Новини міста Харків та Харківської області

Тінь Феміди: які рішення щодо суддів були винесені у 2024 році у справах, пов'язаних з корупцією.

Автори: правники Всеукраїнського об'єднання "Автомайдан" Вадим Валько та Олексій Коновалов.

Упродовж останніх років антикорупційні структури показують значні успіхи у викритті корупційних дій серед суддів. Яскравим прикладом є справа колишнього голови Верховного Суду Всеволода Князєва, який був затриманий за отримання хабаря в розмірі 2,7 мільйона доларів, а також нещодавнє виявлення фактів корупції серед суддів у Львові, які підозрюються в отриманні мільйонного хабаря.

Очевидно, що підозри та обвинувачення є лише етапом, і оцінка справ повинна базуватися на ухвалених вироках. У 2024 році Вищий антикорупційний суд виніс усього 77 вироків, з яких 68 були обвинувальними, а 9 — виправдувальними. Загалом, за весь період своєї діяльності ВАКС вже ухвалив 245 вироків, більше 40 з яких стосувалися суддів.

Зокрема, у 2024 році десять суддів отримали свої рішення в першій інстанції Вищого антикорупційного суду, при цьому 90% з них виявилися обвинувальними. Географія цих справ вражає: серед обвинувачених опинилися судді з Полтави, Дніпра, Харкова, Івано-Франківська, Сумської області, Київської області та Донеччини.

Ексочільника Дружківського міського суду Донецької області Геннадія Молібогу засудили до 7,5 років позбавлення волі з конфіскацією майна за отримання хабаря. У парі з Молібогою, 4,5 роки тюремного ув'язнення отримав прокурор Василь Ягупець.

За версією обвинувачення, в грудні 2017 року прокурор Ягупець звернувся до судді Молібози з пропозицією хабаря. В обмін на це суддя мав сприяти двом водіям у уникненні покарання за керування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння. Сума хабаря становила 5 тисяч гривень. Ягупець передав ці кошти Молібозі у його робочому кабінеті. Суддя прийняв гроші, перерахував їх під столом, а згодом поклав до шухляди, а потім у свою сумку. Примітно, що під час засідання дисциплінарної комісії прокурорів у 2018 році Ягупець не спростовував факт передачі 10 тисяч гривень судді, однак стверджував, що це не було хабарем, а поверненням боргу його батька.

На суді ж про таку версію подій вже не йшлося. Тепер захист говорив про провокацію, низьку якість відеозаписів, а також недопустимість частини доказів. Однак суд доводи захисту відкинув і ухвалив вирок. Наразі у справі триває апеляційний розгляд.

У липні торік Молібога намагався подати у відставку, проте Вища рада правосуддя призупинила процес через дисциплінарну скаргу, подану на суддю.

У листопаді 2018 року Вищою радою правосуддя було ухвалене рішення про призупинення суддівських повноважень Молібоги до тих пір, поки вирок суду не набере законної сили або кримінальне провадження не буде закрито. Проте, протягом усіх цих років він продовжував отримувати фінансову компенсацію в якості судді. Усього за період з 2018 по 2023 рік ця сума перевищила 4,5 мільйона гривень.

Суддю Приморського райсуду Маріуполя Ігоря Сараєва та його помічницю Тетяну Золотар заочно засудили до тюремного покарання у 2024 році. Сараєв отримав 7,5 років ув'язнення, а його помічниця -- 6 років. У обох також конфіскували все майно.

Згідно з інформацією прокуратури, суддя Ігор Сараєв разом із своєю помічницею Тетяною отримали 15 тисяч гривень за закриття справи, пов’язаної з керуванням транспортом у нетверезому стані. Кошти були передані в два етапи, причому для цього помічниця застосувала рукавички.

Асистентка: "...у вас есть перчатки? Я сегодня без них".

Судья: "Я оставил это в такси, нужно будет попытаться купить что-то недорогое вязаное, а ты без них?"

Помічниця: "Я не взяла їх, адже думала, що погода сьогодні буде нормальною. Без перчаток, розумієте, про що я?"

Судья: "На базаре продавец предлагает перчатки".

Помічниця: "Та у меня есть дома перчатки, я не за то вас спрашивала вообще".

Суддя: А взагалі?

Асистентка: "Так, я піду до дівчат і попрошу: 'Можна мені перчатки, будь ласка?'"

Суддя: "Мені здається..."

