Новини міста Харків та Харківської області

На вшанування Кріса Гарретта: британського сапера, який пожертвував своїм життям заради захисту України.

6 травня 2025 року в околицях Ізюма, що на Харківщині, загинув Кріс Гарретт, британський експерт з розмінування і один із засновників гуманітарної організації Prevail Together. Він отримав смертельні травми під час знешкодження вибухового пристрою. Поряд із ним загинув австралійський волонтер Нік Парсонс, а ще один учасник команди отримав серйозні поранення.

Кріс вперше відвідав Україну в 2014 році, раніше здобувши досвід роботи в М'янмі, де підтримував місцеві громади в очищенні територій від мін. В Україні він займався діяльністю в прифронтових зонах, зокрема в Маріуполі, Широкиному та Пісках, до 2018 року.

У 2022 році, коли Росія здійснила повномасштабний наступ, Кріс повернувся. 27 лютого, всього через кілька днів після перших ракетних атак, він прибув до України і залишився, щоб підтримати тих, хто потребував допомоги.

З 2022 року Кріс працював пліч-о-пліч з військовими, поліцією та службами екстреної допомоги України. Його підготовка доповнила навчання, яке державні органи надають під час війни новим солдатам і саперам. Кріс також працював з українськими фахівцями з виявлення та знешкодження саморобних вибухових пристроїв (СВП) та навігації по складній, сильно замінованій та забрудненій місцевості. Завдяки своїм настановам та навчанню Кріс Гарретт допоміг сотням українських саперів здобути знання, які рятують життя. Внесок Кріса був трансформаційним. За оцінками, його команди добровольців-техніків з розмінування знешкодили сотні тисяч боєприпасів та нерозірваних предметів на українській землі, врятувавши тисячі потенційних жертв

Кріс робив це все як волонтер, без будь-якої винагороди. У липні 2023 року він та його партнерка, парамедик Кортні Поллок, заснували Prevail Together -- гуманітарну організацію, яка займається розмінуванням для цивільних потреб, включаючи критичну інфраструктуру, навчанням для підвищення кваліфікації місцевого персоналу та нарощуванням потенціалу місцевих органів влади, евакуацією постраждалих та наданням медичної допомоги на передовій.

"Кріс завжди виходить за межі своїх службових обов'язків, - зазначають члени його команди. - Коли українські міста піддаються ракетним ударам, він і його команда вирушають безпосередньо на місце події, щоб надати необхідну допомогу."

Нещодавно, в ході операції недалеко від Харкова, команда реагувала на атаку дрона, що призвела до пожежі в будівлі. Як повідомив згодом Кріс, вони досягли місця події, але стали жертвами повторного удару – свідомо спланованого російського "подвійного удару", метою якого було знищення рятувальників.

"Ми були лише за 30 метрів від будівлі, коли влучив другий безпілотник. Якби він впав на кілька метрів північніше, результат був би зовсім іншим. Але коли хтось потребує допомоги, ми приїжджаємо".

Цей спосіб мислення був сутністю Кріса. Він дотримувався простого, але водночас глибокого принципу: безкорисливо присвячувати себе порятунку людських життів і боротьбі проти жорстокої та бездумної агресії.

Втрата Кріса Гарретта стала важким ударом для спільноти саперів і волонтерів як в Україні, так і за її межами. Проте його спадщина продовжує жити - в кожному безпечному куточку, в кожному підготовленому сапері, в кожному врятованому житті. Безліч людей і спільнот висловлюють вдячність Крісу за його відважний внесок у справу захисту України та людства в цілому.

Якби більше людей віддали хоча б частину того, що Кріс віддав Україні, у світі було б менше страждань. Усі, хто працював з Крісом, відчували це, і саме тому він був так широко любимий і шанований.

Кріс став для нас прикладом справжньої мужності. Він залишив нас, але його спадщина завжди житиме у наших серцях.

Його незламна відданість і готовність пожертвувати собою назавжди залишаться в нашій пам'яті як символ істинного героїзму.

Читайте також