Вшанування пам'яті митця Сергія Пущенка
У перші дні повномасштабної війни він загинув на Київщині, залишивши по собі більше 100 портретів своїх товаришів, які увійшли в історію.
Сергій Пущенко, відомий художник та заслужений діяч мистецтв України, став на захист країни, використовуючи свій талант і зброю. Він загинув у ніч на 2 березня 2022 року в Київській області, рятуючи приблизно 300 мешканців Василькова.
Сергій з'явився на світ 28 червня 1960 року в Дніпропетровській області. Вже в дитинстві він захоплювався малюванням.
Після Володимирівської десятирічки закінчив Дніпропетровське художнє училище (відділення живопису), а згодом - Український поліграфічний інститут імені Івана Федорова у Львові. Художник-графік, оформлювач книжкової друкованої продукції, художній редактор працював у харківському видавництві "Прапор".
У кінці 1980-х років художник зацікавився козаччиною та почав досліджувати історичні аспекти цього періоду. Наприкінці радянської епохи він вирішив перейти з російської мови на українську.
"Те, що Сергій - непересічна людина, мені було зрозуміло одразу. Його життєва енергія, патріотизм, обізнаність в історії й мистецтві, принциповість, навіть якась войовничість - це все створювало неабияке враження", - пригадує дружина Наталія.
Сергій був активним учасником Помаранчевої революції. Чергував на Майдані, ночував у наметах. Радів, що українці "пробудилися" й відчули свою силу.
Разом з іншими патріотами долучився до Революції Гідності. Тоді змалював з натури доленосні для України дні спротиву диктатурі.
З 2014 року він почав свою волонтерську діяльність, а в період з 2015 по 2018 рік став добровольцем у складі ДУК "Правий сектор". Під час проведення антитерористичної операції (АТО) художник створив галерею живописних і графічних портретів українських військових, що налічує 113 робіт формату 80х60 см і 7 етюдів. З цих робіт 106 портретів були включені до його авторської книги-альбому "Портрети добровольців на війні", яка була випущена у квітні 2018 року харківським видавництвом "Майдан".
"Під час обстрілів художник створював картини та реалізував мистецький проект "Портрети добровольців на війні". Він є автором оригінального літературно-художнього проекту, який включає колажі з підзаголовком "Фронтовий кобзар", що були представлені в Києві, Львові, Чернігові, Херсоні та Тернополі. Численні виставки в різних містах завжди привертали увагу великої кількості шанувальників мистецтва та патріотів України", - зазначає голова ВО "Об'єднання добровольців" Олена Живко.
В Україні, в проміжок часу між жовтнем 2017 року та квітнем 2018 року, було організовано 10 індивідуальних виставок Сергія Пущенка.
Художник тривалий час співпрацював з Інститутом загальної та невідкладної хірургії ім. В. Т. Зайцева НАМН України. Створив дизайн серії медичних книг з технологій хірургічного лікування (автор і упорядник видань - академік НАМН України В.В. Бойко). До 13 книг серії увійшли понад 1100 авторських малюнків анатомії людини, техніки оперативних втручань та різноманітних схем алгоритмів лікування.
У перший день повномасштабної російсько-української війни родина Пущенків виїхала з рідного Харкова. Дружину з дітьми 61-річний глава сім'ї залишив у друзів у Тернопільській області, а сам поїхав до Рівного. Звідти вирушив у складі ДУК "Правий сектор" у Київську область.
Сергіїв побратим на позивний "Фартовий" поділився інформацією про те, що до Василькова була направлена група з чотирьох військовослужбовців. У місті активізувалася ворожа диверсійно-розвідувальна група, яка змогла потрапити в приміщення військової адміністрації. Приблизно о 22-й годині розпочалася запекла та тривала сутичка.
"Сергій залишився в коридорі, дав нам змогу й час зайняти ці позиції. Тоді ворожа куля і поцілила в нього... Пожертвувавши життям, він дозволив нам зайняти позиції, врятував мене й бійців тероборони, які там були. Ми зайняли позиції, щоб захистити близько 300 цивільних осіб, які були в укритті адмінбудівлі. Ми ліквідували російську ДРГ. Сергій загинув героїчно, я не знав, що він художник", ‒ розповів "Фартовий".
Сергія Пущенка було поховано 5 березня 2022 року у Рівному.
Він був членом Національної спілки журналістів України й лауреатом журналістської Премії імені Богдана Хмельницького за найкраще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва.
Автор створив 900 творів мистецтва, серед яких пейзажі, портрети та натюрморти, а також серію картин під назвою "Козацькому роду - нема переводу". Він був активним учасником Харківського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка, а також входив до громадських організацій "Спадщина" та "Об'єднання добровольців". Як представник сучасного українського козацтва, належав до Покровської сотні Харківського козацького Слобідського полку.
У червні 2022 року Сергій Пущенко отримав Орден "За мужність" III ступеня (посмертно).
Дружина Наталія передала Воєнно-історичному музею Будинку офіцерів у Львові 130 робіт художника. Там у серпні-жовтні 2022 року проходила велика виставка його робіт.
Книга художника під назвою "Фронтовий Кобзар", видана в обмеженій кількості з автографом Валерія Залужного, зібрала значні кошти на підтримку українців під час аукціонів у Сполучених Штатах.