Асистентка: "Ну хорошо, я тоже считаю, что всё в порядке."

При цьому, судячи із розмов в кабінеті судді, гроші за рішення були звичною справою:

Помічниця: "Так, ну что, куда его девать тогда?.." (тримає у руках кодекс із грошима усередині. Кладе на шафу біля стіни.)

Судья: "Так кидай сюда, или, может, разделим? Да и пусть его!"

Асистентка: "Вы полагаете, что больше никого не будет?"

Суддя: "Слава Богу, нехай він полежить до кінця дня. Хочу поділитися цікавою історією: одного разу у мене була комедія, коли я випадково виявив кодекс з документами, і вони, як на зло, розсипалися просто перед цією колишньою головою".

На жаль, вирок був винесений заочно, оскільки суддя Сараєв та його асистентка з 2022 року оголошені в розшук. Вони перебувають на тимчасово окупованій території України — в Маріуполі. З червня 2024 року Вищий антикорупційний суд розглядав справу в заочному порядку, а в жовтні суддю Сараєва заочно заарештували та стягнули 110 тисяч гривень внесеної застави до державного бюджету.

З грудня 2021 року Сараєв регулярно отримує довічну фінансову допомогу як суддя у відставці. На травень 2024 року виплати продовжувалися без затримок. Як зазначив прокурор під час одного з судових засідань, гроші постійно знімалися з рахунку на території України, але не самим підсудним.

У 2019 році в Сумах затримали суддю Зарічного суду Миколу Шершака, коли він отримував хабар у розмірі 2000 доларів. За даними обвинувачення, суддя вимагав гроші за те, щоб не притягнути до відповідальності особу, яка керувала автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, а також за вирішення аналогічної справи, що повинна була надійти з іншого суду. Під час обшуку вдома у Шершака виявили 1700 доларів, а ще 300 доларів знайшли під час особистого обшуку. У повідомленні НАБУ зазначалося, що частину грошей служитель правосуддя приховав у банці "Господарочка" з-під зеленого горошку.

У минулому році Вищий антикорупційний суд виніс вирок Шераку, призначивши йому 7 років ув'язнення з конфіскацією всього його майна. У своїй останній декларації суддя зазначив, що є власником будинку в околицях Сум площею 150 квадратних метрів, а також шести земельних ділянок і автомобіля Nissan X-Trail 2010 року випуску.

Водночас Шершак залишається на своїй посаді, хоча й відсторонений від виконання суддівських обов'язків. За період з 2020 по 2024 роки його доходи склали майже 4 мільйони гривень. Цікаво, що в липні 2021 року він намагався піти у відставку з правом на довічне утримання. Проте Вища рада правосуддя вирішила відкласти розгляд його заяви, оскільки проти Шершака порушено дисциплінарну справу, що може призвести до його звільнення без права на фінансову підтримку.

Суддя Шершак також залишив помітний слід у просвітницькій діяльності серед молоді. Наприклад, після того, як його викрили у хабарництві, він організував онлайн-уроки для учнів восьмих класів однієї зі шкіл Сум на тему "Відповідальність підлітків". Крім того, він проводив навчання для кадетів Державного ліцею-інтернату прикордонної служби, де знайомив їх з основами боротьби з корупцією.

Суддю Ленінського районного суду Полтави Сергія Кононенка звинувачують у прокуратурі в двох випадках корупції: отриманні 3 тисяч гривень за ухвалення рішення, яке визнавало право власності на незаконно збудований гараж, а також 5 тисяч гривень за рішення щодо стягнення 100 тисяч гривень боргу. Вищий антикорупційний суд призначив йому покарання у вигляді 6 років позбавлення волі з конфіскацією майна, оскільки його провина була доведена без жодних сумнівів.

Протягом усього судового розгляду обвинувачений систематично порушував встановлені норми: затримував процес, неодноразово пропускав судові засідання, намагався виправдовуватися мобілізацією та ухилявся від виконання своїх обов'язків. Він, звісно, не визнає своєї провини і стверджує, що не отримував жодних коштів, а його дії нібито стали жертвою провокації.

Цікаво зазначити, що в серпні 2022 року суддя Кононенко був визнаний частково винним у цій справі, зокрема за отримання 500 гривень у першому епізоді. Проте у випадку з можливим хабарем у розмірі 5 тисяч гривень суд виявив ознаки провокації. Пізніше апеляційна палата скасувала цей вирок і направила справу на повторний розгляд. На даний момент справа знову розглядається в апеляційній інстанції. У грудні Кононенка взяли під варту за порушення умов застави.

