи на скорочення виробництва, які мали місце минулого тижня," -- зазначив Гроссі.

Одночасно він підкреслив, що нестабільне становище в мережах викликає значну тривогу.

"Ми будемо й надалі пильно спостерігати за важливими подіями, зокрема за наступними візитами фахівців на електричні підстанції, які є критично важливими для атомних електростанцій. Я ще раз наголошую на необхідності дотримання максимальної обережності, аби уникнути будь-яких дій, що можуть зашкодити зовнішньому енергопостачанню та ядерній безпеці", – підкреслив Гроссі.

На Південноукраїнській атомній електростанції представники МАГАТЕ отримали інформацію про те, що на початку цього тижня було зафіксовано 17 безпілотних літальних апаратів, які знаходилися приблизно за 3 км від території станції.

Варто зазначити, що найбільша атомна електростанція України – Запорізька, яка була захоплена російськими військами на початку масштабного вторгнення в 2022 році, не виробляє електроенергію вже більше двох років. Усі шість її реакторів перебувають у стані холодної зупинки, однак все ще потребують зовнішнього електропостачання для охолодження та забезпечення інших критично важливих аспектів ядерної безпеки. Проте ситуація залишається напруженою, оскільки обидві залишені лінії електропередач часто піддаються відключенням.

Групі МАГАТЕ все ще відмовляють у доступі до зовнішнього складу запасних частин та сховища дизельного пального. Проте, згідно з інформацією, резервуар для зберігання дизельного пального, який зазнав пошкоджень більше ніж два роки тому, нарешті відремонтували.

Група МАГАТЕ на ЗАЕС продовжувала чути вибухи майже щодня, здебільшого на великій відстані від майданчика, і жодних повідомлень про пошкодження станції не надходило, вказується в релізі.

Раніше повідомлялося, що 28 листопада 2024 року Росія провела одну з найбільших атак на енергетичну інфраструктуру України, використавши близько 100 безпілотників типу "Шахед" та інші БПЛА. Після цього було випущено 91 ракету, включаючи "Калібри" з морських платформ, ракети Х-101 з літаків Ту-95, а також авіаційні ракети Х-59/69 та балістичні ракети, націлені на Харків. Сили протиповітряної оборони зуміли перехопити 79 ракет та 35 дронів. Основною метою агресора залишався енергетичний сектор країни.

У Рівному, Житомирі, Луцьку, Миколаєві та інших населених пунктах зафіксовані ушкодження інфраструктури, що призвело до перебоїв у постачанні електрики та води. Інформація про руйнування надходила також з Івано-Франківської, Волинської, Львівської, Сумської областей та інших регіонів. У Вінницькій, Одеській і Київській областях внаслідок ракетного удару було пошкоджено приватні житлові будинки, є повідомлення про постраждалих.

В Україні було запроваджено аварійні відключення електрики. Хоча згодом ці заходи скасували, наразі тривають відключення для чотирьох груп споживачів електроенергії.

Як повідомив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, ті удари, які Росія завдала по енергетиці України 28 листопада, були спрямовані на інфраструктуру високовольтних мереж, насамперед на високовольтні підстанції.

Читайте також