Погодні умови в Україні обіцяють несподіванки: що нас може чекати?

Погода в Україні знову вражає своїми капризами. Метеорологічне літо не поспішає вступити в права! Дощі все ще продовжують затримуватися в країні, проте синоптики мають інформацію про можливі зміни. Якою буде погода на новий робочий тиждень та коли слід очікувати на тепло — дізнайтеся в ексклюзивному матеріалі TSN.ua.
Метеорологічне літо поки що затримується! Дощі все ще не залишають територію України, проте синоптики поділилися прогнозами, коли ситуація може змінитися. Тож, яким буде наступний робочий тиждень та коли варто очікувати на тепло — дізнавайтеся вже зовсім скоро в ексклюзивному матеріалі ТСН.ua.
Понеділок, 19 травня, обіцяє українцям традиційну травневу погоду з дощами, сонячними промінчиками та помірним теплом. Синоптики зазначають, що погодні умови будуть нестабільними по всій країні, з особливо відчутним потеплінням на півдні. У центральних областях, зокрема в Києві, Черкасах і Полтаві, прогнозуються короткочасні дощі, а місцями можливі й зливи. Температура вдень коливатиметься в межах +18...+20 °C. Західні регіони, такі як Львів, Тернопіль та Ужгород, також відчують вплив атмосферних фронтів, що призведе до дощів, а температура буде трохи нижчою: +11...+14 °C вдень. Схід України розпочне новий тиждень з хмарності та дощів. У Харкові, Донецьку та Луганську очікуються короткочасні опади, але температура залишиться приємною — до +21...+22 °C вдень. У північних областях, зокрема в Сумах і Чернігові, синоптики прогнозують хмарну погоду з проясненнями та температурою до +19 °C. Найбільш комфортні умови очікуються на півдні — в Одесі, Херсоні та Миколаєві, де переважатиме сонячна погода без значних опадів, з денною температурою до +24 °C. У Дніпрі та Запоріжжі можливі зливи на фоні мінливої хмарності, а температура повітря сягне +20 °C. В цілому, 19 травня стане ще одним днем контрастів, коли дощі чергуватимуться з сонцем, а температура в більшості регіонів досягатиме +18...+24 °C. Українцям варто не забувати про парасолі, адже короткочасні дощі все ще залишаються частиною весняної погоди.
Коли слід очікувати на нові заморозки та сніг в Україні? Які регіони зазнають дощів і гроз? Коли ж нарешті розпочнеться довгоочікуване потепління і яким буде його характер? На ці запитання відповіла Наталія Птуха, представниця Укргідрометцентру, в інтерв'ю для 24 Каналу.
Метеоролог роз'яснила, що різке зниження температури у травні викликане приходом холодної повітряної маси з півночі, проте наголосила, що остаточні висновки повинні робити фахівці з Інституту гідрометеорології.
"Звичайно, проводити такі паралелі одразу неможливо. Це питання більш глобального характеру, яке потребує наукових досліджень. Необхідно, щоб цим займалися фахівці, наприклад, з Інституту гідрометеорології. Проте, можна зауважити, що нинішня прохолодна погода зумовлена надходженням холодних повітряних мас з північних регіонів. На сьогоднішній день спостерігається така атмосфера, що повітряні потоки з півночі постійно впливають на наш клімат, забезпечуючи приплив цього прохолодного повітря," -- підкреслила вона.
За інформацією Птухи, в найближчі кілька днів Україну продовжить супроводжувати слабко знижений атмосферний тиск, який час від часу буде піддаватися незначним коливанням.
"Також у повітряних просторах над нашою територією досі панує прохолодне вологе повітря з північних напрямків. А вдень при прогріванні зумовлюється збільшення хмарності та невеликі дощі. Якраз в денні години можемо спостерігати, що сонечко може сяяти тривалий час, а потім надходить хмара з дощами різної інтенсивності, потім знову вона відходить, знову сонце. Такі процеси можуть чергуватися. Це говорить саме про нестійкість атмосфери", -- каже вона.
Загалом наразі погода залишатиметься вологою з нестабільними атмосферними процесами, тому поки стабільного сонця та сухої погоди по всій території фахівці не очікують. Втім, каже Птуха, потепління можна очікувати на початку третьої декади травня. Але поки в нас практично до кінця другої декади, 20-х чисел, залишається плюс-мінус ось такий температурний фон, як зараз.
Раніше в Україні фіксувалися заморозки навіть у червні. Коли виникло питання про можливість похолодання в майбутньому, Птуха зазначила, що статистика підтверджує, що подібні явища можуть траплятися як у травні, так і в червні. Проте вона також висловила думку, що після тривалих холодних процесів з півночі, можливо, відбудуться зміни в баричній конфігурації, що призведе до активізації циркуляції атмосферних процесів і збільшення надходження теплого повітря. Хоча в 2024 році метеорологічне літо розпочалося ще в середині травня, цього року його початок, ймовірно, буде відтерміновано.
Синоптики вже починають ділитися своїми прогнозами щодо початку літа. Відповідно до експертних оцінок, червень 2025 року обіцяє бути помірно теплим, без різких змін температури. Середня температура повітря очікується на 1-1,5 °C вище звичайних значень, що робить цей місяць комфортним для більшості. Однак у гірських районах, а також у Волинській, Рівненській, північних, північно-східних та Дніпропетровській областях можливі заморозки до -5 °C, особливо на підвищених територіях Карпат.
У Києві червень обіцяє бути теплим, з денними температурами, що сягатимуть +25 °C, а нічними — до +15 °C. Опадів очікується помірна кількість, з домінуванням сонячних та сухих днів. Загалом, початок літа в Україні створить ідеальні умови для відпочинку на свіжому повітрі та сільськогосподарських робіт, з комфортними температурами і достатньою вологістю.
Зокрема, кліматолог Віра Балабух зазначила, що це літо може виявитися особливо спекотним і сухим. Вона також підкреслила можливість встановлення нових температурних рекордів. Середня температура в сезоні прогнозується на 2 градуси вищою за звичні показники, а кількість опадів може бути нижчою за норму. Це, в свою чергу, підвищує ризик виникнення масштабних пожеж.
Балабух зазначила, що в останні роки температурні рекорди стали звичним явищем влітку, і, ймовірно, 2025 рік не стане винятком.
За словами кліматологині, точне визначення максимальних температурних показників на літо є складним завданням. Прогнози в основному демонструють загальні тенденції, тоді як детальніші дані стануть доступними лише за кілька днів до фактичного настання події.