З грудня 2017 року Кононенко був усунутий від виконання суддівських обов'язків, проте продовжував регулярно отримувати свою зарплату. У період з 2018 по 2021 рік він задекларував понад 2 мільйони гривень доходу. Інформація щодо його доходів за 2022-2024 роки в реєстрі відсутня.

Суддю Дніпропетровського районного суду Лалі Новік затримали у 2021 році після отримання 2,5 тис доларів. За версією обвинувачення, кошти передали за ухвалення рішення у цивільній справі на користь фізичної особи. ВАКС призначив Новік 5 років ув'язнення з конфіскацією частини майна, а саме автомобіля Skoda Octavia А5 2008 року та земельної ділянки у шість соток.

Адвокатська команда стверджувала, що правоохоронці спровокували суддю. Сама Новік пояснила, що дійсно висловила представнику в справі фразу "дві-три тисячі", маючи на увазі гривні. Вона зазначила, що зробила це, оскільки представник позивача постійно її підштовхував, намагаючись знайти спосіб "прискорити та позитивно завершити" справу. Вона вважала, що озвучення якоїсь "символічної" суми могло б вирішити цю ситуацію.

Водночас з матеріалів справи видно позапроцесуальне спілкування судді з представником у справі, оскільки Новік йому телефонувала. А в результаті негласного прослуховування зафіксовано розмову судді, де вона повідомляє про те, що "на другому поверсі вирішити справу дорожче буде". Ймовірно, мова йшла про те, що якщо питання не вирішують у першій інстанції, то під час оскарження домовитись із суддями апеляції буде дорожче.

Цікаво зазначити, що на нещодавньому засіданні в першій інстанції адвокат судді повідомив, що Новік була мобілізована. У зв'язку з цим захисник подав клопотання про тимчасове зупинення провадження, але суд відхилив його. Проте, під час розгляду справи в Апеляційній палаті ВАКС захисник Новік знову звернувся із клопотанням про зупинення провадження, і цього разу суд підтримав його, що призвело до призупинення розгляду справи.

У червні 2019 року детективи НАБУ виявили суддю Господарського суду Сумської області, Надію Спиридонову, яка була замішана у корупційній схемі, отримавши хабар у розмірі 4 тисяч доларів. Згідно з матеріалами справи, на початку червня 2019 року суддя отримала гроші у своїй квартирі від посередника, що діяв в інтересах позивача-підприємця. Суддя заховала отримані кошти на поличці шафи в коридорі. У відповідь вона пообіцяла скасувати рішення селищної ради, що стосувалося земельного питання. У той же день відбулося засідання в Господарському суді під її головуванням, де вона виконала умови угоди. Вищий антикорупційний суд призначив Надії Спиридоновій покарання у вигляді 6 років позбавлення волі, а також конфіскацію половини її майна.

На суді Спиридонова стверджувала, що гроші, які знайшли в її квартирі, частково є особистими коштами, а іншу частину їй нібито підкинули. Для того, щоб переконати в цьому суд, вона навіть з власної ініціативи пройшла поліграф.

Втім, суд ухвалив обвинувальний вирок. Наразі триває апеляційний розгляд. Захист продовжує наполягати на тому, що знайдені гроші частково підкинули. Хоча водночас Спиридонова і її захисниця кажуть, що правоохоронні органи нібито провокували обвинувачену на отримання хабаря. І тут не зрозуміло, так "підкинули" обвинуваченій гроші чи вона їх взяла сама, просто через провокацію?

Слід зазначити, що з серпня 2020 року Спиридонову усунули з посади судді через серйозне дисциплінарне порушення. У рішенні Вищої ради правосуддя підкреслюється, що поведінка судді під час виконання своїх професійних обов'язків викликала обґрунтовані сумніви щодо її здатності безупинно виконувати свої функції, що завдало шкоди її репутації та підірвало довіру до системи правосуддя.

Згідно з обвинувальним висновком, у 2018 році суддя Господарського суду Івано-Франківської області Володимир Булка отримав 5 тисяч євро в обмін на продовження повноважень арбітражного керуючого в справі про банкрутство. Суддю було затримано в більярдному клубі під час отримання другої частини хабаря у розмірі 3 тисячі євро. Під час допиту суддя Булка не спростував, що такі зустрічі мали місце, і навіть жартома зауважив, що ухвалить потрібне рішення за "п’ять пляшок шампанського".

