У київській п'ятиповерхівці було зареєстровано 2367 компаній, що в 23 рази перевищує показники Gulliver, згідно з даними Опендатабот.

Станом на травень 2025 року в Україні зафіксовано 1 654 адреси, що використовуються для масової реєстрації компаній, згідно з даними Єдиного державного реєстру. В цілому 180 тисяч компаній вказали свої юридичні адреси в цих локаціях, більшість з яких розташовані в Києві.
Також у столиці засвідчено рекордсмена: адресу, за якою зареєстровано понад 2,3 тис. бізнесів, повідомляє Опендатабот.
9 318 компаній з'явилося в місцях масових реєстрацій від початку повномасштабного вторгнення. 2 775 з них долучилося торік -- за рік кількість таких "реєстрантів" скоротилась майже на чверть. Наразі до точок масової реєстрації бізнесів можна віднести 1 654 адреси, понад половина з них -- в Києві.
На цих адресах зареєстровано в цілому 180 тисяч компаній, з яких 83% є активними. Найбільша кількість бізнесів зосереджена в Києві — 68% або 101 тисяча. Харківська область займає друге місце, маючи 6% компаній, що становить 9,4 тисячі. Замкнула трійку лідерів Дніпропетровська область з 4,5% або 6,6 тисячами бізнесів.
Найбільша кількість компаній – 2 367 – зареєстрована в Києві, за адресою вулиця Мельникова, будинок 12. На мапі це звичайна п'ятиповерхова будівля. Ця адреса займає перше місце за кількістю компаній з 2018 року, коли Опендатабот вперше почав аналізувати цю тему.
Якщо вважати, що середній розмір офісу для однієї компанії -- 100 кв. м, тож щоб реально розмістити всі ці компанії, потрібно 237 300 кв. м офісної площі. Відповідно, будинок по Мельникова 12, мав би бути схожим мінімум на 1,5 Gulliver в Києві. До слова, наразі офіційно у Gulliver холл зареєстровано 100 компаній.
30.6% усіх підприємств, зареєстрованих за цими адресами, займаються оптовими продажами, за винятком торгівлі автомобілями та мотоциклами. Це приблизно 45,7 тисяч компаній.
"Реєстрація компанії за адресою масової реєстрації (за винятком адрес бізнес-центрів) є однією з ознак того, що юридична особа є компанією-оболонкою -- про це прямо вказується у підзаконних актах у сфері фінансового моніторингу. Адресою масової реєстрації при цьому визнається адреса, за якою зареєстровано більше 50 юридичних осіб, трастів або інших правових утворень", -- зазначає адвокат Олексій Колток, партнер юридичної фірми Sayenko Kharenko.
Ця форма реєстрації не є протизаконною, але вона несе в собі певні ризики. Зокрема, фінансові установи, такі як банки та страхові компанії, повинні проводити детальні перевірки та вимагати документи, які підтверджують реальність діяльності. Інакше існує ймовірність відмови в наданні послуг. Податкова служба також уважно аналізує такі компанії, особливо під час виїзних перевірок.
Якщо за адресою реєстрації не виявиться вказаного бізнесу, його податкові накладні можуть заблокувати. Крім того, Податкова може поставити під сумнів витрати для податку на прибуток та податковий кредит з ПДВ, нараховані під час отримання товару/послуги від компанії за адресою масової реєстрації. Також ці ризики стосуються й партнерів компанії, саме тому така реєстрація може погано вплинути на репутацію бізнесу та ділові зв'язки, додає адвокат.
Раніше повідомлялося, що податкова служба отримала новий механізм для моніторингу дрібних підприємств.
Станом на 4 квітня 2025 року в Україні мобілізовані ФОПи заборгували вже майже 30 млн грн податків.