За протоколом слідчих дій, на одній із зустрічей заявник перепитав Булку: "У доларах чи євро, в чому там?". На що суддя Булка відповів: "Не має значення, бажано в друге -- "є".

Під час судового процесу обвинувачений висловив думку, що сприйняв запитання як жарт. Жарти – це одне, але суддя, врешті-решт, прийняв гроші, які виявилися в його лівій кишені. Позиція Булки і його адвокатів полягала в тому, що все це було спровоковано. Проте він не звернувся до правоохоронних органів і не повідомив про спробу підкупу. На його думку, він не був би в змозі витримати осуд від людей, навіть для своїх дітей. У своєму фінальному виступі Булка висловив щире каяття. "Це буде супроводжувати мене до кінця життя. Щодня я шкодую про свій вчинок. Якби я міг повернути час назад, я б ніколи не вчинив таку ганебну справу", - зазначив він.

ВАКС призначив Булці 6 років ув'язнення з конфіскація всього майна. Наразі у справі триває апеляційний розгляд. У вересні 2018 року суддя Булка втік у відставку із довічним грошовим утриманням.

У 2015 році суддя Салій отримав на розгляд справу, пов'язану із грабежем та викраденням автомобіля. Адвокати регулярно подавали клопотання про звільнення підсудних, але суддя постійно відмовляв у цьому. Ситуація змінилася в січні 2016 року, коли суддя звернувся до адвоката з пропозицією хабаря. За версією обвинувачення, адвокат Микола Федина став спільником у цій справі. Хабар було передано в двох частинах: 1000 доларів для судді Салія та 500 доларів для адвоката. У січні 2016 року судді оголосили підозру. Проте через кілька місяців розслідування було призупинено через хворобу судді, яка унеможливила проведення слідчих дій. Відновити процес вдалося лише в 2023 році.

У грудні того ж року до суду надійшов обвинувальний акт разом із угодою про визнання Салієм власної винуватості. У лютому 2024 року ВАКС затвердив угоду та призначив Салію 5 років позбавлення волі умовно з іспитовим строком в 1 рік з позбавленням права обіймати певні посади строком на 1 рік.

Зазначимо, що у травні 2017 року Вища рада правосуддя надала можливість судді Салію піти у відставку, що дозволило йому отримувати довічну фінансову підтримку. Цей статус, разом із відповідними виплатами, було скасовано лише в квітні 2024 року.

За версією обвинувачення, у щорічній декларації за 2020 рік голова Васильківського міськрайонного суду Київської області Максим Ковбель не вказав квартиру в столиці вартістю понад 4,6 млн грн та два паркомісця на 430 тис. грн, які були у користуванні судді та членів його родини. Так, подані у щорічній декларації відомості відрізнялися від достовірних на 5 млн грн.

Суддя Ковбель не визнав свою провину. Під час судового процесу він заявив, що дії детективів вважає упередженими і трактує їх як переслідування. За його словами, співробітники НАБУ проводили незаконне стеження за його автомобілем, не отримавши належного дозволу на проведення негласних слідчих дій. Він пояснив, що не вказав у декларації квартиру, оскільки вона належить його тещі, і ані він, ані члени його родини нібито не проживали в ній більше 183 днів, що є необхідною умовою для декларування. Суддя також підкреслив, що сплачував комунальні послуги за це житло, виконуючи свої зобов'язання перед родиною, і не користувався паркомісцями.

Однак ВАКС ухвалив інше рішення, визнавши Ковбеля винним та призначивши йому штраф у розмірі 44 200 грн, а також позбавивши його права займати посади в судових органах. Проте, через закінчення строків давності, Максима Ковбеля звільнили від відбування покарання. У грудні 2024 року Апеляційна палата ВАКС підтвердила рішення суду першої інстанції. Наразі триває процес касаційного розгляду.

У січні 2022 року Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) ухвалив рішення про конфіскацію 3,6 мільйона гривень необґрунтованих активів, пов'язаних із Ковбелем. У процесі апеляції прокуратура також клопотала про визнання автомобілю Toyota Land Cruiser вартістю 2,1 мільйона гривень, зареєстрованого на батька судді, необґрунтованим активом. Ковбель, у свою чергу, намагався оскаржити рішення про конфіскацію. Проте Апеляційна палата ВАКС і Верховний Суд підтвердили вердикт суду першої інстанції. Це стало першим випадком в Україні, коли було конфісковано актив, що безпосередньо належав не посадовій особі, а її родичу.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" чітко визначає, що у випадку про визнання активів судді необґрунтованими та їхнього стягнення в дохід держави, повноваження такого судді припиняються з дня набрання рішенням законної сили. У випадку судді Ковбеля це відбулося ще у грудні 2022 року. Однак Вища рада правосуддя більше двох років затягує розгляд питання, а суддя Ковбель продовжує ухвалювати рішення іменем України і отримувати суддівську винагороду. До прикладу, у 2023 році він заробив майже 1,2 млн грн.

Крім того, у листопаді 2024 року Ковбель звернувся до Конституційного Суду України з метою оскарження положень законодавства, які регулюють цивільну конфіскацію, вважаючи їх неконституційними. Він стверджує, що ці норми порушують принцип верховенства права, обмежують зміст і масштаби конституційних гарантій незалежності суддів, а їхнє застосування нібито призвело до безпідставного втручання в його особисте життя.

У 2024 році лише одне виправдувальне рішення стосовно представників судової системи стосувалося судді Господарського суду Харківської області Тетяни Денисюк. Важливо зазначити, що це вже другий раз, коли вона отримує виправдання.

Згідно з інформацією прокуратури, суддя Денисюк прийняла неправомірні рішення на користь приватної компанії "Карпатнадраінвест", яка має зв'язки з втікачем-нардепом Олександром Онищенком.

У травні 2021 року Вищий антикорупційний суд вперше виправдав суддю, проте в грудні 2022 року Апеляційна палата скасувала це рішення та ухвалила новий розгляд справи. Суддівська колегія підтримала аргументи прокурора, вказавши, що висновок вироку про відсутність рішення вищої інстанції, яке б підтверджувало помилку судді Денисюк у розгляді зустрічного позову, не відповідає дійсності і наявним доказам. Також колегія не погодилася з висновками суду першої інстанції, які стосувалися того, що господарські суди нібито не мають усталеної практики щодо позовів про виконання договірних зобов'язань.

Проте в листопаді 2024 року, після повторного аналізу справи, Денисюка знову виправдали. Спеціалізована антикорупційна прокуратура знову подала апеляцію на цей вирок.

Правосуддя Денисюк не виконувалося з січня 2017 року, однак це не завадило їй заробити більше 5,5 млн грн суддівської винагороди в період з 2017 по 2023 роки. У 2021 році вона навіть спробувала пройти до Вищої ради правосуддя, але зняла свою кандидатуру за день до голосування.

Sure! Please provide the text you would like me to make unique.

Минулий рік продемонстрував, що термін "судова мантія" не є гарантією від відповідальності. Проте, незважаючи на підозри та вироки, деякі судді продовжують отримувати свої винагороди протягом багатьох років, не виконуючи своїх обов'язків щодо правосуддя. Деякі з них отримали мільйони гривень фактично "за нічого".

Яскравим прикладом є ситуація з Максимом Ковбелем. Незважаючи на те, що у нього було конфісковано 3,6 мільйона, він продовжує виконувати свої суддівські обов'язки, отримуючи при цьому винагороду. Більше того, він намагається оскаржити законність конфіскації необґрунтованих активів чиновників у Конституційному Суді.

Практика свідчить, що деякі судді намагаються уникнути відповідальності, користуючись правом на довічне утримання. Їхні виправдання часто є досить очевидними: "провокація", "мені підкинули", "це всього лише жарт", "я неправильно зрозумів ситуацію". Останнім часом з’явився новий метод затягування справ – мобілізація, яка використовується як підстава для призупинення провадження. Крім того, система дисциплінарної відповідальності суддів і механізми їх звільнення залишаються недосконалими, що створює можливості для затягування процесів і уникнення справедливого покарання.

З іншої сторони, в останні роки НАБУ та САП показують значну ефективність у виявленні корупційних проявів серед суддів. Це є ключовим досягненням, яке необхідне для відновлення довіри суспільства до судової системи. Корупція в судах становить серйозний злочин проти справедливості. Тому кожен вирок у подібних справах вселяє надію на можливість реформування всієї системи.

Читайте також